Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Ektopik gebelik geçiren varmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Ektopik Gebelik, meni ile yumurta hücresinin uterus dışında birleşip, gelişmesine devam ettiği anormal gebelik halidir. Tıp’ta ektopik gebelik olarak bilinir. Ektopik Gebelik de oluşan embriyo nereye yerleşir?
  Embriyo %80 ihtimalle fallot tüplerine yerleşir ve gelişmeye başlar.
  Dış gebeliğin en çok yerleştiği yer ise bir kadının fallop kanalları veya diğer ismiyle fallop tüpleridir.


  Dış gebelikler tüpler haricinde; yumurtalıkta (ovarian gebelik), karın içerisinde (abdominal gebelik), rahim ağzında (servikal gebelik) da olabilmektedir.

  Ayrıca rahim içerisinde normal bir gebelikle birlikte dış gebelik görülmesine "heterotopik gebelik" denir. Bu durum ortalama 30000 de 1 görülür.

  Dış gebelik erken gebelik döneminde jinekolog doktorlar tarafından görülen ciddi gebelik komplikasyonlardan biridir. Oluşan gebelik dış gebelikse embriyo kesin olarak kaybedilmekte ve anne hayatı da ciddi olarak tehlike altında kalmaktadır.

  Dış gebeliğe bağlı anne ölümleri, çok kısa süre öncelerine kadar gebeliğe bağlı anne ölümleri arasında birinci sıradaydı.

  Günümüzdeki erken tanı yöntemleri ve tedavi seçeneklerindeki gelişmeler sayesinde hastalık erken dönemde, anne hayatını tehlikeye sokmadan tanınabilmekte; hatta annenin tüpünde hasar meydana gelmeden tedavi edilebilmektedir


  < Konu Resmi..>
  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


  Ektopik Gebelik ölüme neden olur mu?
  Eğer geç fark edilirse ve müdahale edilmezse ölüme neden olabilir. Köylerde çok fazla yaşanan gebelik ölümlerinin sebeplerinden birisidir.

  Ektopik Gebelik de görülen kanamanın sebebi nedir?

  Yerleştiği yerde büyümeye başlayan embriyo sonunda dokuları zarar vermeye başlar ve sonunda dokuyu yırtarak damarlara zarar vermeye başlar.

  Ektopik Gebelik en sık kimlerde görülür?


  İleri yaşlı kişilerde,
  Herhangi bir cinsel hastalık geçirmiş kişilerde,
  Kocası bel soğukluğu geçirmiş kişilerde,
  Daha önce kürtaj yaptırmış kişilerde,
  Ve sigara kullanan kişilerde Ektopik Gebelik diğer kişilere göre daha sık görülür.

  Dış gebeliğin nedenleri

  Salpenjit
  Salpenjit cinsel yolla bulaşan cinsel bir hastalıktır. Etkeni gonore ve klamidyadır. Eğer bu virüsler nasıl vücuda girer derseniz cevabı çok basit vücuda çoğu zaman bulaşma yolu ile girerler. Özellikle gonore virüsü bel soğukluğu olan erkeklerde çok fazla olan bir virüstür. Bu yüzden mümkün olabildiğince cinsel hastalıklardan uzak durmalıyız. Salpenjit nasıl dış gebeliğine neden olur dediğinizi duyar gibiyim, salpenjit tüplerin hareketlerini engeller ve yapışıklık başlar.

  İleri yaş

  35 yaşından sonra, tüplerin hareketi azalmaya başlar, bunun sonucunda yumurta hücreleri daha yavaş ilerler ve hatta bazen yolda hareketsizlikten ve yapışkanlıktan dolayı hareket edemezler.

  Tubalardaki tıkanık ve yapışmalar

  Tubalardaki tıkanık ve yapışmalar hastalık kaynaklı da olabilir, vücuttaki bozulma dolaylıda olabilir fakat çoğu zaman tıkanıkların ve yapışmaların sebebi hastalıklardır.

  Doğum kontrol hapları

  Düzensiz kullanılan doğum kontrol haplarının da Ektopik Gebeliğe neden olduğu bilinmektedir.

  Sigara kullanımı

  Sigarada Ektopik Gebeliğe neden olur çünkü sigaranın içindeki kimyasallar tüplerdeki dahil bütün vücuttaki mukusların hareketini azaltır ve yoğunluğunu arttırır.

  Geçirilmiş kürtaj

  Kürtaj doğru yöntemlerle ve özen gösterilerek yapılsa bile olsa tuba tüplerinde yapışıklığı arttırmaktadır ve bu yapışkanlık geçirilen kürtaj sayısı ile doğru orantılı olarak artmaktadır.


  Dış gebeliğin belirtileri


  Kanama
  Adet döneminde veya normal günlerde aşırı anormal kanamaya rastlanır. Bunun sebebi damarlardaki yırtılmalardır. Eğer bu zamanlarda müdahale edilmezse kanama artarak iç kanaya neden olur.
  Karın ağrısı
  Gelişen embriyonun tüpleri germesi sonucu görülür. Ağrı çoğu zaman eğildikçe artar ve ağrı kesici ağrıya iyi gelmez.


  Halsizlik
  Sürekli görülen kanamalardan dolayı az kalan kan vücudu tam olarak besleyemez. Ondan dolayı hasta halsiz ve güçsüzdür.
  Tansiyon düşüklüğü
  Kan volümünün azalmasından dolayı görülür. Kanamanın durakladığı zamanlar da tansiyon da normale döner fakat kanama başladığı an tansiyon da düşmeye başlar.
  Dış gebeliğin tanısı
  Tanı ultrason ve kan testleri konur.
  Dış gebeliğin tedavisi
  Tek çözüm laparoskopik cerrahidir.


   
Ektopik gebelik geçiren varmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Böyle Hamilelik geçiren varmı??????

  Böyle Hamilelik geçiren varmı??????

  hamile karnı rüyada altız bebek görmek rüyada altız doğurmak Kızlar altız doğuracak bir anne amanın yav nasıl yarılmıyor karnı dimi?Allah insanları nasıl yaratmış çok ilginç.
 2. Boş gebelik geçiren varmı aranızda ?

  Boş gebelik geçiren varmı aranızda ?

  Merhaba ismim zeynep ben 2 kez boş gebelik geçirdim sonuncusu daha yeni 3 gün önce kürtaj oldum çok üzgünüm aranızda benim gibi böyle bir durum yaşayan varsa lütfen paylaşalım sevgilerrr...
 3. Hamilelikte felç geçiren varmı?

  Hamilelikte felç geçiren varmı?

  hamilelikte inme ,gebelikte inme,gebelikte felç,gebelikte felç nedenleri,gebelikte felç geçiren varmı,gebelikte felç tedavisi,gebelikte felç hakkında bilgiler İnme yani stroke (halk arasındaki tabiriyle felç, beyin felci) beyin damarlarında meydana gelen tıkanma veya ani oluşan kanama nedeniyle vücudun bir kısmında felç meydana gelmesidir. Serebrovasküler olay veya serabrovasküler hastalık...
 4. Mol gebelik geçiren varmı?

  Mol gebelik geçiren varmı?

  Tıbbi literatürde “Molar Gebelik” veya “Mol Hidatiform”, halk arasında ise “Üzüm Gebeliği” olarak geçen gebeliğin bu anormal şekli, “Gestasyonel Trofoblastik Hastalıklar” grubu içinde yer alan özel bir durumdur. Gestasyonel trofoblastik hastalıklar, embriyonik dönemde bebeğin plasenta ve zarlarını oluşturan hücrelerden köken alan bir takım hücrelerin kanseröz değişimlerini içine alır. Mol...
 5. Ektopik gebelik nedir ;?

  Ektopik gebelik nedir ;?

  Dış gebelik, döllenmiş bir yumurta rahim ana boşluğundan başka bir yere implante edildiğinde oluşur. Hamilelik döllenmiş yumurta ile başlar. Normalde, döllenmiş yumurta kendisini rahim ağzına bağlar.Ektopik gebelik, yumurtalıklardan uterusa yumurta taşıyan tüplerin birinde (fallop tüpleri) sıklıkla görülür.Ancak bazı vakalarda ektopik gebelik, karın boşluğunda, yumurtalıkta veya rahim boynunda...

Sayfayı Paylaş