1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  El ayak ağız hastalığı nedir ? Belirtisi ve tedavisi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  el ayak ve ağız hastalığı nedir,el ayak ağız hastalağı belirtileri,el ayak ağız hastalığı kimlerde görülür,el ayak ağız hastalığı nasıl tedavi edilir,el ayak ağız hastalığı hakkında bilgiler < Konu Resmi..>

  El, ayak ve ağız hastalığı çocuklarda oldukça yaygın olarak görülen virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. El, ayak ve ağız hastalığı genelde okulöncesi çocuklarda görülür. Fakat yetişkinlerde ve okul çağındaki çocuklarda da görülebilir.
  Yaygın olarak coxsackie virusünün etkisiyle oluşur. Nadiren de olsa beyinde iltihaplanmaya da yol açabilir.
  Sonbahar ve yaz aylarında daha sık görülebilir.
  El, ayak ve ağız hastalığının belirtileri nelerdir?
  Hastalığın kuluçka süresi vardır. Bu süre 3 - 6 gün kadardır. Hastalık ise 1 hafta kadar sürebilir.
  El, ayak ve ağız hastalığı olan çocuklarda hafif ateş görülür. İştahı her zaman ki gibi olmaz ve iştah kaybı görülebilir. Çocukta boğaz ağrırı ve kendini kötü hissetme olabilir.
  Ateş başladıktan sonra 1 – 2 gün ağzında ( Dili, diş etleri veya yanağının içi ) ağrılı yaralar oluşur. Bu durum çocuğu sinirli yapabilir.
  Çocuğun avuç içinde, ayak tabanında ve kalçasında isilik gelişebilir. Bu sorun kol, bacak ve yüz kısmında da olabilir. Boğazda şişkinlik ve yutma zorluğu gibi sorunlar olabilir.
  El, ayak ve ağız hastalığı bulaşıcı mıdır?
  Evet, bu hastalık bulaşıcıdır. Hastalığa yol açan virüs burun ve boğaz salgısından geçer. Ayrıca ciltte oluşan kabarcıklardaki sıvıdan veya katı dışkıdan da bulaşabilir.
  El, ayak ve ağız hastalığında çocuğa günlük bakım gerekir. Ev dışında hasta olan tanıdık insanlar varsa çocuklara bulaşmaması için bir süre ev ziyaretine gelmemeleri uygun olur.
  Hekimi aramak gerekir mi?
  Her ne kadar hekim bu hastalık konusunda çok fazla şey yapamayacak olsa da hekimi aramak gerekir. Çünkü hekim çocuktaki ateş ve ağrı gibi semptomları hafifletmek için tavsiyelerde bulunabilir.
  Ayrıca ebeveynler çocukta el, ayak ve ağız hastalığı olup olmadığını tam olarak bilemeyebilirler. Bunu da netleştirmek için hekim ziyareti iyi olur.
  Eğer çocuk 3 yaşından küçükse ve rektal sıcaklık ( makattan ölçülen vücut sıcaklığı ) 100.4 F’ ye ( 38 derece ) ulaşmışsa hemen hekimi aramalıdır. Çünkü ateşi olan bu çocuklarda yakından takibe ihtiyaç vardır.
  Hekim çocukta sıvı yetersizliği kontrolü yapacaktır. Çünkü çocuktaki ağız yaraları onun bir şey içmesini zorlaştırabilir. Sıvı almayan çocukta sıvı yetersizliği görülebilir. Sıvı yetersizliği olan çocukta ağız kuruluğu, eğer bebekse altının belli bir süredir ıslak olmaması gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerde hemen hekim aranmalıdır.
  El- ayak ve ağız hastalığı olan bebeğe nasıl bakım uygulamalısınız?
  Eğer bebeğinizde hastalık belirtileri hafif ise vücut sıcaklığını izlemek ve yeterince sıvı ve katı gıda almasını sağlamaktan başka çok fazla yapacak bir şeyiniz yoktur.
  Eğer çocuğunuzdaki hastalık belirtileri ilerlemişse görünümü daha da kötü görünür.
  Eğer bebekse ve katı gıdaları almaya başlamışsa ona tuzlu, soslu veya asitli şeyler vermemelidir. Aynı şey küçük çocuklar için de geçerlidir. Çünkü bu tür besinler ağzını acıtabilir. Yumuşak gıdalar verilmelidir.
  Soğuk içecekler ve dondurma ağırlarını hafifletebilir. Fakat bebeğinize asla aspirin verilmeyin. Aspirin reye sendromuna neden olabilir. Reye sendromu nadiren de olsa ölümcül bir sorun olabilir.
  El, ayak ve ağız hastalığı tekrarlanabilir mi? Tekrarlanması nasıl önlenebilir?
  El, ayak ve ağız hastalığı tekrarlanabilir. Çocuk onu hasta yapan virüse karşı bağışıklık geliştirecektir. Fakat hastalığa yol açan birçok virüs bulunmaktadır. Dolayısıyla bu virüslere karşı açık durumdadır.
  Hastalığın tekrarlanmasını önlemek için bebeğin veya çocuğun ellerlini düzenli olarak yıkamak gerekir. Ayrıca oyuncukları da dezenfekte edilmeli ve yıkanmalıdır. Enfekte olmuş diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır.
  EL, AYAK VE AĞIZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ

  El-ayak ve ağız hastalığı çocuklar arasında oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. El-ayak ve ağız hastalığının belirtileri görülmeye başlamadan önce 3 – 7 gün kadar bir kuluçka dönemi vardır. Genelde ilk olarak ağız içinde kabarcıklar görülür. Kabarcıklar daha sonra eller ve ayaklarda görülür. El-ayak-ağız hastalığı viral bir enfeksiyondur. El-ayak-ağız hastalığının tedavisi olmasa da belirtilerini tedaviye yönelik işlemler yapılmaktadır. El-ayak-ağız hastalığının belirtilerine yönelik tedavide şunlar yapılmaktadır:

  1. Önce çocuğun ateşi ölçülür. Eğer çocuğun ateşi varsa hekim ateşini düşürmeye yönelik bir ilaç verebilir. İlaç mutlaka hekimin tavsiye ettiği şekilde ve dozda kullanılmalıdır.

  2. Çocuğa bol sıvı verilmelidir. Eğer çocukta ağız yarası varsa çocuğu sıvı alması konusunda cesaretlendirmek gerekir. Gazlı içecekler ve meyce suları çocuğun boğazını tahriş edebilir. Bu nedenle su, süt ve süt ürünleri daha iyi bir seçimdir. Sıvılar çocuğun vücudunu hem daha sağlıklı tutmak ve hem de sıvı eksikliğini önlemek için önemlidir. Sıvılar çocuğun vücudundaki enfeksiyonlarla mücadele için doğal bir yöntemdir.

  3. Çocuğunuza gargara yaptırın. Tuzlu su gargarası tavsiye edilmektedir. Tuz mikropları öksürmede oldukça etkilidir ve ağız içindeki yaraların iyileşmesini hızlandırır. Hekim ayrıca tıbbi içerikli bir ağız gargarası da verebilir.

  4. El-ayak-ağız hastalığında çocuğun elleri ve ayakları her zaman temiz tutulmalıdır. Doğal bir iyileştirici olan aloe jel de kullanılabilir.

  5. Çocuk mümkün olduğunca evde tutulmalı ve rahat ettirilmelidir. Hastalık belirtileri 5 – 7 gün içinde iyileşmeye başlar. Çocuğun hastalığı bulaşıcı olduğu için ev içindeki diğer bireylerden uzak tutulmasında fayda vardır.

   
El ayak ağız hastalığı nedir ? Belirtisi ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Reflü hastalığı belirtisi, tedavisi

  Reflü hastalığı belirtisi, tedavisi

  Halk arasında Mide Reflüsü olarak bilinen Gastro Özofageal Reflü hastalığı mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanır. Erişkinlerin yaklaşık %20'sinde reflü görülmektedir. Sağlıklı bir mide - Fıtıklaşmış bir mide Mide...
 2. El ve Ayaklar Neden Üşür

  El ve Ayaklar Neden Üşür

  İnsanın Ayakları Neden Üşür El ve Ayaklar Neden Üşür İnsan ayağından üşütür der annem ve bizim ailenin büyükleri. ki soğuk günlerde özellikle ayaklar önce üşür. Peki neden? Buyrun bunu bu yazımızda öğrenelim Melek'ler. Soğuk el ve ayaklar kan damarlarının büzüşmesi yada bir şekilde tıkanması ile ortaya çıkan şikayetlerdir. Bu cilde doğru giden kan damarlarının etrafındaki bağ dokusu...
 3. Nomofobi Nedir ? Belirtisi ve Tedavisi

  Nomofobi Nedir ? Belirtisi ve Tedavisi

  nomofobi nedir,nomofobi kimlerde görülür,nomofobi belirtileri,nomofobi tedavisi,nomofobi ne demektir,monofobi hastalığı hakkında bilgiler İngilizce 'no mobile phobia'dan türetilen 'nomofobi' ya da cep telefonundan mahrum kalma korkusu, akıllı telefonların çoğalmasıyla artış gösterdi. İngiltere'de bin cep telefonu kullanıcısıyla yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 66'sı cep...
 4. Ayak yanması şeker hastalığı belirtisimi?

  Ayak yanması şeker hastalığı belirtisimi?

  Pek çok insan ayaklarında yanma şikayeti duyar. Özellikle geceleri, yanmanın önüne geçemez. Uzmanlar, ayakta oluşan yanmanın vitamin ve şeker hastalığı kaynaklı olduğunu söylüyor. İşte, ayakta yanma şikayeti ve tedavisi ; Yanan ayak sendromu isimli hastalık genelde pantotenik asit eksikliğinde oluşur. Pantotenik asit, B5 vitamini eksikliğidir. Bağırsaklarda emilim yapma bozulduğunda sıklıkla...
 5. Ellerde ki titreme hastalık habercisi olabilir !

  Ellerde ki titreme hastalık habercisi olabilir !

  Yazı yazarken harfler köşeli çıkıyor, misafirlerinize çay kahve ikramında bulunurken zorlanıyorsanız el titremesi sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Elde görülen titreme, günlük yaşamda basit olarak bilinen pek çok işin rahatlıkla yapılmasını engelleyen önemli bir rahatsızlıktır. Titreme (tremor) vücudun bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş