Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  El Terlemsi ve Tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  el terlemesi, tedavisi, etkileri, sonuçları, tanısı, ile ilgili bilgiler burada melekler

  < Konu Resmi..>
  İnsanı sosyal yaşamdan soğutan,kalabalık ortamlarda mahcup eden el terlemesi çaresiz değil melekler :)


  Siz de ya da yakınlarınızda böyle bir sorun varsa ,makalemizi dikkatle okuyun lütfen ..:tik:

  Tanım: Hiperhidrozis kontrol edilemeyen terleme ile anormal ısı kaybına yol açan genetik bir durumdur. Sempatik sinir sistemi hiperaktiftir. Popülasyonun %0.6-1'inde görülür.

  Neden eller bazı insanlarda daha fazla terler?
  Primer hiperhidrozis gibi nedeni belli olmayan durumlarda sadece ellerin terleyebildiği gibi, sekonder hiperhidrozis denilen başka bir hastalığa bağlı el terlemesi görülebilir. Bu hastalıklar;

  · Hipertiroidizm (tiroid bezinin fazla çalışması)

  · Enfeksiyon

  · Malign hastalık

  · Otoimmün hastalıklar

  · Şişmanlık

  · Menapoz

  · Diabet

  · Psikiyatrik hastalıklar olabilir

  Tedavisi nedir?

  Tedavisi İyontoforez tedavisidir  < Konu Resmi..>
  < Konu Resmi..>

  Avantajları nelerdir?

  Ciddi komplikasyon, risk yok
  Girişimsel bir yöntem değil
  1-2 haftada 1 kez uygulama yeterli olabiliyor

  İyontoforez Tedavisinin Prensipleri:
  Eller yarısına kadar musluk suyu ile doldurulmuş kap içine sokulur. Kabın içinde (+) veya (-) elektrotlar bulunmaktadır. Özel bir alet ile elektrotlara doğru akım (20mA) verilir. Bu seanslar 15 – 20 gün ve 25 dakika tekrarlanır. Seansların sonucunda hastaların %90’ına varan bir kesiminde terlemede belirli azalmalar görülür. Daha sonra haftada bir defa yapılan seanslar terlemenin tekrar başlamaması için yeterlidir. Bu tedavi, dahiliye uzmanları eşliğinde uygulanmaya başlanmıştır. Terleme şikayetleri olan kişilerin ilk önce bu tür bozukluklarının olup olmadığını araştırmak, varsa bunları tedavi etmek gerekir. Bu nedenle bu tür şikayetleri olan kişilerin dahili bir kontrolden geçirilmesi gerekir. Hiç bir nedeni olmayan lokal el ve ayak terlemelerinde ise basit bir tedavi olan İyontoforez çok büyük faydalar sağlamıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalar bu yöntemin %90’lara varan bir başarı sağladığını ve diğer tedavi yöntemlerine göre hem yan etki hem de kolaylık açısından çok büyük avantajlarının olduğunu göstermiştir. Bu tedaviden fayda göremeyen hastalara ağızdan ilaç tedavisi bundan da fayda göremeyenlere cerrahi tedavi uygulanabilir. İlaç tedavisinin ağız kuruluğu, denge bozukluğu, görme bozukluğu gibi ciddi sistematik yan etkileri vardır. Cerrahi tedavi ise endoskopik yöntem ile yapılan ve çok da basit olmayan bir girişimdir. (Bu cihazı evinizde yapmak için)
  2 -) Botox enjeksiyonu

  Avantajları:

  · 6 ay etkisi devam ediyor

  Dezavantajları:

  Etki süresi 6 ay ile sınırlı
  İnjeksiyon ağrılı (Anestezi yöntemleri?)
  Kas güçsüzlüğü gelişimi

  3 -) Torasik sempatektomi
  Diğer yöntemler ile yanıt alınamayan durumlarda ve günlük yaşam, mesleki aktivite, sosyal ilişkiler ve kişiliğin etkilendiği şiddetli terleme vakalarında son çare!

  Ameliyat yöntemleri:

  Narkoz altında kapalı ameliyat sistemi ile sempatik zincirin kesilmesi. Resimde göğüs kafesine 4 giriş yeri mevcut. Ameliyat artık göğüs kafesine 2 cm'lik tek kesi ile aypılmaktadır. (torakoskopik yöntem)

  Ameliyatı Uygulama Çeşitleri:

  Sempatik zincirin bir kısmının ve ganglionun çıkarılması (sempatektomi)
  Sempatik zincirin kesilmesi (sempatikotomi)
  Sempatik zincirin klemplenmesi veya klip yerleştirilmesi (Endoskopik sempatik blok)

  Sonuçlar nasıldır?

  Cerrahi tedavi sonrası yüz kızarması % 95, yüz terlemesi %90 oranında azalır. El terlemesinde tam tedavi oranı %100, hasta memnuniyeti %98.5 'dir. Kompansatuar terleme %1 oranında gelişir.

  Yan etkiler nelerdir?
  Kompensatuar (refleks) terleme
  Düşük kalp hızı
  Kuru el ve yüz cildi


  Kompansatuar Terleme

  1. Endoskopik torasik sempatikotomi sonrası görülebilir

  2. Şiddeti hafif veya orta derecede

  3. Ameliyat öncesi tahmin edilemez

  4. İlk 6 - 12 ay içinde azalmaya eğilimli

  5. Çıkarılan ganglion sayısıyla şiddeti doğru orantılı


  6. Şiddetli kompansatuar terleme genellikle az
  7. Gövdede gelişen şiddetli terlemenin tedavisi yok

  8. 1 yıldan fazla devam ederse geri dönüşümsüzdür.


  Aşırı TerlemeTedavisi
  Aşırı koltukaltı terlemesi veya hiperhidroz bazı kişilerde görülen ve bu kişilerin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyen bir durumdur. Aşırı terleme tedavisinde pek çok yöntem kullanılmıştır.

  Bu yöntemler şunlardır:

  •Alüminyum hidroksit içeren preparatlar yanma ve tahriş risklerinin olması ve istenilen etkiye tam ulaşılamaması nedeni ile yaygın kullanılamamaktadır.

  •Elektrik akımının kullanıldığı, iontoforez yöntemi el ve ayak tedavisinde kullanılabilir, fakat koltukaltları için uygulanamaz.

  •Çok şiddetli terlemenin olduğu durumlarda cerrahi yöntem uygulanabilir. Bu yöntem Endoskopik Torasik Sempatektomi olarak adlandırılır. Göğüs kafesinden girilerek ter bezlerini uyaran sinir bezleri kesilir. Tedavi genel anestezi altında yapılır, sonrasında vücudun diğer taraflarında aşırı terleme gelişebilir.
  Bu yöntemler ile karşılaştırıldığında Botoks, uygulamasının kolay, etkisinin güvenilir olması nedeni ile ön plana geçmektedir.

  Terleme miktarı ter bezlerini uyaran sinirlerle kontrol edilir. Botoks bu sinir uçlarında uyarıyı sağlayan asetil kolin adlı maddenin salınmasını düzenler. Böylece ter bezlerine uyarı ulaşımı ve aşırı terleme oluşması engellenmiş olur.
  Botoks tedavisi muayenehane şartlarında 30 dakika kadar sürmektedir. İşlem öncesinde koltuk altlarına lokal anestezik krem uygulanması yeterli olur. Tedavinin etkisi birkaç saat yada gün içinde ortaya çıkar. Etkisi 6-10 ay kadar devam eder, bir yıla kadar uzayabilir.


  Botoks hiperhidroz tedavisinde güvenli ve pratik bir yöntemdir. Vücudun diğer bölgelerinde terlemeyi artırıcı ve vücut ısı regülasyonunu bozucu etkisi yoktur.

   
  atsy_gül bunu beğendi.
 2. atsy_gül

  atsy_gül Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  69
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara
  benim ellerim ve ayaklarım çok fazla terliyor gerçekten birisiyle tokalasmadan önce ellerimi üzerime bi sürüyorum =)mesela çay bardağı tutamam leke olur diee kulplu tek çare :)) bende tiroid hastasıyım ama az çalısan hatta hiç yok :) şuanda bile vıcık vıcık .d botokss mu yaptırsam ney:))
   
El Terlemsi ve Tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Stres ve yorgunluğa oğul otu tedavisi

  Stres ve yorgunluğa oğul otu tedavisi

  İçinde bulunduğumuz hayat ve çalışma şartları insanı ister istemez stresi sokabiliyor Çok fazla stres altında yoğun iş temposu altında çalışan kişiler için uzmanlar bitkisel bir kür formülü açıklamış bakalım uzmanlara göre strese ve yorgunluğa neler iyi geliyormuş Halk arasında ‘limon otu’ olarak bilinen, literatürdeki adı ise ‘melissa’ olan oğul otunun, stresten mide rahatsızlıklarına...
 2. El ayak ağız hastalığı nedir ? Belirtisi ve tedavisi

  El ayak ağız hastalığı nedir ? Belirtisi ve tedavisi

  el ayak ve ağız hastalığı nedir,el ayak ağız hastalağı belirtileri,el ayak ağız hastalığı kimlerde görülür,el ayak ağız hastalığı nasıl tedavi edilir,el ayak ağız hastalığı hakkında bilgiler El, ayak ve ağız hastalığı çocuklarda oldukça yaygın olarak görülen virüslerin yol açtığı bir hastalıktır. El, ayak ve ağız hastalığı genelde okulöncesi çocuklarda görülür. Fakat yetişkinlerde ve okul...
 3. Ellerde ki titreme hastalık habercisi olabilir !

  Ellerde ki titreme hastalık habercisi olabilir !

  Yazı yazarken harfler köşeli çıkıyor, misafirlerinize çay kahve ikramında bulunurken zorlanıyorsanız el titremesi sorunu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Elde görülen titreme, günlük yaşamda basit olarak bilinen pek çok işin rahatlıkla yapılmasını engelleyen önemli bir rahatsızlıktır. Titreme (tremor) vücudun bir kısmındaki kasların istemsiz olarak ritmik bir şekilde kasılması ve gevşemesi...
 4. Elde kırık nedenleri ve tedavisi

  Elde kırık nedenleri ve tedavisi

  Bir el 27 kemikten oluşur. Elin kemikleri bir çerçeve görevi görür. Bu çerçeve, bilek ve parmak hareketlerini sağlayan kasları destekler. Bu el kemiklerinden biri kırılırsa parmaklarınızı ve bileğinizi kullanamazsınız. El yaralanmalarının en yaygın nedenleri arasında işyeri yaralanmaları, aletlerin yanlış kullanımı, ezilme yaralanmaları, düşmeler ve spor yaralanmaları bulunmaktadır ....
 5. Gebelikte el ve ayaklarda şişme

  Gebelikte el ve ayaklarda şişme

  Gebelik sırasında, vücut gelişmekte olan bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için yaklaşık% 50 daha fazla kan ve vücut sıvısı üretir. Şişme, bu ek kan ve sıvıdan kaynaklanan gebeliğin normal bir parçasıdır.Ödem olarak da bilinen normal şişme, eller, yüz, bacaklar, ayak bilekleri ve ayaklarda görülür.Şişme, hamilelik sırasında herhangi bir noktada görülebilir, ancak beşinci ayın civarında dikkat...

Sayfayı Paylaş