el ve ayaklar için süper bilgiler

melegim

Yeni Üye
Üye
el ve ayaklar için süper bilgiler
eldeki kahverengi lekeler ellerdeki kahverengi lekeler elleri yumuşatmak için ayak tırnaklarının sararması avuç içi sararması
cilt%20(22).jpg
Güzel ve şık görünümünüzün gölgelenmesini istemiyorsanız, el ve ayaklarınızı ihmal etmeyin. Tabii ki önerimiz, onlara her daim özen göstermeniz.

Ancak şu bir gerçek ki, yaz aylarında daha bir ortadalar.Yani daha fazla ilgi şart! Çok seçenekli bakım ürünlerini düzenli kullanmanın yanında, manikür ve pedikür de güzel bir görünüm için gerekli.

Hatırlatmak gerekir ki el ve ayaklar sürekli bakım ister. Ellerinizi sık aralıklarla kremleyin, nemlendirin. Eller de yaşlanıyor. Lekeleniyor. Yaşlanma ve lekelenmeyi geciktirmek istiyorsanız, yüzünüze, vücudunuza sürdüğünüz güneşten koruyucu kremleri ellerinize de sürün.

Ayaklarınızı da her gün, duştan sonra nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Tabii bazen bu özen de yetmez. Aralıklarla daha yoğun bakım yapmanız gerekebilir. El ve ayaklara, yoğun ve şok bakım için parafin veya süt banyoları öneriliyor.

Parafin banyolarını bazı güzellik merkezleri ve kuaförler yapıyor. Parafin, mum ve meyve vitaminlerinden oluşuyor. El ve ayaktaki ölü hücreleri yok ediyor. Deriyi canlandırıyor. Süt desteğini evde vermeniz kolay. Özellikle elleri yumuşatmak için birebir. Ellerinizi ılık sütte 5-10 dakika tutun. Sütün içindeki laktik asit cildi nemlendirir ve elleri iyice yumuşatır.

YEŞİL ÇAYLI, SÜTLÜ AYAK BANYOSUİki-üç haftada bir yaptıracağınız pedikür yaz aylarında ayaklarınızı bakımlı tutmak için yetmeyebilir. Özellikle de açık ayakkabılar ve terlikler giyiyorsanız.

Ayaklarınızın bakımını kendiniz yapmak isterseniz önce sıcak bir ayak banyosuyla derinizi yumuşatın. Sert kıllı bir fırçayla masaj yapın. Ayağın altındaki ve topuklardaki sert deriyi ponza taşıyla uzaklaştırın. Uygun bir nemlendirici, ayak kremi veya vazelini iyice yedirerek sürün. Bu işlemden sonra kısa bir süre de olsa çorap giymeniz, derinin daha yumuşak olmasını sağlar. Hálá ayak topuklarınız istediğiniz yumuşaklığa gelmediyse, ılık su dolu bir leğenin içinde iki poşet yeşil çayı demleyin. Yarım litre ılık süt katın. Ayaklarınızı 30 dakika bu karışımın içinde tuttun. Topuk törpüsü veya ponza taşıyla ovun. Ardından yine kremleyin. Hazır olarak satılan ayak banyolarını da deneyebilirsiniz.

EL VE AYAKLARA SPAEl ve ayakların SPA’sı olur mu? Evet. Bazı merkezlerde "manikür-pedikür SPA" hizmeti veriliyor. Manikür-pedikür bittikten sonra ayaklardan dizkapaklarına ve ellerden dirsek bölgesine kadar soyucular, maske ve özel kremlerle bakım uygulanıyor. Çeşitli yağ ve serum uygulamasından sonra sararmış tırnakları doğal rengine ulaştırmak için tırnaklara da peeling uygulanabiliyor. Uygulamanın son derece keyifli ve rahatlatıcı olduğunu söyleyelim...

Eller kolay yıpranır. Zamanla oluşan yaşlanma belirtileri ve lekeleri tamamen geriye çevirmek zor. Ellerinizi korumak için:
Eller dış koşullardan çok etkilenir. Fazla sıcak ve fazla soğuk su, deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri, güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak da elleri hırpalar. Suyla yapılacak işlerde lastik eldiven giyin. Diğer ev işlerinde ise pamuklu eldiven kullanın. Sert olmayan bir ponza taşı da elleriniz için yararlıdır. Sert derileri aldığı lekeleri de çıkarır.

Çağla Kubat Dünya Sörf Şampiyonası’na yaptığı hazırlıklar sırasında ellerinin sertliğinden yakınmıştı. Hatta "el-ele tutuşmak kabus gibi" demişti. Benzer bir sorununuz varsa ellerinizi yoğun bakıma alın. Önce limonla ovalayın. Sonra da pamuk yardımıyla zeytinyağı sürün. Bir süre bekledikten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayıp iyice durulayın. Krem sürmeyi unutmayın. Reçeteye elleriniz toparlanana kadar devam edin. Basit bir öneri daha... Kremin daha iyi nüfuz etmesi için ellerinizi buhara tutup, gözeneklerini açın. Ardından kreminizi sürün.

Yaşlılık lekeleri de denilen kahverengi lekelerin çıkmasını önlemek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Yüzünüz için kullandığınız güneşten koruyucu ürünleri önermiştik. Bir başka yöntem de eldeki beneklerin renklerini açmaya yönelik kremler. Düğün, dernek, toplantı gibi özel günlerde ellerinizdeki lekeleri kapamak için suya dayanıklı fondöten de kullanabilirsiniz.

Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulayın. El kremi ya da losyon sürün. Ellerinizi cilde dost bir sabunla yıkayın, bol suyla durulayın. Günde bir kere parmaklarınızı ve tırnaklarınızı fırçalayın.

Sert olmayan bir ponza taşı elleriniz için de yararlı. Sert derileri alır ve lekeleri çıkarır.

Haftada bir kere ellerinize çok yağlı bir kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Avuç ve el üstüne de masaj yapmayı unutmayın. Bunun için en uygun zaman gece yatmadan önce.

Terleyen el ve ayaklara botoks

Yaz aylarında, terlemenin artmasına bağlı ayak kokusu sorunu da artıyor. Ayak kokusuyla savaşmak için seçenek çok. Birçok firmanın kokuyu önleyici, gerek ayaklara gerekse ayakkabıya sıkılan spreyleri, tozları bulunuyor. Bazı firmalar da aynı amaçlı kremler üretiyor. Yöntemlerden biri permanganat banyoları. Antiseptik solüsyon, 2,5 litre suya bir tablet atılarak hazırlanıyor. Ayaklar sabah-akşam beşer dakika bu suda bekletiliyor. Bir başka seçenek de çeşme suyuna düşük akımlı elektrik verilmesi ve ayakların 10 seansta 20’şer dakika bu suda tutulması. Aynı yöntem ellerin terlemesinde de iyi sonuç veriyor. Aşırı terleme durumlarında bazen botoks da uygulanıyor.

TIRNAKLARI İHMAL ETMEYİN
İyi bir yumuşatıcı olan vazelinden tırnaklarınız için de yararlanabilirsiniz. Ama tabii ki tırnakları yumuşatmak için değil! Tırnak diplerine vazelinle masaj yapın. Kolay emilen vazelin tırnakları nemlendirir ve güçlü olmasını sağlar. Sürekli kırılan ve ayrılan tırnakları besleyici ilaçlarla güçlendirin.

Tırnaklarınız yumuşaksa... Ilık suyun içine zeytinyağı ve limon suyu koyun. Ellerinizi bir süre içinde bekletin.

Bir türlü tırnak uzatamıyor ya da istediğiniz gibi değilse, protez tırnaklardan yararlanabilirsiniz. Sadece el için değil, ayak için de protez tırnaklar var.

Tırnakların sararmasını önlemek için 1 limonun suyunu çok az sulandırın. Ojelerinizi çıkardıktan sonra tırnaklarınızı birkaç dakika bu suda tutun.
 
Cevap: el ve ayaklar için süper bilgiler

emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler canım
 
Cevap: el ve ayaklar için süper bilgiler

harikasınız teşekkürler tamda yaz aylarında ihtişyaç duyduğumuz bilgiler bunlar...
 
Geri
Üst