Elbiselere sıçrayan yağ lekesi nasıl çıkar?

Uzman SühaN

Administrator
Elbiselere sıçrayan yağ lekesi nasıl çıkar?
Aşağıdaki yağ lekesi nasıl çıkar tavsiyelerini uygularken özellikle yemek yağı lekesi (zeytinyağı, tereyağ, sıvı yağlar) için yağ çözücülü bulaşık sabunu veya deterjanı kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanlarının limon gibi özlü olanlarını daha fazla asit içerdikleri için tercih etmeyin.


Koku ve boya içermeyen bulaşık deterjanları açık renkli giysilerde yağ lekesi çıkarmak için idealdir. Koyu renkli ürünler için bulaşık deterjanı kullanmak kumaşın renklerini soldurabileceğinden dolayı risklidir.yağ lekesi.Jpeg
Günlük hayatımızda birçok zorlu lekeyle karşılaşırız. Bunlardan biri de yağ lekesidir. Kimi zaman baş etmesi zor gibi görünse de aslında doğru yöntemlerle yağ lekesini giysilerinizden çıkarmak kolay olabilir. Yemek yaparken giysinize yağ lekesi sıçradığı an hemen müdahale etmelisiniz, çünkü zaman geçtikçe lekeyi çıkarmak daha zor olacaktır.Yağ lekesini giysilerinizden çıkarmanın birkaç yöntemi vardır. Bunlardan en bilineni üzerine tuz serpmektir. Lekenin üzerine tuzu iyice serptikten sonra lekenin onu emmesi için biraz beklemelisiniz, sonrasında giysinizi bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz.Giysinizin kumaşının türüne göre de birkaç yöntem vardır. Eğer giysiniz pamukluysa, lekenin bulunduğu kısmı biraz ıslattıktan sonra el sabunuyla o bölgeyi iyice yıkayabilirsiniz. Hassas kumaşlarda ise tuz serpmeyi uygulayabilirsiniz. Leke çok daha zorluysa tiner ve bunun gibi malzemelerle de lekeyi çıkarabilirsiniz. Bilinen en yaygın leke çıkarma yöntemlerinden biri de karbonattır. Lekenin üzerine karbonat döktükten sonra su serpin ve biraz bekleyip giysinizi yıkayın. Evinizde kullandığınız bulaşık deterjanı da yağ lekesini çıkarmada oldukça etkilidir.Sanayi tipi yağların çıkarılması evimizde kullandığımız yağlara göre daha zorludur. Eğer üstesinden gelemezseniz mutlaka bir kuru temizlemeye vermelisiniz. Yağ lekesi zorlu bir leke gibi görünse de uygun yöntemle rahatlıkla üstesinden gelebileceğiniz bir lekedir.Açık Renkli Giysiden Yağ Lekesi Çıkarma

Açık renkli ve yıkanabilir ürünleri yukarıda özellikleri açıklanan ve kaliteli bir bulaşık deterjanıyla fazla bastırmadan ovun.
Sonra giysiyi, yaklaşık 15 dakika kadar o şekilde bırakın.
Daha sonra, kumaşı etiket talimatında belirtildiği gibi yıkayın.
Giysiyi kurutucuya atmak yerine, havayla kendi kendine kurumaya bırakın.
Eğer lekenin bir kısmı kalırsa işlemi tekrarlayın.

Bu işlem; bebek yağı lekesi, makyaj malzemelerinden geçen krem kaynaklı yağ lekesi, saç yağı lekesi, makine yağı lekesi gibi lekeler için de gerçekleştirilebilir.


Motor Gres Yağı ve Motor Yağı Lekesi Çıkarma


Motor gres ve motor yağı lekesi gibi zor bir yağ lekesi söz konusuysa, leke çıkarma işlemine; fazla yağın, bir kör veya küt ağızlı bıçak kullanılarak kumaştan dikkatlice kazınmasıyla başlanmalıdır.
Eğer motor yağı lekesi için vazelin uygularsanız yıkanabilir kumaşlarda iyi sonuç alınabilmektedir. Vazelin uygulanması, lekenin nemlenmesine yardımcı olabilmektedir.
 
Geri
Üst