Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Elektrik Faturanız Düşük Gelsin İster misiniz?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu sayfa; Elektrik Faturanız Düşük Gelsin İster misiniz konusu hakkında bilgiler vermektedir.

  Sevgili melekler, tasarruf gerek kendi cebimiz için gerekse ülke ekonomisini doğrudan ilgilendirdiği için çok önemli bir olay. Ve de herkesin bu konuda taşın altına elini sokması, her tüketimde tasarrufa gitmesi gerekiyor. Bu gelecek nesillerin sağlıklı ortamlarda yaşayabilmesi için şart. Bunun yanında başta da değimiz gibi fatura öderken de cebimizi, cüzdanımızı düşünmemiz gerekiyor. İşte bu sebeple bu sayfamızı elektrik tasarrufuna ayırdık. İşte bu konuda İTÜ'den Prof. Dr. Sermin Onaygil'in tavsiyeleri ve açıklamaları..


  < Konu Resmi..>
  İTÜ'den Prof. Dr. Sermin Onaygil, 16 milyon konutun küçük bir değişiklikle bir elektrik santralının yıllık üretimine eşit miktarda enerji tasarrufu sağlanabileceğini söyledi.

  Onaygil, konutlarda kullanılan lambaların yüzde 78,5'inin enkandesen, yüzde 21'inin floresan, tüp floresan olduğunu belirterek, aydınlatmanın toplam elektrik enerjisi tüketimindeki payının yüzde 20 olduğunu söyledi. Evlerde kompakt floresan lamba kullanımının enerji tasarrufu açısından önemine değinen Onaygil, şunları kaydetti:

  "16 milyon 235 bin 830 konuttan her birine yalnızca bir kompakt floresan lamba takarak elde edilen tasarruf, bir elektrik santralının bir yıllık elektrik üretimine eşit. Bu, çok kısa sürede sonuçlarını görebileceğiniz ve kolay uygulanabileceğini düşündüğümüz bir proje."

  Elektrik tasarrufu için neler yapılabilir?

  -Bir akkor lamba, kompakt floresan lamba ile değiştirildiğinde yüzde 80'e kadar aydınlatma maliyeti azalır.

  -Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmeli.

  -Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalı. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır.

  -Zamanlayıcılar, fotoseller ya da yaklaşım sensörleri vasıtasıyla aydınlatmanın kontrol edilmesi de enerji tasarrufu sağlar.

  -Buzdolabının etrafının toz ve hava sirkülasyonunu etkileyici diğer maddelerden ve ısı kaynaklarından uzak tutulması gerekiyor.

  -İhtiyaçtan çok büyük bir klima enerji kaybına sebep oluyor.

  -Eğer evde birkaç tane fırın varsa daima küçük olanın tercih edilmesi gerekir. Çok gerekli değilse ön ısıtma yapılmaması, yapılsa bile bu sürenin 10 dakikayı geçmemesi gerekir.

  -Yüksek sıcaklıkta yıkamak yerine ılık suyla yıkamak, durulamanın ise soğuk su ile yapılması gerekir. Ayrıca, yıkama programları tam kapasite çalıştırılmalı.

  -Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak, ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı.


   
  tuqqce bunu beğendi.
Elektrik Faturanız Düşük Gelsin İster misiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. elektrik faturalarının düşük gelme yolları!

  elektrik faturalarının düşük gelme yolları!

  İTÜ'den Prof. Dr. Sermin Onaygil, 16 milyon konutun küçük bir değişiklikle bir elektrik santralının yıllık üretimine eşit miktarda enerji tasarrufu sağlanabileceğini söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sermin Onaygil, 16 milyon 235 bin 830 konuttan her birine yalnızca bir kompakt floresan lamba...
 2. Elektrik Faturasını Düşürme Yolları

  Elektrik Faturasını Düşürme Yolları

  Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü Ulusal Enerji Tasarrufu Merkezi’nce konutlarda elektrik enerjisinin verimli kullanılması konusunda hazırlanan broşüre göre, sadece aydınlatmada dikkat edilecek birkaç küçük ayrıntı bile önemli oranlarda elektrik tasarrufu yapılabiliyor. Örneğin, akkor flamanlı 100 watt’lık (W) normal bir ampulle bir ailenin aylık tüketimi 100 kilovat saate...
 3. 'Devlet isterse elektriği keseriz'

  'Devlet isterse elektriği keseriz'

  Irak'ın elektrik tüketiminin yıllık yüzde 10'unu karşılayan Kartet'in sahibi Karadeniz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Karadeniz, sınır ötesi operasyon olması durumunda bölgeye ihracatlarını durdurabileceklerini söyledi. Karadeniz, "Devletin âli menfaatleri gereği olan tasarrufları, hem ticari düşünce ve gayelerimizin hem de ticari tasarruflarımızın önüne geçer. Devletin bu konuda...
 4. Telefon faturanızı yüzde 80 azaltmak ister misiniz

  Telefon faturanızı yüzde 80 azaltmak ister misiniz

  Sabit telefonlardan arama yapılırken numaranın önüne eklenen 1045, 1099, 1095 ve 1056 numaraları sayesinde, görüşmelerde yüzde 80'e varan indirim gerçekleştirilebildiği bildirildi. Türkiye'de 2007 yılının ekim ayında başlayan ''arama bazlı operatör seçimi sistemi'' sayesinde, sabit telefon aboneleri faturalarını önemli ölçüde düşürebiliyor. İndirimli arama, bir abonelik ya da aktivasyon...
 5. Dikkat! BEDAŞ Elektrik Faturalarında Tarife Değişikliği Yaptı!

  Dikkat! BEDAŞ Elektrik Faturalarında Tarife Değişikliği Yaptı!

  bedaş tarife değişikliği, bedaş yüksek faturalar, 9 eylül 2013 bedaş tarife Sevgili melekler, BEDAŞ sessiz sedasız tarife değişikliği yaptı, faturalar ikiye katlandı. Ancak dilekçe vererek tarifeyi değiştirmek mümkün. İşte konuyla ilgili haberin detayları.... Sözcü Gazetesi'nin haberine göre Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ’nin (BEDAŞ) özelleştirilmesinden sonra kurum, tarifelerde...

Sayfayı Paylaş