Elektrik Nasıl Çarpar?

T

TİTAN

Forum Okuru
Elektrik Nasıl Çarpar?
elektrik, nasıl çarpar, etkileri, sonuçları, açıklaması, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

https://www.meleklermekani.com/imagehosting/elektrik carpmasi-10f.jpg


Sevgili melekler,
Özellikle çocuklarımız için en büyük tehlikelerden biri elektrikli aletler ve prizlerdir.Çarpılma sonucunda çok kötü neticelerle karşılandığı gibi bilinçsizlik yüzünden yardım etmeye çalışan kişiler de kendilerini hayati tehlikeye atarlar.Peki elektrik çarpması nasıl gerçekleşir,nasıl bu derece tahrip edici oluyor?....

İnsan vücudu yapı olarak sanki içi su dolu bir kaba benzemektedir. Elektiriğin insanlara zarar vermesininde en önemli nedeni budur. Bu neden aslında insanların vücutlarının yapısal olarak elektiriği iletmesinden kaynaklanmaktadır. Elektrik eğer insan vücudunda ıslak bir bölgeyle temas ederse o zaman iletimi dah akolay olacağı için elektirik çarpma daha da zarar verir ve hızlı bir şekilde devam edecektir.

Deri insan vücudunu dış etkenlere karşı koruyan sanki içi su dolu kabın dışı gibi bir görevi de üstlenmektedir. Bu durumda deri bazen görevini tam olarak yerine getiremez. Bunun nedeni ise derinin tüm vücuıtta eşit kalınlığa sahip olmayışıdır. Bazı bölgelerde deri daha ince iken bazı bölgelerde deri oldukça kalın ve koruma amaçlı görevini yerine getirmektedir.

İşte derini daha az olduğu bu bölgelerden elektirik akımının geçmesi oldukça normaldir. Bu durum derinin oldukça ince olduğu bu ortamlardan geçmekte ve kan ile diğer sıvılarla temasını yapmaktadır. Aynı zamanda insan vücudu üzerindeki yaralar da elektirik akımının daha kolay zarar vermesine neden olmaktadır. Bu bölgede dirençsiz olan deri akımı kolayca içeriye aktarır aktarma sırasında yaranın çevresi de her geçen saniye daha da büyük bir hal almaktadır.

Elektirik insan vücuduyla buluşması anında da bir takım yaralar vücut yüzeyinde kendini gösterebilir. Bu durum yapılması gereken en önemli ayrıntı elektirik bir an önce vücuttan uzaklaştırılmasıdır. 

Benzer İçerikler

Üst