Elektrik Süpürgesi Neden İyi Çekmez?

Uzman SühaN

Administrator
Elektrik Süpürgesi Neden İyi Çekmez?
Ev temizliğinde en temel araçlardan biri olan elektrik süpürgesi en dar vakitlerde bile temizliği en kısa sürede tamamlayan en büyük yardımcımızdır. Bu nedenle sorunsuz çalışması ve kirleri, tozları iyi ve hızlı çekmesi oldukça önemlidir.


Elektrik süpürgesi eğer iyi çekmiyorsa aşağıda belirtilen konularda gerekli kontrolleri yapmak oldukça yarar sağlayacaktır.elektrik süpürgesi neden çekmez.jpeg


Üzerinde yer alan kapakların tam olarak oturmasına, hortumun ise süpürgeye iyice yerleşmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

Elektrik süpürgesinin üzerindeki devrinin açık olmasına ve hangi devirde kullanıldığı kontrol edilmelidir. Düşük devirlerde süpürgenin çekim gücü azalır.

Elektrik süpürgesi ile süpürürken içerisine kaçan para, düğme, iğne, toka vs gibi maddeler ve toz birikmesinden oluşan kalınlıklar boruda ya da hortumda tıkanıklığa neden olur. Bunu anlamak için hortuma ya da boruya bir taraftan bakıp diğer tarafı görmek gerekir. Görünmüyorsa tıkalı demektir. Bunu çözmek için içerisine bir sopa sokup iterek içerisindekileri çıkararak diğer taraftan sopayı çıkarmak gerekir.

Eğer torbalı bir elektrik süpürgesi ise torbası dolmuş ya da yırtılmış olabilir. Torba dolmuşsa süpürgenin çekim gücü azalır hatta hiç kalmaz. Eğer torba yırtılmışsa tozların süpürgenin motoruna ulaşma tehlikesi de bulunmaktadır.

Süpürgenin içerisinde torba kısmında tozları tutucu bir sünger bulunmaktadır. Bu süngerin yerinden çıkıp çıkmadığı kontrol edilmeli ya da fazla toz birikmişse tozları kuru fırçayla temizlemelidir. Bu süngerin yıkanması önerilmemekte olup, yıpranıp bozulduysa belli periyotlar da değişimi gerekir.

Elektrik süpürgesinin yere temas eden süpürge kısmında da tıkanıklar olmaktadır. İçerisine kaçan bir madde tıkanıklığa sebep olup, süpürgenin çekmesini engelliyor olabilir. Böyle durumda bir çubuk yardımıyla bir gazete kağıdına silkeleyerek içerisini kontrol etmek ve varsa içindekilerin tamamen temizlenmesini sağlamak gerekir. Eğer bu aparatın sökme düzeneği kolay ve pratikse söküp temizlemek de bir çözüm olabilir.

Elektrik süpürgesi bunlara rağmen hala az çekiyor veya hiç çekmiyorsa o zaman elektrik sisteminde bir sorun oluşmuş olabilir veya içerisindeki parçalardan biri bozulmuş demektir. Bu durumda ilgili teknik servise tamire götürmek gerekecektir.
 
Üst