gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.196
  Beğenilen Mesajlar:
  2.007
  Ödül Puanları:
  113

  Elektrik Süpürgesi Neden İyi Çekmez?

  Konu, 'Bilmedikleriniz' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Ev temizliğinde en temel araçlardan biri olan elektrik süpürgesi en dar vakitlerde bile temizliği en kısa sürede tamamlayan en büyük yardımcımızdır. Bu nedenle sorunsuz çalışması ve kirleri, tozları iyi ve hızlı çekmesi oldukça önemlidir.

  Elektrik süpürgesi eğer iyi çekmiyorsa aşağıda belirtilen konularda gerekli kontrolleri yapmak oldukça yarar sağlayacaktır.  < Konu Resmi..>


  Üzerinde yer alan kapakların tam olarak oturmasına, hortumun ise süpürgeye iyice yerleşmiş olmasına dikkat etmek gerekir.

  Elektrik süpürgesinin üzerindeki devrinin açık olmasına ve hangi devirde kullanıldığı kontrol edilmelidir. Düşük devirlerde süpürgenin çekim gücü azalır.

  Elektrik süpürgesi ile süpürürken içerisine kaçan para, düğme, iğne, toka vs gibi maddeler ve toz birikmesinden oluşan kalınlıklar boruda ya da hortumda tıkanıklığa neden olur. Bunu anlamak için hortuma ya da boruya bir taraftan bakıp diğer tarafı görmek gerekir. Görünmüyorsa tıkalı demektir. Bunu çözmek için içerisine bir sopa sokup iterek içerisindekileri çıkararak diğer taraftan sopayı çıkarmak gerekir.

  Eğer torbalı bir elektrik süpürgesi ise torbası dolmuş ya da yırtılmış olabilir. Torba dolmuşsa süpürgenin çekim gücü azalır hatta hiç kalmaz. Eğer torba yırtılmışsa tozların süpürgenin motoruna ulaşma tehlikesi de bulunmaktadır.

  Süpürgenin içerisinde torba kısmında tozları tutucu bir sünger bulunmaktadır. Bu süngerin yerinden çıkıp çıkmadığı kontrol edilmeli ya da fazla toz birikmişse tozları kuru fırçayla temizlemelidir. Bu süngerin yıkanması önerilmemekte olup, yıpranıp bozulduysa belli periyotlar da değişimi gerekir.

  Elektrik süpürgesinin yere temas eden süpürge kısmında da tıkanıklar olmaktadır. İçerisine kaçan bir madde tıkanıklığa sebep olup, süpürgenin çekmesini engelliyor olabilir. Böyle durumda bir çubuk yardımıyla bir gazete kağıdına silkeleyerek içerisini kontrol etmek ve varsa içindekilerin tamamen temizlenmesini sağlamak gerekir. Eğer bu aparatın sökme düzeneği kolay ve pratikse söküp temizlemek de bir çözüm olabilir.

  Elektrik süpürgesi bunlara rağmen hala az çekiyor veya hiç çekmiyorsa o zaman elektrik sisteminde bir sorun oluşmuş olabilir veya içerisindeki parçalardan biri bozulmuş demektir. Bu durumda ilgili teknik servise tamire götürmek gerekecektir.

   
Elektrik Süpürgesi Neden İyi Çekmez? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. elektrik çarpmasında neler yapılmalı...

  elektrik çarpmasında neler yapılmalı...

  elektrik çarpmalarından korunma yolları elektrik çarpmasından korunmak için neler yapmalıyız çarpmasından korunma yolları çarpmalarından korunmak için neler yapmalıyız yalıtkanların kaynaklanan tehlikeler Elektrikle çarpılmak için akımın vücuttan geçerek + ve - kutuplar arasındaki devreyi tamamlaması gerekir. Pil, batarya, ve akümülatörler doğru akım üretirler. Doğru akım 20-30 volttan sonra...
 2. Elektrik neden çarpar?

  Elektrik neden çarpar?

  Elektrik neden çarpar? Birçoğumuz hayatımızda en az bir kere elektriğe çarpılmışızdır. Sonucu tehlikeli olmasa da, acı vermese de vücudumuz anında reflekslerle tıkradığı için şaşırmış ve korkmuşuzdur. Aslında belirli şartlarda az miktarda elektrik dahi hayati tehlike yaratabilir, kalbin ve solunumun durmasına, deri yanıklarına ve doku zedelenmelerine sebep olabilir. Arabaların akülerinde ve...
 3. En İyi Elektrik Süpürgesi

  En İyi Elektrik Süpürgesi

  En İyi Elektrik Süpürgesi hangisi? Kızlar elk süpürgemi yenileyecem sizce en iyisi hangisi siz hangisinden memnunsunuz?
 4. Melekler En İyi Elektrik Süpürgesi Hangisi

  Melekler En İyi Elektrik Süpürgesi Hangisi

  En İyi Elektrik Süpürgesi En İyi Elektrik Süpürgesi Hangisi Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu sayfamızda, birbirimize faydamız olması açısından, gerek sizlerin kullanıpta memnun kaldığı, gerek ise memnun kalan dostlarınızdan duyduğunuz en iyi elektrikli süpürge önerilerinde bulunmanızı istiyoruz. Herkesin kullandığı bir çok marka vardır elektrik süpürgesi için. Bazen çok iyidir diye...
 5. En iyi elektrik süpürgesi hangisi ?

  En iyi elektrik süpürgesi hangisi ?

  Kızlar acaba size göre en iyi elektrik süpürgesi hangisi elektrik süpürgesi tavsiyelerinize ihtiyacım var. Torbasız olanları olursa iyi olur tşk.

Sayfayı Paylaş