Elektro Gitar Markaları

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Elektro Gitar Markaları
elektro gitar markaları pembe gitar fiyatları fiyatları dünyanın en ucuz gitarı en iyi elektro markaları
B.C. Rich
B.C Rich, Amerikan gitar markasıdır. Olağandışı gitar tasarımlarıyla hemen göze çarpar. Sert ve yüksek çıkışlı manyetikleriyle distorsiyonda çalmaya uygun bir gitardır. Temiz (clean) ses tatmin edici değildir. Mid ve tiz karakteristiği daha yüksektir. Sapları bazı rakiplerine göre (Jackson) kalındır. Metal müzik tarzının vazgeçilmez gitarlarındandır. Dünyanın en ünlü thrash metal gruplarından Slayer'ın efsanevi gitaristi Kerry King'in tercihi olan B.C. Rich'in en iyi modellerinden biri Warlock'tur ve bu modelde ismini taşıyan KKV adeta metal tutkunları için tasarlanmış ve üretilmiştir. Sert bir distorsiyon tonuna sahip olan B.C. Rich standart elektro gitarların aksine verdiği ton kadar sert görünüşlü gitarlar üreten bir firmadır.
Dean
1976 yılında Amerikalı müzisyen ve girişimci Dean Zelinsky tarafından üretimine başlanmış bir elektro gitar markasıdır.

Bu gitarlar, kendine has kafa yapısı ile ünlüdür. İki yana açılmış kanat şeklinde geniş bir kafa tipi ile üretilen Dean gitarları, 1976-1997 arası tamamen Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilmiş, 1997 yılında üretiminin bir kısmını Çek Cumhuriyeti'ne taşımıştır. Ayrıca 1999 yılından itibaren Kore'de ve 2002 yılından itibaren de Çin'de üretilmeye başlanan çeşitli ucuz modeller sayesinde Dean gitarları geniş kitlelere yayılarak ününü arttırmıştır. Amerika'da üretilen gitarlar daha üst seviyede malzeme ve işçilik ile üretilmekte ve fiyatları diğer modellere göre çok daha yukarıdadır.

Epiphone
Fender

Fender, ABD merkezli çok ünlü bir gitar üreticisi şirkettir.

1952 yılında dünyanın ilk bas gitarını üreten bu firma artık bir marka değil de bir tür olmuştur. Üreticisi 1909 doğumlu bir Amerikan Yahudisi olan Leo Fender'dir. Kendisi de gitaristtir. Uzun yıllar popülerliğini koruyan firma 60'lı yıllarda Meksika ve Kore'de fabrika açmıştır. 1965'de CBS tarafndan satın alınmıştır.

Firmanın satmış olduğu ilk modelin adı Esquire'dir. Daha sonra bu modelin iki manyetikli bir versiyonu olan Broadcaster piyasaya sürülür. Broadcaster, model adı ile ilgili bir anlaşmazlık sonucu çok kısa bir süre için model ismi basılmadan piyasaya sürülür. Müşteriler arasında Nocaster adıyla anılan bu gitarlar daha sonra yerini Telecaster modeline bırakacaktır. Telecaster halen Fender'in üretimde tuttuğu en çok tercih edilen modellerden biridir. Bir diğeri ise Stratocaster dır.

Şirketin kurucusu Leo Fender 90'ların başında Parkinson hastalığının yol açtığı sebeplerden ötürü ölmüştür.
G&L
Gibson

Gibson, ABD merkezli elektro gitar ve akustik gitar üreticisi şirkettir. 1950'lerden beri üretmekte oldukları Les Paul modeli dünyada en çok satılan gitarlar arasındadır.Gibson şirketi 1936 yılında ilk elektro gitarı icat ederek ona es 135 adını vermiştir.

Hamer


Jackson


PRS

Paul Reed Smith adında bir Amerikalı tarafından önce küçük bir atölyede açılan, günümüzde ise bir fabrikada üretilen ünlü bir gitar firması. Santana için ürettiği gitarlarıyla tanınır. Kendine özgü bir tonu ve kasa yapısı vardır. Dave Navarro, Johnny Hiland, Mark Tremonti ve Santana gibi ünlü isimler bu markanın kullanıcısıdır. Signature model adı altında kendi isimleriyle anılan gitarlar da satmaktadır.

Washburn

Washburn Guitars, kısaca Washburn, 1883 yılında Şikago, Illinois'te kurulmuş müzik aletleri üreten önemli bir firmadır. Firma müzik tarihinde ilk kez bir sanatçı için özel gitar üreten şirket olarak önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda ilk defa büyük vücutlu akustik gitarı da Washburn firması üretmiştir.

Günümüzde Washburn gitarlar ABD, Kore, Çin veya Endonezya'da üretilmektedir; bu sebeple de oldukça geniş bir fiyat yelpazesinde satışa sunulmaktadır.

Aria


Aria, İtalya kökenli TIM (Telecom Italia Mobile) firması ve Türkiye kökenli İş Bankası'nın işbirliği ile ilk GSM 1800 projesinin hayata geçirilmesi amacıyla kurulmuş mobil iletişim servis sağlayıcı özel bir şirkettir.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından açılan GSM 1800 Sayısal Hücresel Mobil Telefon Sistemi'nin tesis ve işletmesi ihalesine katılan Türkiye İş Bankası ve Telecom Italia Mobile konsorsiyumu, 2 milyar 525 milyon ABD doları vererek ihaleyi kazandı. İş-TIM Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. 27 Ekim 2000 tarihinde Türkiye'nin ilk GSM 1800 Mobil Telefon Ağı işletimi için T.C. Ulaştırma Bakanlığı ile lisans anlaşmasını imzaladı.

Şirket, Aria ticari ismi ile 21 Mart 2001 tarihinde faaliyete geçti, ve 19 Şubat 2004 tarihinde Aycell ile birlikte Avea çatısı altında birleşti.

ESP Gitarları

ESP gitarları 1975 yılında Hisatake Shibuya adlı Japon müzisyen ve girişimcinin Tokyo kentinde bir dükkan açması ile üretimine başlamıştır. ESP isminin açılımı 'Electric Sound Products' (elektrikli ses ürünleri) olan İngilizce bir cümleden gelmektedir. 1976 yılından itibaren Japonya'da ünlenmeye başlayan firma ana olarak elektrik gitar yedek parçaları üretmesine rağmen yanlızca bir sene içinde ülke çapında hızla artan popüleritesine güvenerek, yine 1976 yılında ESP ve Navigator adında 2 adet model ile elektrik gitar üretmeye başlamıştır (yanlızca Japonya için).

ESP gitar ve yedek parçalarının uluslararası müzik marketinde adını duyurması, 1983 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde bir dükkan açması ile olmuştur. 1984 - 1985 yılları arasında toplam olarak 2003 adet profesyonel kayıt ve performans amaçlı gitar üretilmiştir; bu gitarların tamamı el yapımıdır ve şu andaki değerleri oldukça yüksektir. Bahsi geçen bu bir sene süresince Helmet grubundan Page Hamilton, Living Color grubundan Vernon Reid, KISS grubundan Bruce Kulick ve Rolling Stones grubundan Ron Wood özel olarak ESP gitarı tasarlanan ünlü müzisyenlerden yanlızca birkaçıdır. ESP gitarlarının tüm dünyada tanınması ise tamamen bir tesadüften ibarettir. 1986 yılında ünlü gitarist George Lynch Tokyo turnesi sırasında bir adet yedek gitar sapına ihtiyacı olmuştur. Lynch bizzat gittiği lokal ESP dükkanında tesadüfen firmanın gitaristlere istekleri doğrultusunda kişisel gitarlar yaptığını öğrenir. Sonuç olarak George Lynch'ın istekleri doğrultusunda Kamikaze adında bir model yapılır. Tüm turnelerinde bu gitarı kullanmaya başlayan George Lynch sayesinde ESP gitarlarının adı 1986-1987 arasında tüm dünyada duyulur ve firma seri üretimine başlar. İlk üretilen modeller M1, Horizon elektrik gitarlar ve Surveyor adlı bas gitardır.

Kalite

ESP gitarları neredeyse tüm orjinal Japon yapımı gitarlar gibi (örneğin Ibanez, Yamaha ve Aria gitarları) malzeme ve ses özellikleri yüksek kalitede enstrümanlardır. Bu sebeple de ESP gitarları da Fender, Gibson, Ibanez gibi pahalı enstrümanlar olarak ün yapmıştır. 1996 yılından itibaren yine çoğu Japon firması gibi ESP firması da insan iş gücünün ve kaliteli malzemenin ucuz olduğu Kore ve Endonezya'da yan üretime geçmiş ve LTD adlı markayı yaratarak ana ESP üretim serisine şekil olarak benzer ancak malzeme yönünden daha farklı gitarları çok daha uygun fiyatlarla satışa sunmuştur. Firma aynı zamanda Japonya iç marketine yönelik Edwards ve Grass Roots adlı iki markanın daha sahibidir.

ESP kullanan ünlü gitaristler [değiştir]

* Kirk Hammett - Metallica
* James Hetfield - Metallica
* Kai Hansen - Gamma Ray
* Stephen Carpenter - Deftones
* Michael Amott - Arch Enemy / Spiritual Beggars
* George Lynch - Dokken / Lynch Mob
* Buckethead
* Ron Wood - Rolling Stones
* Glen Drover - Megadeth
* Max Cavalera - Soulfly
* Page Hamilton - Helmet
* Jeff Hanneman - Slayer
* Tom Araya - Slayer
* Chino Moreno - Deftones
* Charles Hedger - Cradle of Filth
* Trent Reznor - Nine Inch Nails
* Richard Z. Kruspe - Rammstein
* André Olbrich - Blind Guardian
* Marcus Siepen - Blind Guardian
* Bjorn Gellote - In Flames
* Jesper Strömblad - In Flames
* Flattus Maximus - GWAR
* Beefcake the Mighty - GWAR
* Ahrue Luster - Ill Nino
* John LeCompt - Evanescence
* Timo Tolkki - Stratovarius
* Alexi Laiho - Children Of Bodom
* GusG - Firewind

Ibanez

Ibanez, elektrik ,akustik,bas gitar üreten, bu iki piyasanın da hakimleri arasında yer alan Japon firmadır.Joe Satriani, Paul Gilbert, Steve Vai, Andy Timmons, Frank Gambale, George Benson, Pat Metheny, John Scofield, Mick Thomson gibi pek çok gitar virtüöz ünün tercih ettiği Japon kökenli firma, elektro gitar pazarında Kore'de ürettiği modeller de dahil olmak üzere en ön sıralardadır.1980 sonrasi üretilen bir Ibanez Roadstar II modeli (model no:RS 440)Yamaha

Yamaha, Torakusu Yamaha adlı müzisyen ve girişimci tarafından 1887 yılında kurulmuş olan bir Japon şirketidir. Firma günümüzde müzik aletlerinden motor sanayine kadar oldukça geniş bir yelpazede üretim yapmaktadır.

Elektronik klavye alanında önemli başarılara imza atan Yamaha, özellikle Türkiye'de yoğun ilgi görmüştür. Şu an Türk Klavyecilerinin büyük bir kısmı Yamaha klavye kullanmaktadır.

kaynak:vikipedi
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
12K
Misafir
M
M
Cevaplar
2
Görüntüleme
4K
Ceylin Erdener
C
M
Cevaplar
14
Görüntüleme
26K
BERKE MERDAN
B
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
*MeleK*
*MeleK*
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
EVİN
EVİN
Üst