1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Elektro gitar

  Konu, 'Müzik Aletleri' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  elektro gitar gif elektro gitar manyetik değişimi modelleri yapımı modelleri ve fiyatları Elektro gitar

  Elektro Gitar, sesini manyetikleri aracılığı ile elektrik akımına dönüştüren ve bir amplifikatör ile bu akımdan ses elde edilmesine olanak tanıyan bir gitar türüdür. Yarattığı sinyalin değiştirilebilir olması, ve zamanında bir devrim niteliği taşıyan yükseklikte bir sese sahip olması nedeniyle, kullanım alanı çok genişlemiş bir gitar türüdür.

  Elektronikteki gelişmeler ile tonal olarak sınırları 1960 lardan sonra iyiden iyiye artan elektro gitar, günümüzün en bilindik enstrümanlardan biri haline gelmiştir.

  < Konu Resmi..>

  Elektro gitar - Epiphone Les Paul Model


  Elektro Gitar Türleri:

  Katı (Solid) Gövdeli Katı gövdeli gitarlar, masif gövdeye sahip, sesin doğal yollardan (gitardaki boşlukta yankılanarak) yükselmesine izin vermeyen tipte gövdelere sahip gitarlardır. Yüksek çıkış gücü olan ses kaynaklarının olduğu yerlerde (konser salonu gibi) geribeslemeyi en aza indirgeyen gövde türüdür. Fender firması, Stratocaster ve Telecaster modelleri ile bu tip gövde yapımına katkıda bulunmuştur.

  Boş (Hollow) Gövdeli

  Boş gövdeli gitarlar,(aynı zamanda kıvrımlı üst yüzeyleri ile Archtop adını da alır) bir yükselticiye gereksinim duymaksızın zengin ton çıkarabilen gitarlardır. Her ne kadar bu özelliğe sahip olsalar dahi, bu gitarlar da manyetiklerle kullanılmaktadır. Üst ve alt ağaç plakaları bir parçadan oyulmuş, yahut ısı ile preslenmiş ağaçlar olabilir. Bu tip gövdelerde keman ailesindeki gibi f delikleri bulunabilir. Bu tarz gövdeyi 1890 da tasarlayan ve dünyaya tanıtan, Gibson firmasıdır.


  < Konu Resmi..>
  This image has been resized. Click this bar to view the full image. The original image is sized 800x558.< Konu Resmi..>

  1960 yapımı bir elektro gitar


  Elektro Gitarın Kısımları

  Sap

  Gitarın klavyesinin de bulunduğu kısımdır. Klasik gitardan hem kalınlık hem de genişlik açısından daha ince olan elektro gitar klavyesi genelde 18 ile 24 arasında perde sayısına sahiptir. Sapın içinde genellikle truss rod adı verilen bir metal ayar çubuğu geçer. Zamanla eğilen bir sap, bu vida yardımı ile eski haline geri getirebilir. Akort burguları en uçta bulunur ve genellikle metal bir aksama sahiptir.


  Köprü

  Gitarda telleri gövdeye bağlayan kısımdır. Zamanla değişim geçirmiş olmakla beraber, değişik varyasyonları mevcuttur. Bu aparat sabit ya da oynar olabilir. Oynar olabilenler, bir kol yardımı ile telleri gerip gevşetebilir, dolayısıyla ince ya da kalın tonlara kayma sağlanır. Genelde metalden olur.

  Eşik

  Gitarın sapında, telleri akort burgularına gitmeden önce sonlandıran kısımdır. Genelde ucuz gitarlarda plastikten oluşur. Ayrıca kemikten ve farklı malzemelerden yapılanları da vardır.


  Manyetik

  Gitarın teldeki titreşimleri aldığı kısımdır. Manyetik alanda telin titreşiminin içerideki bir sargıda akım oluşturması prensibi ile çalışır. Çift halinde (Humbucker) ya da tek (Single) olabilir. Bazı manyetikler amplifikatöre çıkış sağlamadan sinyali yükseltirler. Manyetikler ikiye ayrılır:

  1-Pasif Manyetikler:

  Ses titreşimlerini elektrik sinyaline herhangi bir elektronik değişime uğrattırmadan dönüşmesini sağlayan manyetik türüdür. En sık kullanılan manyetik türü olup, sesin tınısı (frekans cevabı) sadece manyetiğin bazı fiziksel özelliklerine (yüksekliğine, mıknatısına, sargısına) bağlıdır.

  2-Aktif Manyetiker

  Bu manyetikler ses titreşimlerini bazı elektronik devreler ile bozunuma uğratan manyetiklerdir. Sinyali içerisindeki güç kaynağını (genelde bu bir pildir) kullanarak pre-amp ile güçlendiren, aktif filtrelerle ve gömülü equalizerlar ile sinyalin orjinalinden farklı olarak enstrumandan çıkmasını sağlayan manyetiklere denir.

  < Konu Resmi..>

  Epiphone elektro gitar - Caz modeli


  Ülkelere göre elektro gitar markaları

  Amerikan elektro gitar markaları

  • B.C. Rich
  • Dean
  • Epiphone
  • Fender
  • G&L
  • Gibson
  • Hamer
  • Jackson
  • PRS
  • Washburn

  Japon elektro gitar markaları

  • Aria
  • ESP
  • Ibanez
  • Yamaha

  Kore elektro gitar markaları

  • Cort

  İtalyan elektro gitar markaları


  • Eko


  Alman elektro gitar markaları

  • Steinberger


  < Konu Resmi..>

  Moonlander, Lee Ranaldo, Sonic Youth, Yuri Landman, 2007  Kaynakça :Cem Öcek Elektrogitar İstanbul: Pan Yayıncılık, 1997 ISBN 9757652512   
Elektro gitar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Elektro Gitar Markaları

  Elektro Gitar Markaları

  elektro gitar markaları pembe gitar fiyatları fiyatları dünyanın en ucuz gitarı en iyi elektro markaları B.C. Rich B.C Rich, Amerikan gitar markasıdır. Olağandışı gitar tasarımlarıyla hemen göze çarpar. Sert ve yüksek çıkışlı manyetikleriyle distorsiyonda çalmaya uygun bir gitardır. Temiz (clean) ses tatmin edici değildir. Mid ve tiz karakteristiği daha yüksektir. Sapları bazı rakiplerine göre...
 2. Elektro Gitar Gif'leri

  Elektro Gitar Gif'leri

  gitar gif gitar gifleri elektro gif gitarist elektro gifleri
 3. Elektro-Şok İntiharı Engeller

  Elektro-Şok İntiharı Engeller

  psikiyatride elektro şok elektroşok tedavisi video elektro şok kimlere uygulanır * En tartışılan konulardan biri de psikiyatride uygulanan elektro şok yöntemidir. Yani hastaya elektrik verme. Siz uzun yıllar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde çalıştınız. Bu uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Elektro-şok tedavisini kesinlikle ve çok net bir şekilde savunabilirim. Amerika bile...
 4. elektro gitar gifleri

  elektro gitar gifleri

  gitar gifleri elektro gitar gifleri
 5. Elektronu kim buldu, elektronun icadı

  Elektronu kim buldu, elektronun icadı

  Bu yazı: Elektronu kim buldu, elektronun icadı içerik kısaca.. elektron ne zaman bulundu, elektronu ilk kim buldu, elektron hangi tarihte bulundu hakkında ki merak edilen bilgileri içermektedir. Melek'lerim, elektron hakkında ki merak ettiğiniz herşeyi, bu yazı sayesinde öğrenecek ve o meraklarınızı gidereceksiniz :) elektron ne zaman bulundu, elektronu ilk kim buldu, elektron hangi...

Sayfayı Paylaş