1. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63

  Elektronik Yolla Tebligat (e-tebligat) başlıyoooorrr

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında handanca tarafından paylaşıldı.

  tebligat sorgulama mahkeme tebligatı sorgulama mazbata örneği mahkeme tebligat sorgu Artık postacıların kapı kapı gezik adliye evrakını imzalatmaları, yada adli sicil kaydı için adliyede uzun kuyruklarda beklememiz tarihe karışıyor.
  Herşey internete bağlansa böyle ne güzel olur. Şuan bu işlemler için ne kadar zaman kaybı ve emek harcanıyor. Oysa herşey bilgisayarımızız tuşlarıylada halledilebilir.

  Tebligat Yasasında değişiklik öngören tasarı, artık elektronik yolla tebligat yapılmasına olanak sağlayacak. Kişilerin, kendileriyle ilgili adli sicil kayıtlarını sorgulayabilmesine de olanak sağlayan tasarıya göre, adli sicil belgesi elektronik ortamda ilgilisine güvenli şekilde ulaştırılacak.
  Elektronik yolla tebligat yapılmasına imkan veren Tebligat Kanunu ile Adli Sicil Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.


  Bugüne kadar posta idaresi veya memur aracılığıyla yapılan tebligat, elektronik yolla da yapılabilecek. Elektronik yolla tebligat, muhatabın elektronik adresine ulaştığı tarihi izleyen üçüncü günün sonunda yapılmış sayılacak. unmama sebebi mazbataya yazılacak.
  İlanen tebligat, gazetenin yanı sıra elektronik ortamda da yapılacak.

  CELSE ESNASINDA VE KALEMDE TEBLİGAT
  Sadece celse esnasında doğrudan tebligat düzenlemesi, yapılan değişiklikle mahkeme, savcılık kalemlerinde ve icra dairelerinde de yapılacak. Buna göre, celse esnasında veya kalemde, soruşturmaya, davaya ya da takibe ait evrakın, taraflara, katılana veya vekillerine tutanağa geçirilmesi suretiyle veya imza karşılığında tebliğ konusu belirtilerek yapılacak bildirim, tebliğ hükmünde olacak. Bu durumda ayrıca tebliğ mazbatası düzenlenmesi gerekmeyecek.

  ADLİ SİCİL KAYITLARI
  Türkiye'de yaklaşık 15 milyon insanı ilgilendiren ve Adalet Bakanlığının 5 lira karşılığında verdiği adli sicil kayıtlarıyla ilgili düzenleme de yapılan tasarıya göre, bir suça ilişkin soruşturma ve kovuşturma kapsamında adli sicil ve arşiv kayıtlarında; mahkeme, hakim, askeri hakim, Cumhuriyet başsavcılığı ve askeri savcılık doğrudan doğruya sorgulama yapabilecek.
  Kolluk ve diğer kamu kurum ve kuruluşları, görev ve yetkileri kapsamında ihtiyaç duydukları adli sicil ve arşiv ayıtlarını, Adalet Bakanının izniyle Adli Sicil ve Arşiv Kaydı Paylaşım Sisteminden sorgulayacak. Adli Sicil ve Arşiv Kaydı Paylaşım Sistemi veri tabanındaki bilgilerin tamamı, hiçbir kurum ve kişiye verilemeyecek.

  KİŞİLER, ADLİ SİCİL KAYITLARINI SORGULAYABİLECEK
  Gerçek kişiler, kendileriyle ilgili adli sicil ve arşiv kayıtlarını, güvenli elektronik imza veya yönetmelikle belirlenecek diğer güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanarak sorgulayabilecek. Sorgulama sonucu oluşturulan elektronik imzalı Adli Sicil veya Arşiv Kaydı Belgesi, elektronik ortamda ilgilisine güvenli şekilde ulaştırılacak.
  Adli Sicil ve Arşiv Kaydı Paylaşım Sistemi'nden elektronik ortamda kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek kişilerce yapılacak sorgulamalardan ücret alınmayacak.

   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.103
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  Vallahi süper olur, gereksiz kağıt israfı, gereksi eleman çalıştırılması ve onlara ödenen paralar vs vs bunları hayata geçirirler ise gerçekten süper olur...
   
Elektronik Yolla Tebligat (e-tebligat) başlıyoooorrr konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. örnek çikarabilme Ve Tebligat Yapabilme Hakki:

  örnek çikarabilme Ve Tebligat Yapabilme Hakki:

  tebligat örneği tebliğ örneği tebligat örnekleri tevkil belgesi vekaletname örnekleri Madde 56 - Usulüne uygun olarak düzenlenen ve avukata verilmiş olan vekaletname 52 nci maddede yazılı dosyada saklanır. Avukat, bu vekaletnamenin örneğini çıkarıp aslına uygunluğunu imzası ile onaylayarak kullanabilir. Avukatın çıkardığı vekaletname örnekleri bütün yargı mercileri, resmi daire ve kurumlar ile...
 2. sağlığımızı tehdit eden elektronik aletler

  sağlığımızı tehdit eden elektronik aletler

  hamilelikte elektrikli battaniye elektrikli battaniye nasıl çalışır Her gün kullandığımız elektrikli aletlerin sağlığımıza olumsuz etkileri hakkında bir fikriniz var mı? Dünyada pek çok bilim insanı bu konuda ikiye bölünmüş durumda. Kimileri, "Bu aletlerin ve cep telefonunun sağlık üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yok," derken, bazı bilimciler tehlike çanlarının çaldığına işaret...
 3. İşe gelmeyen işçinin adresine gönderilen noter tebligatı örneği

  İşe gelmeyen işçinin adresine gönderilen noter tebligatı örneği

  işe gelmeyen işçi için tutanak örneği işe gelmeme ihtarname örneği gelmeyen işçinin en son adresine gönderilecek noter tebligati işçinin gelmemesi durumunda noter tebliğ işçiye ihtarname İŞE GELMEYEN İŞÇİNİN EN SON ADRESİNE GÖNDERİLECEK NOTER TEBLİGATI İHTARNAME Sayın...................... :.................................................................................. Baba...
 4. Elektronik sigaranın zararları sigara mı zararlı e sigara mı ?

  Elektronik sigaranın zararları sigara mı zararlı e sigara mı ?

  Bugünlerde kapalı facebook gruplarında görmüştüm bi abimde kullanlıyor. Elektronik sigara içiyor birde duman çıkıyor ki sormayın sanırsınız yangın var. Şimdi ben kendisine söyledim bu haberlerde elektronik sigaraların patlağıdı ve daha fazla zararlı olduğunu söyledim ama beni dinlemedi. Acaba merak ediyorum bu internet sitelerinde de net olarak bi bilgi yok nihayetinde sigara üreticisi olan...
 5. Elektronik sigara nedir ? E likit dolum sıvısı nasıl kullanılır ?

  Elektronik sigara nedir ? E likit dolum sıvısı nasıl kullanılır ?

  Sigara tüketimi günümüzün en büyük sosyal problemlerinden biridir. Pazar payı büyük ve tüketim ürünü olan sigara , kurutulmuş bir çok işlemden geçirilmiş tütünün ince bir kağıda sarılarak pazarlanmasıdır. Sigara tüketiminin zararları anlatan bir çok uyarıcı broşür ve yazılar görmekteyiz. Fakat bir bağımlı için ,sigaranın zararlarını bilmek pek caydırıcı değildir. Sigaranın zararlı maddesi...

Sayfayı Paylaş