Elif Lam Mimin anlamı nedir?

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Elif Lam Mimin anlamı nedir?
Merhaba bu soruyu benim gibi bir çok kişi merak ediyor. Elif Lam Mimin anlamı varmı ? Birde ben bunu tespih olarak çekiyorum sizce iyimi yapıyorum ?

Bazı sûre başlangıçlarında besmeleden sonra gelen harflerin bilinen bir manası yoktur. Bunlar hakkında çeşitli rivayetler ve tefsirler vardır. En meşhur ve itibar gören rivayet Bu harflerin Hz. Allah ile Peygamberi Muhammed aleyhisselam arasında bir şifre olduğudur. yine o harflerin delalet ettiği manalar olduğunu söyleyen müfessirler de mevcuttur. Biz müslümanlara düşen bu gibi derinmanaları içeren harflerin manalarına fazla takılmamamız. Sadece okuyup sevabını alma gayretinde olmamız daha uygundur. Bu ayetlerin bir tesbihi ve hatmi varmı yokmu o konuda fıkıh ve ilmihal kitaplarında sağlam bir kaynağa rastlamadım. Ancak bende duymuştum böyle bir şey olduğunu. Bu gibi şeylerin sağlamlığını ve kaynağını iyi bilmek en doğrusu. ancak Yapılan hiç bir iyi amel boşa gitmez mutlaka karşılığı bir sevap vardır.

Aslında sorgulamak değilde merak diyelim hocam. Ben Elif Lam Mimin bir gizemi olduğunun farkındayım.Bu yüzden tespih olarak çekiyorum. Dediğiniz gibi hiç bi ibadet boşa gitmez. Allah razı olsun bilgilendirme için..

Geri