ELLA 30 mg ertesi gün hapı ilacı

Uzman SühaN

Administrator
ELLA 30 mg ertesi gün hapı ilacı
ella ertesi gün hapı kullananlar,ella ertesi gün hapı kullanımı,ella ertesi gün hapı hamileliği önlermi,ella ertesi gün hapı gecikme yaparmı,ella ertesi gün hapı yanetkileri,ella ertesi gün hapı hakkında bilgiler

e.jpg
Hamile kalmayı düşünmeyip, korunmadan ilişki yaşanırsa bu da birçok çiftin kabusu haline gelmektedir. Mesela prezervatif yırtılmış, doğum kontrol hapını almadığınız zamanlarda ya da cinsel ilişki de bulunduğun zamanlarda ise başınıza aksilikler gelebilir. Bu şekilde ki durumlarda ise ertesi gün hapları çıkmıştır. Bu haplar gebeliğin oluşmasını engellemektedir.
Ülkemizde bulundan ertesi gün hapları 3 gün içinde geçerlidir. Bayanların büyük bir kısmı da özellikle bilgisiz olmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı bu 3 günü kaçırmış olur.


Fransız ilaç firması bayanların bu sorunu çözebilmek için bir ertesi gün hapı üretmiştir. Ella olarak adlandırılmış bu hapta ilişki yaşandıktan sonra ki 5 gün sonrasına kadar alındığı takdirde gebeliği engellediği elde edilmiş olan kaynaklarla bildirilmiştir.

Ella Ertesi Gün Hapında Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar ;
*Eğer ki Ulipristal asetatın Ella ilacında bulunan bazı bileşenlere karşı alerjiniz var ise,
*Gebe olma ihtimali için şüpheniz varsa,
*İlacı adet döngünüzdeki zamanda bir defadan fazla kullandıysanız,
*Karaciğer hastalığınız varsa,
*Şiddetli astım şikayetiniz gibi durumlarda mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Ella Ertesi Gün Hapı Emzirme dönemi;
Ella ilacı emzirme ile bebeğinize geçmektedir. Bu yüzdende 1 hafta süre de anne sütü vermemelisiniz. Bu zamanda sütünüzün kesilmesi önlemek içinde sağmalı ve dışarı akıtmalısınız.Ella Ertesi gün hapının kullanım şekli ;
18 yaşını geçmiş ve de gebe kalmamış bayanlar kullanabilmektedir. Fakat düzenli şekilde kullanılmaması gereken bir ilaçtır.
İlaç tek tablet halinde olmaktadır. Sadece ayda 1 kere olmak şartıyla kullanabilirsiniz. Ulipristal acetate etken maddesi ile yumurtanın serbest kalmasını engellenir ve gebeliği önlemek içinde gereken progesteron seviyesi de değişir. Böylece de gebe kalmanız engellenmiş olur.
Cinsel ilişki yaşandıktan sonra mümkün olabildiğinizce kısa sürede yani 5 günü geçmemek şartı ile bir bardak suyla tek bir tablet alınarak vücutta korunma sağlanır.
Ella hapını içtikten sonraki 3 saat içinde kusma yaşarsanız o zaman doktorunuza başvurmalısınız.
Ella hapı kesinlikle doğum kontrol yöntemi değildir.

Ella ertesi gün hapın fiyatı;
Ella adı verilen ertesi gün hapının, 30 mg 1 tablet şeklindeki ilacın fiyatı, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığına bağlı olan iEGM ile açıklanmış fiyatı KDV DAHİL olarak 48,70 tl dir. Fransa da üretilen bu ilaç Abdi İbrahim İlaç firması tarafından piyasaya sunulmuştur.

Ella Ertesi gün hapının yan etkileri ;
Adet düzensizliğinin yaşanması, baş ağrısı, halsizlik, karın ağrısı, ağrılı kanama, kas ağrısı, sırt ağrısı, başınızın dönmesi, mide bulantısı ya da ishale sebep verebilir. Bu gibi sorunları kısa süreli olarak yaşarsanız sorun olmaz ama sürekli devam ederse mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.
 
Merhaba erkek arkadaşımla sürtünmeli ilişkiye girdik zevk suyu geldiğini hisssettim ama gelmedi diyor. Yaklaşık 1,5-2 gün geçti ertesi gün hapı aldım hamile olma riskim var mı?
 
Merhaba korunmasız her birliktelik istenmeyen gebelik açısın dan risktir.Bahsettiğiniz şekilde bir birliktelikle gebelik ihtimali çok düşüktür fakat imkansız değildir. Reglinizde gecikme olursa tedbiren gebelik testi yapın.
 
erkek arkadaşımla üzerimizde kıyafet varken birşeyler yaşadık çamaşırım ıslaktı ben boşalma olmadı ama yinede ella yuttum ella sonrası adetimi oldum kesin hamile değilimdir değilmi
 
Belirttiğiniz şekilde bir birliktelikle zaten gebelik söz konusu olmaz. Şüpheli birliktelik sonrası beklenen adetiniz de gerçekleşmiş gebe değilsiniz.
 
erkek arkadaşımla ilşkiye girdik içime boşaldı 1 saat sonra ella yuttum ama bu ay adet olmadım kusma ishal olmadı hamile olabilirmiyim
 
Ertesi gün hapı olan ella gebelikten % 100 korumuyor. Bu hapı kullananların bir kısmında gebelik görülmüştür. İlacın etkinliği % 85- 90 dır. Adet gecikmeniz ya ilaç yada gebelik kaynaklı. Bu durumda gebelik testi yapmak faydanıza olacaktır.
 
Geri
Üst