Ella yuttum adet olmadım hamilemiyim?

Uzman SühaN

Administrator
Ella yuttum adet olmadım hamilemiyim?
Ella hapı ertesi gün hapı olarak kullanılmaktadır. Korunmasız ilişkiden sonra alındığında gebelik riskini ortadan kaldıracaktır. Ella ertesi gün hapı asla kurtaj amaçlı kullanılamaz. Ella diğer ertesi gün hapları gibi sadece yumurtanın döllenmesini engelleyerek gebelik oluşmasını engeller. Varolan bir gebeliği sonlandırmaz.

Ella Yaygın Görülen Yan Etkileri

Kusma, karında rahatsızlık hissi, üst karın ağrısı ve bulantı
Baş dönmesi ve baş ağrısı
Meme hassasiyeti, alt karın ve kalçada ağrı ve ağrılı adet kanaması
Yorgunluk
Duygu durumunda ani değişiklikler
Sırt ve kas ağrısı

4.jpg

Üstte sıralamış olunan yan etkiler genelde yaygın olarak görülen yan etkilerdir. Genelde bu yan etkiler bir kaç günde ortadan kalkar. Hormonal denge tekrar sağlandığında normale döner.

Ella Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir haftaya kadar kullanılabilmektedir.
Eğer kanama varsa ve bir haftadan uzun sürdüyse, alt karın ağrısı veya lekelenma varsa doktorunuza başvurun.
Hapı ertesi sabah aldıktan sonra iki saat içinde kusma olursa hemen doktorunuza başvurun. Aksi takdirde sağlık açısından olumsuzluk yaşayabilirsiniz.
Korunmasız cinsel ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanan her 100 kadından tahminen 1-2 si hamile kalabilmektedir.
Elle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.
Ella adet gecikmesi yapmaz ancak bazı durumlarda bir kaç gün adet döngüsünde şaşmalar olabilir. Adet düzensizliği görülebilir.
Ella türü hapların etkenliği %92-%98 aralığındadır.
Ertesi gün hapı kullanımı sonrası adet görememe pek beklenen bir etki değildir. Hemen kanda gebelik testi yaptırmanız tavsiye edilir.

lla ilacı kullanıldıktan sonra emzirmenin bebek üzerinde zararlı olacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Genelde ilacın yan etkiler kusma ve bulanma ile sınırlı kalır. Bu sebeple de anne sütüne bir etkisi bulunmaz. Ancak kişiler bu konuda risk almaktan da çekiniyor olabilirler. Bu sebeple de piyasada emziren anneler için özel olarak üretilen doğum kontrol hapları bulunmaktadır. Bu hapları kullanarak emziren anneler kendilerini daha rahat hissedebilirler.

Ancak bu ilaçların, süte kesinlikle etki etmemesinin sağlanması için içerisinde madde miktarları azaltılmıştır. Yani Ella ilacına göre doğum kontrol etkisi daha azdır. Emzirme konusunda rahat edilirken, diğer açıdan gebelik riski tam olarak atlatılamayabilir. Bu sebeple de bayanlar bu durumda biraz arada kalmaktadır. Ancak bu ilaçlar kusma ya da bulanma sorunu yaşattığında tekrar kullanılabildiği için emzirmeye karşı zararsız olan doğum kontrol hapları kullanılabilir

mrb ilişkiden sonra ella yuttum normalde 5 gün önce adet olmam gerekiyordu olmadım test yaptım ikinci çizgi silik çıktı bir gün sonra tekrar test yaptım oda silik çıktı ella yuttuğum halde hamile kalırmıyım

Ella hap gebelikten % 100 korumaz . Ella hap kullananlarda gebelik söz konusu olabilmektedir. Her iki test sonucunuz ve adetinizin gecikmesi gebelik lehine . Durumunuzdan emin olmak için hcg testi yapın.

merhaba . cinsel ilişkim oldu ilişkiden 8 saat sonra ella yuttum ancak adet zamanım geldi adet olmadım 4 gün geçti ella yutup hamile kalan varmı

Merhaba, maalesef ella hap gebelikten % 100 korumuyor , ella hap kullananlarda gebelik gözlendiği rapor edilmiştir. 4 günlük gecikmeye sahipsiniz bugün gebelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Geri