1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Elleriyle yürüyen aileye evrim incelemesi

  Konu, 'İnsan bilimleri' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  ADANA (İHA) - Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Üner Tan, genetik hastalık sonucu ortaya çıkan 4 ayak üzerinde yürüme sendromunun evrim teorisi için kanıt oluşturabileceğini söyledi. Tan, evrim teorisinde 4 ayaklılıktan 2 ayaklılığa geçildiğini belirterek, incelediği bir ailenin 2 ayaklı atalarından 4 ayaklılığa doğru tersine evrim geçirdiğini kaydetti.

  Tan, Hatay'ın Kırıkhan İlçesi'nde yaşayan 2 aile üzerinde yaptıkları araştırmalarda, akraba evliliği sonucu çocuklarda "eller ve ayaklar üzerinde yürüme sorunu" anlamına gelen "Quadro Pedal" adı verilen genetik bozukluk oluştuğunu belirtti.


  Ailelerden birinde, 19 çocuktan beşinde bu hastalığın bulunduğunu kaydeden Tan, "Kendilerine özgü geliştirdikleri bir dili kullanan bu ailenin çocuklarını sadece anne-babaları anlayabiliyor. Bu durumun, insanın evrim süresince kazandığı ve 2 ayak üzerinde yürümesini sağlayan gendeki değişim sonucu oluştuğunu tahmin ediyoruz. Genetik hastalık sonucu ortaya çıkan 4 ayak üzerinde yürüme sendromu, evrim teorisi için kanıt olabilir" dedi.


  İnceleme yaptıkları çocukların, yavaş yavaş değişimi savunan Darwin Evrim Teorisi yerine, Sıçrama Evrim Teorisi'ni desteklediğini savunan Tan, şöyle konuştu:
  "Bu teoride, canlıların genetik mutasyonlar sonucu aniden değişime uğradıkları belirtilmektedir. Çocuklarda yaşanan genetik mutasyonda da ileri değil geri dönüş gerçekleşmiştir. Bu durum da evrim teorisi için bir kanıt niteliğindedir. Darwin'in teorisinde insanlar 4 ayaklı halden, 2 ayaklı duruma geçmişlerdir. Aileyi inceledikten sonra bugün 4 ayaklı olan bu çocukların atalarının 2 ayaklı olduğunu gördüm. Yani geliştirdiğim teoriyle 2 ayaklılıktan, 4 ayaklılığa da gidiş olduğunu savunuyorum. Yani evrim tersine işlemiştir."


  Evrim teorisi için tüm dünyada büyük incelemelerin hala yapıldığını hatırlatan Tan, şimdiye kadar fosiller üzerinde çalışmaların yapıldığını, ancak bu ailenin canlı birer örnek olması bakımından oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu da sözlerine ekledi.
   
Elleriyle yürüyen aileye evrim incelemesi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kadinlarin Evrİmİ

  Kadinlarin Evrİmİ

  1950'li yıllardaki kadınlar ile, 2000'li yıllardaki kadınların görevleri arasındaki farklılıklar. Copyright c 1997 The Miami Herald. Aşağıdaki yazı 1950 yılında Amerika'da lise (kız) öğrencileri için, evliliğe hazırlık amacı ile düzenlenmiş Ev Ekonomisi kitabından alınmıştır. 1. Yemeği tam zamanında hazırlayın: Önceden plan yapın, hatta bir gece önceden yemeği tam zamanında masaya koymak...
 2. Karacaoğlan - Ak Ellerin Sala Sala Yürüyen

  Karacaoğlan - Ak Ellerin Sala Sala Yürüyen

  Ak ellerin sala sala yürüyen Nasıl getireyim seni ele ben Ben şahan olsam da sen bir balaban Alsam çırnağıma çıksam yola ben İlinizde yok mu idi kadılar Ak ellerin altın tasta yudular Seni bana yeşil ördek dediler Onun için dolaşırım göle ben Hemene de Karacaoğlan hemene Çanlı kervan indirmişim Yemene Sevdim ise ben yarimi kime ne Nettim ola şu koğlaşan ile ben
 3. Yürüyen Merdiven=)

  Yürüyen Merdiven=)

  merdivenin hareketli cinsi
 4. Yürüyen Ceset Sendromu

  Yürüyen Ceset Sendromu

  Bu hastalığı daha önce duymuş muydunuz ?Ben ilk kez duyuyorum ve ismi kulağa komik de gelse hastalık baya ciddi.Hatta ölüme bile gidebiliyor bu hastalığa sahip insanlar.Aman ha dikkat... Yürüyen ceset sendromu Nöropsikiyatrik bozukluk olan “yürüyen ceset sendromu” Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Ruhsal Bozukluklar listesine girdiGüncelleme:31 Ekim 2010 20:19 Şizofreni ve bipolar bozukluk...
 5. Ailede görgü kurallari

  Ailede görgü kurallari

  görgü kurali, okul öncesi cocuk egitimi, toplum ici davranis, misafirlik, huzurlu yuva, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Ailede görgü kurallari Toplumların inanç, eğitim, ekonomik güç, teknolojik seviye, örf ve âdetlerine göre farklılıklar gösterir. Dünyadaki toplumların görgü kuralları, değişik olabildiği gibi, zamanın geçmesi ve teknolojik ilerlemeler de bazı görgü...

Sayfayı Paylaş