Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Emekli askerlerin maaşları düşürülüyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>


  Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) 2008'de derinleşen küresel mali kriz karşısında, radikal önlemler alıyor.
  30 civarında iştiraki bulunan OYAK, küresel krizi dikkate alarak emekli aylığı ödediği mensuplarına, "Maaşlarınız, 2008'e göre yüzde 30 oranında düşebilir. Hesabınızı buna göre yapın" uyarısı gönderdi.

  Sabah gazetesinin haberine göre, 2007'de bankasını 2 milyar 673 milyon dolar'a Hollandalı ING Bank'a satarak dikkatleri üzerine çeken OYAK, elde ettiği karı emekli mensuplarının maaşlarına da yansıtmıştı. 2008'de emekli askerlere ödenen maaşlarda yüzde 50 artış olmuştu. 2009'da ise 200-1.900 TL arasında maaş kesintisine gidilecek.

  HESABINIZI İYİ YAPIN

  Örneğin, hizmet süresi 44 yılı bulan bir emekli orgeneral, birikiminin tamamını OYAK'ta bırakmak koşuluyla 2008'de aylık 5 bin YTL maaş alabilirken bu miktar bu yıl yüzde 30 kesintiyle yaklaşık 3.500 TL'ye inecek. OYAK'ın bugün itibariyle 35 bin 373'ü emekli olan toplam 235 bin 818 üyesi var. OYAK, emekli orgenerallerden uzman jandarmalara kadar toplam 35 bin 373 üyesine bir mektup yazarak "Ayağınızı yorganınıza göre uzatın" anlamına gelen uyarıda bulundu. OYAK yönetimi mektupta, "Üyelerimizin 2009 için özel aile bütçelerini planlarken emekli maaş sistemi 2009 ödemelerinde oluşacak azalmayı dikkate almalarını önemle hatırlatırız" dedi.

  KRİZ BİZİ DE ETKİLEDİ

  OYAK'ın yazısında tüm ülkeleri, tüm şirketleri etkisi altına alan ve ciddi tehdit oluşturan krizin Türkiye'yi de etkilediği kaydedildi. Ardından, "Bu krizden sanayi, otomotiv, inşaat, hizmet gibi sektörlerde faaliyet gösteren OYAK Grubu şirketlerinin de etkilenmemesi mümkün görünmemektedir" denildi.

  RÜTBEYE GÖRE ÖDEME

  Emekli askerlerin OYAK'tan alacakları maaş, rütbeleri, hizmet süreleri ve OYAK'a bırakılan birikimlerinin oranlarına göre değişiyor. Her ay maaşlarından yüzde 10 kesilen askerler emekli olduklarında OYAK'ta bir miktar parası birikmiş oluyor. İsteyenler bu paranın tamamını çekerek OYAK üyeliğine son veriyor. Veya belli bir oranını OYAK'ta bırakarak kâra ortak oluyor ve "Emekli Maaş Sistemi"nden yararlanabiliyor.


   
Emekli askerlerin maaşları düşürülüyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emeklilere maaş farkı müjdesi

  Emeklilere maaş farkı müjdesi

  SGK'dan emeklileri sevindirecek haber. Kurum tarafından ödenen emekli maaşlarında farkların yatırılacağı açıklandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli, malullük, vazife malullüğü, dul veya yetim aylığı alan 1 milyon 839 bin 717 kişinin 01 ocak 2010 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarlarının, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerine gönderileceğini bildirdi....
 2. 2012 Emekli Maaşları

  2012 Emekli Maaşları

  2012 emekli maaşları 2012 emekli maaşı zammı ne kadar kaç para diye merak edenler için açtık bu konuyu meleklerim. Önümüzdeki günlerde bu zammın ne kadar olabileceği hususunda sizlere gerli paylaşımlar yapılacaktır.
 3. Emekli milletvekili maaşları 2012

  Emekli milletvekili maaşları 2012

  Emekli milletvekili maaşları 2012 ne kadar oldu? Memur maaşlarından geçtimde bu 2012 emekli milletvekili maaşları ne kadar oldu acaba bilgisi olan haberi olan var mı ?
 4. 2012 emekli maaş zammı

  2012 emekli maaş zammı

  2012 emekli maaş hesaplama emekli maaş zammı 2012 Merhaba Sevgili Melek'ler... Bu yazımızda emekli vatandaşlarımız için, 2012 yılında ki emekli maaş zamları hakkında merak edieln bilgileri konu alıyor ve sizlere gerekli tüm bilgileri aktarıyoruz. Emeklilerin merakla beklediği intibak düzenlemesi için geri sayım başladı. Düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alındı. Tasarıya...
 5. EMEKLİ MAAŞI ve HACZİ

  EMEKLİ MAAŞI ve HACZİ

  EMEKLİ MAAŞI ve HACZİ Anayasa’nın 13. maddesinde, “Temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir. Bu sınırlamalar, Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz” denilmiştir. Anayasa’nın 35....

Sayfayı Paylaş