Emeklilerin kuyruk çilesi sona erdi

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Emeklilerin kuyruk çilesi sona erdi
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'ndan emekliye müjdeli haber geldi. Maaşlar 23 bankadan ödenecek.

qeddwNxK8CX.jpgDaha önce birkaç banka aracılığıyla gerçekleştirilen bu ödemeler, artık 23 bankadan yapılacak. Uygulamayla emekliler maaş kuyruğunda beklemeyecek. Maaş ödemelerinde komisyon kaldırıldığı için devlet 278 milyon lira masraftan kurtulmuş oldu. SGK, aylık 5,7 milyar lira maaş ödemesi karşılığında bankalara on binde 5 komisyon veriyordu. Zaman'a bilgi veren SGK Başkanı Fatih Acar, protokol imzalarken hiçbir bankaya ayrıcalık tanımadıklarını söyledi.

Maaş ödemelerinin bütün bankalara açılmasıyla yaşanan rekabet, devleti komisyon ödemekten kurtardı. Kurum bunun yanında hiç komisyon almadan yaptığı 2,3 milyar lira sağlık ödemesi ile 4,3 milyar lira prim tahsilatından ise komisyon almaya başladı. Bu yolla 19 milyon lira SGK'nın kasasına girecek.

Kurumun maaş ödemesi konusunda 23 banka ile anlaşması, banka önlerinde görmeye alışık olduğumuz uzun kuyrukları sona erdirecek. Halen Bağ-Kur emeklileri 4, SSK emeklileri 7, Emekli Sandığı emeklileri ise 8 banka aracılığıyla maaşlarını alabiliyordu. SGK'nın yeni dönem için 23 banka ile yaptığı anlaşmaya göre emekliler, istedikleri herhangi bir bankadan maaşlarını alabilecek.

Bankaların aylık 5,7 milyar TL olan emekli maaşı ödemesini alabilmek için birbiriyle yarışması, devleti de kâra geçirdi. SGK, daha önce maaş ödemesi yapan bankalara on binde 5 komisyon ödüyordu. Bu rakam da bir yılda 278 milyon TL'yi buluyordu. Bankalar arasında yaşanan yarış nedeniyle SGK, komisyon vermeden maaş ödenmesi konusunda bankaları razı etti.

Emeklilerin maaş alabileceği banka sayısı 23'e yükseldi

Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Vakıflar Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Asya Bank, Albaraka Türk, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Fortisbank, ING Bank, Finansbank, HSBC Bank, Şekerbank, Tekstilbank, Anadolubank, Turkish Bank, Euro Tekfenbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası, Halk Bankası, PTT Bank.
 
Üst