1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anne sütünün bebeğiniz için ne kadar faydalı olduğunu biliyorsunuzdur. Bu sebeple doktorlar bebeğinizi ne kadar fazla emzirebilirseniz o kadar iyi olduğunu savunurlar. Ancak burada dikkat etmeniz gereken tükettiğiniz yiyeceklerin anne sütüne geçeceği ve dolayısıyla bebeğinizi de etkileyebileceğidir. Dolayısıyla emzirme döneminde annenin nasıl beslendiği, neleri yiyip neleri yemediği oldukça önemlidir.
  Bu yazımızda sizlerle emziren annelerde hangi yiyeceklerin gaz yapabileceğini paylaşacak, emzirme döneminde beslenmenin nasıl olması gerektiğine değinecek ve bebeklerde gaz probleminin nedenlerini belirteceğiz.
  < Konu Resmi..>  Kuru fasulye, bakla ve bezelye gibi baklagiller
  Karnabahar, brokoli, pırasa ve lahana gibi sebzeler
  Kepekli yiyecekler
  Portakal, limon, erik, kayısı, armut, şeftali ve greyfurt gibi meyveler
  Soğan
  Kafein içeren içecekler
  Çikolata
  Çay
  Kızarmış, yağlı ya da çok baharatlı yiyecekler
  Süt ürünleri (özellikle anne laktoza karşı duyarlı ise)
  Soda
  Şarküteri ürünleri
  Fındık ve fıstık gibi kuruyemişler
  Çiğ sebze ve meyve
  Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Ürünler Nelerdir?  Yukarıda da belirttiğimiz gibi annenin tükettiği her şey anne sütü ile beraber bebeğe geçmektedir. Bu sebeple annenin ne yediğine dikkat etmesi gerekmektedir. Yukarıda hangi besinlerin anneye gaz yapabileceğine değindik, şimdi ise annelerin yukarıda belirtilen gaz yapan yiyecekler dışında başka hangi yiyeceklerden uzak durması gerektiğini belirteceğiz.

  İşte emziren annelerin uzak durması gereken yiyecekler:

  Katkı maddeleri ürünler
  Salam, sucuk ve sosis gibi yiyecekler
  İyi pişmemiş et
  İyi yıkanmamış salata
  Kola gibi gazlı içecekler  Bebeklerde Gaz Problemi Neden Olur?

  Bebeklerde genellikle ilk aylarda görülen ve kolik adı verilen problemin esas nedeni çok da iyi bilinmemektedir. Bebeğin beslenirken doğru tutulmaması, besledikten sonra gazının iyi çıkarılmaması, anne babanın acemiliği, bebeğin ses ve görüntü gibi dış etkenlerle baş etmeyi becerememesi gibi teoriler vardır. Ancak bu probleme karşı ailelerin alabileceği bazı önlemler vardır.

  Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  Anne bebeği emziriyorsa kendisine gaz yapabilecek besinlerden uzak durmalıdır. Hangi besinlerin emziren anneye gaz yapabileceği yukarıda belirtilmiştir.
  Anne sigara kullanmamalıdır.
  Eğer anne bebeği mama ile besliyorsa inek sütü bazlı mamalar gaz problemine yol açıyor olabilir. Bu durumda da aile bebeğin doktoru ile görüşüp mamada değişikliğe gidebilir.
  Eğer anne bebeği biberonla besliyorsa biberonun deliğinin büyüklüğü gözden geçirilebilir. Çünkü çok küçük ya da aksine çok büyük deliği olan biberonlar yüzünden bebek fazla hava yutabilir ve gaz problemi yaşayabilir.
  Beslenme esnasında 5 ya da 10 dakikalık aralarla ve beslenme tamamlandıktan sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
  Anne baba bu gibi durumlarda sakin olmalıdır. Bebeği kucağa alıp ninni mırıldanmak, saç kurutma makinesini çalıştırmak ya da araba ile gezdirmek iyi gelebilir.
  Eğer bebeğin huzursuzluk ve ağlamasının sebebinin gaz problemi olduğu doktor tarafından netleştirilmişse yukarıdaki yöntemler denenebilir. Yine de geçmiyorsa anne baba bunun geçici bir durum olduğunu ve bebeğinin iyi olduğunu aklından çıkarmamalıdır.  Emziren Anne Nasıl Beslenmelidir?

  Düzenli ve öğün atlamadan yemek yemelidir.
  Et, süt, peynir, yumurta, sebze ve ekmek grubunu düzenli almalıdır.
  Bol sıvı tüketmelidir. Suyun yanı sıra az şekerli limonata, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, az şekerli komposto suyu tüketilebilir.
  Enerji, protein ve kalsiyumdan zengin beslenmelidir.
  Yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalıdır.


  Emziren Anne Nelere Dikkat Etmelidir?

  Emziren anne bu dönemde zayıflamaya çalışmamalı ama yağlı, unlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalıdır.
  İyi boşaltılmayan göğüs şişer ve sertleşir. Bu sebeple bebeği sık sık emzirmeli ya da süt sağılmalıdır.
  Kansızlığa yol açabileceği için yemeklerle beraber çay içmemelidir.
  Hazır meyve suları yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih etmelidir.
  Sigara içmemelidir.
  Vejetaryen anneler doktorunun da önerisi dahilinde B-12 takviyesi almalıdır. Çünkü B-12 vitamini bebeğinizin beyin gelişimi için önemlidir ve genellikle hayvansal gıdalarda yer almaktadır.
  Yine doktorunun önerisi dahilinde, D Vitamini eksiği varsa, D Vitamini takviyesi almalıdır.
  Alkol tüketiminden kaçınmalıdır.


  Uyarı

  İnek sütünün ve inek sütü ile yapılan besinlerin gaz yapabildiği belirtilmektedir. Ancak bir yandan da emziren annelerin kalsiyum yönünden zengin olan süt, peynir ve yoğurdu belirli miktarlarda düzenli olarak tüketmesi gerekmektedir. Bu sebeple eğer bebekte gaz problemi varsa ve anne bu ürünleri tükettikten sonra gaz problemi artıyorsa anne doktoruyla görüşmeli ve ne yapması gerektiğini danışmalıdır.
  Bebeğiniz sezaryen yoluyla dünyaya geldiyse operasyon sonrası nasıl beslenileceği doktorunuzun yönlendirmesi doğrultusunda diyet uzmanı tarafından ayarlanmalıdır. Özellikle ilk günler anestezi sonucu oluşabilecek gaz problemini azaltabilmek için gaz yapabilecek besinler diyetin dışında bırakılacaktır.
  Yukarıda belirtilenlerin öneri niteliğinde olduğu unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda en doğru yol doktorunuza danışmak ve onun tavsiyelerini dikkate almaktır.


   
Emziren Annelerde Gaz Yapan Yiyecekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emziren Anne hakkında bilgiler

  Emziren Anne hakkında bilgiler

  Emziren Anne Emziren Anne Emziren Annenin Beslenmesi Emzirirken nasıl besleneceğiniz konusunda merak ettiğiniz noktalar olabilir. Doğum sonrası fazla kilolarınız sizi rahatsız edebilir. Sizlere, emzirme döneminizde...
 2. Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?

  Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?

  gaz yapan yiyecekler hangi yiyecekler gaz yapar gaz yapıcı yiyecekler Sevgili melekler, tükettiğimiz gıdalardan bir kısmı gaz yapıcı özelliktedir. Bu sebeple, özellikle ameliyat sonrası ya da bebek emzirme durumlarında bu gıdalardan tüketirken dikkatli olmak gereklidir. Yenildiğinde kişiye müthiş bir rahatsızlık veren ve sancı yapan gaz yapıcı yiyecekler ve durumları aşağıdaki listeden...
 3. Gaz Yapan Besinler Listesi

  Gaz Yapan Besinler Listesi

  Bağırsaklarda gaz oluşmasının iki ana nedeni bulunmaktadır. Birincisi ağız yoluyla yutulan havanın bağırsak ve mide sisteminde bulunan bakteriler tarafından gaza dönüştürülmesidir. Ağız yoluyla yutulan hava miktarı az olduğundan bu şekilde oluşan gazlar rektum ya da ağız yoluyla kolayca vücuttan atılabilmektedir. Gaz oluşumundaki ikinci neden ise sindirim sistemi tarafından öğütülmeyen lif ve...
 4. Emziren annelere gaz yapan yiyecekler

  Emziren annelere gaz yapan yiyecekler

  Anne sütünün bebeğiniz için ne kadar faydalı olduğunu biliyorsunuzdur. Bu sebeple doktorlar bebeğinizi ne kadar fazla emzirebilirseniz o kadar iyi olduğunu savunurlar. Ancak burada dikkat etmeniz gereken tükettiğiniz yiyeceklerin anne sütüne geçeceği ve dolayısıyla bebeğinizi de etkileyebileceğidir. Dolayısıyla emzirme döneminde annenin nasıl beslendiği, neleri yiyip neleri yemediği oldukça...
 5. Anne sütünü arttıran üç muhteşem tarif

  Anne sütünü arttıran üç muhteşem tarif

  anne sütünü arttırmanın yolları, anne sütü nasıl çoğaltılır, anne sütünü arttıran çay, anne sütünü arttırmak için ne yapmalı, süt yapan besinler Bir bebek sahibi olduktan sonra onun en sağlıklı gelişimi açısından anne sütünün ne kadar önemli olduğunu her bilinçli anne bilir... Bazı durumlar da ne yazık ki annenin sütü yeteri kadar olmaz ve bebeğini de beslemeyez. Birçok anne bu konuda sıkıntı...

Sayfayı Paylaş