1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.443
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  Emzirirken Hamile Kalırsam Nasıl Anlarım?

  Konu, 'Gebelik' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Bebekler için en sağlıklı besin şüphesiz ki anne sütüdür. Uzmanlar ilk 6 ay bebeklere sadece anne sütünü öneriyorlar. Bebeğin sağlıklı bir şekil de gelişimi için mutlaka anne sütüne ihtiyacı vardır. Bağışıklık sistemini güçlendiren anne sütü ayrıca bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişiminde de büyük etkisi vardır.
  Halk arasın da bebeğinizi emzirirken hamile kalmazsınız diye söyler çevrenizdekiler. Anne sütünün bir nevi doğum kontrol yöntemi olduğunu söyleyenler aslın da çok da yanılmıyorlar. Bebek emzirme esnasın da hamile kalma olasılığınız çok düşüktür. Hatta birçok kadın bebeğini emzirme esnasın da bazen adet bile görmeyebilir. Ama bu durum kişiden kişiye de değişebilir bunu asla unutmayın. Kimi kadın doğumdan bir iki ay sonra adet olmaya başlar ama kimisin de bu süreç aylarca adet olmadan devam eder. İşte bu esna da birçok kişinin kafasını karıştıran bir soru belirlenir.

  "Emzirirken hamile kalırsam nasıl anlarım" Bu çok yerin de bir sorudur. Gebeliğin ilk belirgin belirtilerinden biri olan adet olmama olayı doğumdan sonra bebeğini emziren kadınların sık başına gelen bir olaydır. Her kadını kendi sütü korumayabilir. Peki bu esna da eğer hamile kalırsanız nasıl anlarsınız?

  Bu sorunun cevabını merak edenler için araştırdık ve bu konumuz da sizler için paylaşıyoruz.

  < Konu Resmi..>


  1-Göğüsleriniz normalden daha hassas bir duruma gelir.
  Hamilelik hormonları meme hassasiyetinde artışa, memede acı ve tahrişe yol açabilir.
  Bu noktada göğüs bölgesinin bakımına dikkat etmeli, sabun sürmek, kuruluğu ve tahrişi artıracağından, sabun ve türevlerinden uzak durmalıdır.
  Memeye lanolin krem sürüp, ağrıyı giderebilir, olası çatlakları önleyebilirsiniz.
  2-Süt üretimi azalır. Gebelik hormonlarındaki artışla birlikte, süt üretimi de azalmaya başlar.
  3-Sütün kalitesi değişir. Anne sütünün kalitesi genellikle gebeliğin 3 haftasında, değişmeye, bozulmaya başlar. Süt daha ekşi ya da tuzlu hal alabilir. Bebeğiniz de bu tattan rahatsız olup, emmek istemeyebilir. Anne sütü daha sulu hale gelip, beyaz renginde ise azalma görülür. 2. trimesterde (4.,5.,6. aylarda) ise, anne sütü kolostruma geri döner. Bu durum, sütün bebeğe yetersiz gelip, mama ihtiyacının doğmasına neden olabilir.
  4-İmplantasyon kanama. Bu kanama, rahim duvarı içine embriyonun tutunması ile oluşur, lekelenme veya hafif kanama şeklinde kendini gösterebilir. Genellikle gebeliğin 6. ve 12. haftalar arasında meydana gelir. Emzirirken gebeliğin yaygın belirtilerinden biridir.
  5-Mide bulantısı ve kusma. Sabah bulantılarına gebeliğin ilk trimesterında (ilk 3 aylık) çok sık rastlanır. Bazı gıdalar ve çeşitli kokular bulantı ve kusmayı tetikleyebilir. Portakal, mandalin, limon gibi narenciyeleri koklamak bulantıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu aşamada proteinli gıdalardan daha çok, karbonhidratlı yiyeceklerden ise daha az tüketmelisiniz.
  6-Yorgunluk
  Bebek emzirmek yüksek kalori yaktıran ve annenin enerjisini düşüren bir eylemdir, buna bir de hamilelik eklenince enerji rezervlerinizde büyük bir azalma yaşanır.Kendinizi normalden daha halsiz ve güçsüz hissedersiniz, uyku ihtiyacınız artar, çocuğunuzla ilgilenecek kuvveti kendinizde bulamazsınız.
  Doğru beslenerek enerjinizi tekrar toplayabilir, halsizlikle mücadele edebilirsiniz.
  Meyve ve sebzeller, enerji düzeylerinizi artırmaya yardımcı olabilirler.
   
Emzirirken Hamile Kalırsam Nasıl Anlarım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hamile olduğunu nasıl anlarsın yada nasıl anlarım kızlar

  Hamile olduğunu nasıl anlarsın yada nasıl anlarım kızlar

  Kızlar başından hamilelik geçmiş kişiler. Tam olarak hamile olduğunu nasıl anlarsın, ne zaman anlarsın bunu tam olarak herkeste " evet bu benim belirtim herkeste vardı herkes bunu hisettiyse hamiledir " diyebileceğiniz belirtileri benimle paylaşabilir misiniz. Yani belkide test diyeceksiniz de ben o süreci yaşamak istiyorum tam olarak belirtiler neler nasıl anlarım ? Tşk ediyorum
 2. Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

  Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

  hamilemiyim nasıl anlarım hamilemiyim acaba hamile kaldığımı nasıl anlarım Günü, zamanı geldiğinde her kadın annelik duygusunu tatmak ister melekler :) Karı koca olarak bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra umutlu bir bekleyiş başlar. Peki hamile kalınıp kalınmadığı nasıl anlaşılır ? Genç anne adayları için anlatalım.. :tik: Kadının hamile olduğunu düşündürecek bazı bulgular...
 3. Kızlar hamile olduğumu nasıl anlarım ?

  Kızlar hamile olduğumu nasıl anlarım ?

  Kızlar ben hamilemiyim değilmiyim inanılmaz merak ediyorum yaklaşık 4 aydır esşimle korunmayarak bebek yapmaya karar verdik ve ne zaman hamile kalınır gibi bir çok şeyi araştırdım tam olarak ne zaman hamile kalabilirim bunlarıda araştırdım ve doğru yolda gittiğimi, sizin gibi forum sittelerine yazan gebe hamile kalmış kadınların yazdıklarından da anlıyorum. Şimdi ben yumurtlama döneminde...
 4. Hamile olduğunu nasıl anlarsın?

  Hamile olduğunu nasıl anlarsın?

  Gün icerisinde gelen bi kaç damla leke şeklindeki kan ve kasık ağrısı neden olur?
 5. Nasıl Hamile Kalırım ?

  Nasıl Hamile Kalırım ?

  Bir çok çift için gebeliği sağlama sabır gerektiriyor ve akabinde hamile kalma ile ilgili ,genel bir bilimsel bilgiye sahip olmak gerekiyor. Hamileliği sağlamak için ovülasonun gerçekleşmesi ve ovül dönemlerinde ,ovülden bir kaç gün önce ilişkiye girilmesi gerekiyor.. Yumurtlama zamanlaması, her kadın için farklıdır ve birçok faktör tarafından belirlenir.Bir kadının yumurtladığını...

Sayfayı Paylaş