Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Emzirme Anneyi Kalp Hastalıklarından Koruyor

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  sağlığımı koruyorum Bizler yaratılış itibariyle kendi vücudumuzu savunacak silahlara sahibiz.Bakın bebeklerimize o çok sağlıklı sütümüzü verirken bir yandan da kendi sağlığımızı koruyoruz.

  < Konu Resmi..>


  Emzirme Anneyi Kalp Hastalıklarından Koruyor
  ABD'DE YAPILAN ARAŞTIRMADA, BEBEĞİNİ EMZİREN KADINLARDA KALP HASTALIKLARI, DİYABET, YÜKSEK TANSİYON VE FELÇ RİSKİNİN AZALDIĞI BELİRLENDİ -HÜ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. YURDAKÖK: -''EMZİREN ANNELERDE DOĞUM SONRASI KANAMALARI DAHA AZDIR, RAHİM HIZLA KÜÇÜLMEKTEDİR, MEME, YUMURTALIK VE RAHİM KANSERLERİNİN GÖRÜLME SIKLIĞI DÜŞMEKTEDİR''
  ABD'de yapılan bir araştırmada, bebeğini emziren kadınlarda kalp hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon ve felç riskinin emzirmeyen kadınlara oranla daha az olduğu tespit edildi.
  ABD'de ''Obstet Gynecol'' isimli tıp dergisinde yayımlanan ''Emzirme Süresinin Annenin Kalp Hastalığı Riskine Etkisine Yönelik Orjinal Çalışma (Duration of Lactation and Risk Factors for Maternal Cardiovascular Disease)'' başlıklı makalede, anne sütünün, bebeğin sağlıklı gelişimi, mikroplardan korunması ve ruh sağlığı açısından faydalı olmasının yanı sıra anneyi de çeşitli hastalıklara karşı koruduğu belirtildi.

  Araştırmaya göre, doğumlarının üzerinden yaklaşık 30-35 yıl geçmiş yaşları ortalama 63 olan 139 bin 681 kadın düzenli kontrollerle çeşitli hastalıklar açısından yıllar içerisinde takip edildi. Araştırmada, hastalık gelişenlerde sigara, hareket, çevresel faktörler, beslenme alışkanlığı ve fazla kilo gibi etkenlerin olup olmadığı incelendi. Araştırma kapsamında daha önce gebelik geçiren ancak çocuğunu emzirmeyen kadınlarla yapılan karşılaştırma sonucunda, ''bebeklerini 1 yıl ya da daha fazla süre emziren kadınlarda hiç emzirmeyenlere oranla kalp damar hastalıklarına yakalanma ve felç geçirme riskinin diğerlerine göre yüzde 10-15 oranında daha az olduğu tespit edildi. Emzirme süresi arttıkça hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi hastalıkların görülme sıklığının da azaldığı saptandı.
  Araştırmada, vücutta depolanan yağ miktarının anne sütü verildiğinde azaldığı ve bu durumun emziren anneleri ileri yaşlarda hastalıklara karşı koruduğu vurgulanarak, araştırmanın emzirmenin anne sağlığına karşı koruyucu etkisi açısından tıp literatüründeki ilk çalışma olduğuna dikkat çekildi.

  -''ANNE SÜTÜ İLE BESLENMEYEN ÇOCUKLARDA ÖLÜMLER DAHA FAZLA''-

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Yurdakök de ''Anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda ölümlerin, anne sütü ile beslenenlere göre 4-6 kat daha fazla. UNICEF tahminlerine göre, yaşamının ilk altı ayında yalnız anne sütü ile beslenememe nedeniyle her yıl 1.3 milyon çocuk ölüyor'' dedi.
  Yurdakök, anne sütünün bebekte hastalığa yol açabilecek mikropları içermediğini vurgulayarak, ''Bebeği zatürre, bronşit, orta kulak iltihabı, ishal, idrar yolu enfeksiyonları ve menenjit gibi enfeksiyon hastalıklarından korur, bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir, aşıların etkenliğini artırır'' diye konuştu.
  Anne sütü ile beslenmenin yalnız çocuklukta değil, ileri dönemlerde de yararlı olduğunu belirten Yurdakök, ''Anne sütü ile beslenen çocukların ileride daha sağlıklı, hastalıklara karşı daha dirençli oldukları, hatta bazı kanserlere daha da az yakalandıkları saptanmıştır'' diye konuştu.
  Yurdakök, anne sütü ile beslenen çocuklarda ''aşırı şişmanlık, şeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, bronşit, astım, alerji ve psikolojik rahatsızlıkların'' daha az görüldüğüne dikkati çekerek, anne sütünün annenin sağlığı açısından da önemli olduğunu bildirdi.
  Prof. Dr. Yurdakök, ''emziren annelerde doğum sonrası kanamaların az görüldüğünü, rahmin hızla küçüldüğünü, meme, yumurtalık ve rahim kanserlerinin görülme sıklığının düşük olduğunu, kemik erimesi (osteoporoz) tehlikesinin azaldığını ve ruh sağlığının olumlu etkilendiğini'' söyledi. (AA)


   
Emzirme Anneyi Kalp Hastalıklarından Koruyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. antep fistigi kalp rahatsizliklarindan koruyor

  antep fistigi kalp rahatsizliklarindan koruyor

  Antep fıstığı kalp rahatsızlıklarından koruyor Baskın düzeyde tekli doymamış yağ asitleri içeren Antep fıstığının, kalp rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilen risk faktörlerini indirgemede olumlu sonuçlar gösterdiği bildirildi. Celal Bayar Üniversitesi Akhisar Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, “Yeşil Altın: Antep fıstığı Teknolojisi, Kimyası ve Kalite Kontrolü” konulu...
 2. Kolesterol genleri kalp hastalıklarından koruyor

  Kolesterol genleri kalp hastalıklarından koruyor

  Her üç kişiden birinin kalp hastalıklarına karşı koruyucu genlere sahip olduğu bildiriliyor. İngiliz ve Hollandalı bilim adamlarınca 147 bin kişi üzerinde yapılan araştırmanın, CETP geninin bazı çeşitlerinin iyi kolesterol düzeyinin artırabileceğini ortaya koyduğu kaydedildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre, Amerikan Kalp derneği dergisinde yayınlanan araştırma, bu çeşit genlere sahip...
 3. Anne Sütü Ve Emzirme

  Anne Sütü Ve Emzirme

  Emzirme son derecede sağlıklı ve dogal bir yöntemdir. Her memeli canlı gibi insanlarda yavrusunu doğumdan hemen sonra emzirmelidir. Emzirmeye, doğum şekli normal veya sezaryen olsun, mümkün olduğunca doğumdan hemen sonra başlanmalıdır. Çünkü saatler süren doğum eylemi sonrası dünyaya gelen bebek yorgundur ve acıkmıştır. Emzirmenin diğer yararları ise şunlardır: Doğumdan hemen sonra...
 4. Fetal Ekokardiyografi-Anne Karnında Kalp Hastalığı Tanısı

  Fetal Ekokardiyografi-Anne Karnında Kalp Hastalığı Tanısı

  fetusta kalp rahatsızlığı tanısı, fetal ekokardiyografi, anne karnında tanı, nasıl konuyor, yapılması gerekenler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Her anne adayı sağlıklı bir çocuğun özlemiyle 9 ay boyunca yanar tutuşur.Günümüz teknolojisi pek çok yönden anne adaylarını bu korkularına cevap verecek şekilde taramalar yapmaya müsaittir.Bunlardan biri de...
 5. Emzirme nin anneye yararları

  Emzirme nin anneye yararları

  bebeği emzirmenin anneye yararları,bebek emzirmenin faydaları,bebek emzirmenin anne açısından faydaları,bebek emzirmenin anne açısından önemi ,bebeğimi neden emzirmeliyim,bebek emzirmeyle ilgili bilgiler Emzirme tek başına bebeğin değil, annenin de yararına. Çeşitli hastalıkların riskini düşürmekten doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaya kadar anneye sağladığı birçok yarar var....

Sayfayı Paylaş