Emzirme Döneminde En Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Emzirme Döneminde En Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri
emzirme döneminde beslenme, emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı, anne sütünü arttırmak için

Bebeğiniz için en sağlıklı besin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütüdür. Fiziksel ve ruhsal açıdan bebeğinizin sağlıklı bir şekilde gelişip büyümesini istiyorsanız onu anne sütünden mahrum etmemek adına doğru ve bilinçli bir şekil de beslenmeniz gerekiyor.

Emzirme dönemin de en sağlıklı beslenme tavsiyelerini uyguladığınız takdirde anne sütünün artacağı gibi bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız olan tüm vitaminleri besin yolu ile almış olacaksınız.

Uzmanlara göre emzirme dönemin de en sağlıklı beslenme tavsiyeleri sizlerle;

emzirme.jpg

Her Besin Grubundan Eşit Beslenin

• Emziren annenin sıvı alımını artırmak gerekir. Günlük alınan toplam sıvı miktarı yaklaşık 3000 ml olmalıdır. Bu miktar pratik ölçüler ile 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet ve meyve suları şeklinde olabilir. Çay ve kahve gibi içecekler ise süt verimini azaltır.

• İçecekler için diğer alternatifler ise bitki çayları olabilir.lhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları içilebilir.

• Şeker enerji kaynağı olarak boştur ancak pekmez kan yapar. Şeker yerine tatlı olarak pekmez yenmesi, kansızlığa karşı alınacak tedbirlerden biridir.

• Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi besinler, diyetisyenin belirttiği miktarlarda, düzenli olarak tüketilmelidir.

• Her gün 1 adet yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yenmelidir.

• Yemeklerde margarin ya da tereyağıyla değil zeytinyağı, mısırözü, soya, ayçiçek yağının kullanılması gerekiyor.

• Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekler; portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir. Bireysel özelliklere göre, gaz yapıcı besinler bu grubun içinden çıkarılabilir.

• Kuru meyveler ve kuru yemişler, yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak, bu besinler tüketilebilir.

• A, C, K vitaminin ve potasyumdan zengin oluşunun yanı sıra önemli ölçüde su ve karbonhidrat gereksinimini de karşılar. İçerdiği antioksidan maddelerden dolayı bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Günde 3-4 porsiyon meyve ve 2-3 porsiyon sebze tüketin. Antioksidan vitaminler ve biyoaktif bileşenlerce zengin olan sebze ve meyvelerden her gün en az 5 renk yemeğe çalışın. Çünkü sebze ve meyvelere rengini veren maddeler, sağlığımız için önemlidir.

• Yağlı et ürünleri, tavuğun derisi, kızartmalar, direkt kömür ateşinde pişmiş etler sağlığınıza zarar verdiği gibi çok da kalorilidir. Fazla protein alımı, sanılanın aksine süt yapımını artırmaz.
- See more at: http://cafesosyal.com/emziren-anneler-nasil-beslenmeli#sthash.1exlEQDc.dpuf
 
Üst