Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Emzirme Döneminde Korunma Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Doğum Kontrolü & Aile Planlaması' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  doğum kontrol yöntemleri emzirme döneminde korunma
  korunma yöntemleri


  Bebeğinizi dünyaya getirdiniz ve ikinci bir bebek düşünmüyor yada bunu ileriki bir tarihte planlıyor olabilirsiniz. Doğum yapan annelerin en büyük sıkıntılarından biride doğum sonrası kısa sürede tekrar hamile kalma korkusu...

  Emzirme döneminde korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gerekli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

  < Konu Resmi..>  Bebeğinize daha iyi bakabilmek ve vücudunuzun toparlanmasına izin vermek için iki doğum arasında geçen sürenin en az iki sene olmasında fayda vardır. Bu nedenle doğum sonrasında cinsel yaşamınıza geri dönmeden önce sizi gebelikten etkili bir şekilde koruyacak bir aile planlama yöntemi konusunda doktorunuza danışmalı ve farklı seçenekleriniz hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

  Emzirme gebelikten korur mu?

  Bebeğinizi düzenli olarak emziriyorsanız, adet kanaması görmediğiniz sürece doğum sonrası ilk dört-altı ay içinde emzirmenin gebelikten koruyucu etkisinden yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki noktaları mutlaka dikkate almalısınız.


  *

  Emzirmenin gebelikten koruyucu etkisi bebeğin emmesinin refleks yolla hipofiz bezinden yumurtlamayı baskılayıcı prolaktin hormonu salgısını artırmasından kaynaklanır. Normalde süt üretiminden sorumlu olan prolaktin hormonu kanda belli bir seviyenin üzerinde seyrettikçe yumurtlama baskılanmaya devam eder. Hipofiz bezinden salgılanan miktar direkt olarak bebeğin günlük emme süresi ile ilgili olduğundan, bebeğin yalnızca anne sütüyle beslenmesinin hormon salgılatıcı etkisi prolaktinin en üst seviyede salgılanmasını sağlar. Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren bebeğiniz sizi daha az emecek ve böylece daha az prolaktin salgılanacaktır.

  *

  Prolaktin hormonunun yumurtlamayı baskılaması için salgılanması gereken miktar kişiden kişiye değişir. Bebeğinize ek gıdalar vermeye başladığınız andan itibaren emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir aile planlama yöntemi uygulamaya başlayın.

  *

  Adet kanamalarınız başladığı andan itibaren bebeğinizi yalnızca sütünüzle bile besliyor olsanız emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir yöntem uygulamaya başlayın.

  Loğusalık dönemindeki (doğum sonrası ilk 6 haftadaki) kanamalar rahimin toparlanma sürecinde meydana gelen kanamalar olarak adet kanaması olarak değerlendirilmezler.

  *

  Altıncı aydan itibaren adet görmemiş olsanız ve bebeğinizi yalnızca sütünüzle bile besliyor olsanız dahi emzirmenin gebelikten koruyucu etkisine tam olarak güvenmeyin ve bir yöntem uygulamaya başlayın.


  Seçenekler

  Tüplerin bağlanması

  Sezaryan esnasında uygulanabilen veya normal vajinal doğumun hemen sonrasında göbek seviyesinden ufak bir kesi ile uygulanabilen kalıcı bir yöntemdir.
  Hemen doğum sonrasında uygulanmadığında, lohusalık dönemi bitiminde rahiminiz eski boyutlara kavuştuğunda laparoskopi yöntemiyle herhangi bir zamanda uygulanabilir.

  RİA (Spiral)

  Normal doğum veya sezaryan sonrasında plasentanın çıkmasını takiben hemen uygulanabilir. Bazı doktorlar sezaryan sonrası uygulama yapmazlar.
  Hemen doğum sonrasında uygulanmadığında RİA lohusalık dönemi bittikten sonra, tercihen adet kanamasının olduğu bir günde takılabilir. Genel olarak RİA hassas gebelik testleriyle gebelik olmadığından emin olunan herhangi bir zamanda takılabilir.

  Doğum kontrol hapları

  Östrojen ve progesteron hormonunu beraberce içeren doğum kontrol haplarının sütün miktarını azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle bebeğini yalnızca sütüyle besleyen annelerin doğum kontrol hapı kullanması önerilmez.

  Yine doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların ender durumlarda damarsal sorun yaratma ihtimallerinin bulunması nedeniyle, gebeliğin pıhtılaşmayı artırıcı etkilerinin tümüyle silindiği loğusalık dönemi bitimine kadar doğum kontrol hapı kullanılması uygun değildir.

  Vazektomi

  Tüplerin bağlanmasının erkeklerdeki karşılığı olan vazektomi, erkeğe herhangi bir zamanda uygulanabilir.

  Doğum kontrol iğneleri

  *

  Üç aylık iğneler

  Yalnızca progesteron hormonu içerdiklerinden sütün bileşimini bozmazlar. Bu nedenle doğum sonrasında hemen uygulanabilirler. Saf progesteron hormonu verilmesinin sütün miktarını artırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Çoğu doktor bu yöntemin doğum sonrası emzirmenin tümüyle devreye girmesi için üç günlük bir süre geçtikten sonra uygulanmasını önerir.

  *

  Aylık iğneler

  Aynen doğum kontrol hapları gibi ös****** hormonu içerirler. Bu haplar için söylenenler aylık iğneler için aynen geçerlidir.

  Mini Haplar

  Bu haplar sadece progesteron hormonu içerirler ve bu nedenle hemen doğum sonrasında, emziren annelerde de kullanılabilirler. Saf progesteron hormonu verilmesinin sütün miktarını artırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Çoğu doktor bu yöntemin doğum sonrası emzirmenin tümüyle devreye girmesi için üç günlük bir süre geçtikten sonra uygulanmasını önerir.

  Norplant

  Norplant yalnızca progesteron hormonu içerdiğinden sütün bileşimini bozmaz. Bu nedenle doğum sonrasında hemen uygulanabilir. Saf progesteron hormonu verilmesinin sütün miktarını artırdığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Çoğu doktor bu yöntemin doğum sonrası emzirmenin tümüyle devreye girmesi için üç günlük bir süre geçtikten sonra uygulanmasını önerir.

  Prezervatif

  Erkekler tarafından uygulanan bir yöntemdir.

  Kadın prezervatifi

  Loğusalık bitiminden itibaren kullanılmaya başlanabilir


   
 2. BAŞAK.ece

  BAŞAK.ece Forum Okuru

  emzirmek asla gebelikten korunmaz :)
   
  karakuzu ve *BİRİCİK* bunu beğendi.
 3. karakuzu

  karakuzu Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.490
  Beğenilen Mesajlar:
  472
  Ödül Puanları:
  113
  Aynen bencede korumaz :tik: Ben 3 yil spiral kullandim cok sükür bi problem yasamadim cok memnun kaldim. Lohusalik bitti ehh yavas yavas yine zamani geliyo:D:D
   
Emzirme Döneminde Korunma Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emzirme döneminin yararlari

  Emzirme döneminin yararlari

  emzirme dönemi emzirmenin anneye faydalari emzirme dönemi emzirmenin bebege faydalari emzirmek. Sevgili arkadaslar anne sütü gibi faydali baska bir besin bebeklerimiz icin bulunmamaktadir, ne olursa olsun bebeklerimizi emzirmeye ugrasalim. Hem kendimize hem bebegimize faydali olan emzirmekten mahrum kalmayalim. :tik: Anne sütünün, bebeğin ilk 6 ayından 18 ayına kadar koruyucu etkisinden söz...
 2. Varisten Korunma Yolları Hakkında Bilgiler

  Varisten Korunma Yolları Hakkında Bilgiler

  varisten korunma varisten korunmak Bilhassa kadınların korkulu rüyası olan varisten korunmak için bazı yollar var melekler . Çevremizde ki büyüklerde gördüğümüz bacaklarda çok kötü bir görüntüye ve tahribata yol açan varislerden, önceden alabileceğimiz bazı tedbirlerle korunabiliriz. Bu yazımızda sağlıklı ve güzel bacaklar için varisten korunma yollarını sizlerle paylaşıyoruz. Korunma...
 3. Adet Dönemlerinde Ödem Hakkında Bilgiler

  Adet Dönemlerinde Ödem Hakkında Bilgiler

  Regl Döneminde Vücudun Su Toplaması Regl Döneminde Ödem Adet dönemi pek çok kadın için zor geçen, ağrı ve sızılarla baş edilen bir dönem melekler. Buna bir de ödem sorunu eklendiğinde günler geçmek bilmez. Biz de makalemizde bu tip sıkıntılar yaşayan meleklerimiz ve sayın misafirlerimiz için regl döneminde vücudun su toplaması hakkında sizlere bazı bilgiler vermek istiyoruz.. :)...
 4. Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi hakkında bilgi verin

  Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi hakkında bilgi verin

  Merhaba arkadaşlar sizden Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi hakkında bilinçli olmak adına bilgi rica ediyorum şimdiden çok tşkler Anne Sütü ve Emzirmenin Önemi için verdiğiniz bilgi ve öneriler için
 5. Hamile Kalma Dönemleri Hakkında Bilgiler

  Hamile Kalma Dönemleri Hakkında Bilgiler

  Bu konu; hamile kalma dönemleri hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, çiftler evlenip yuvalarına ve yeni hayatlarına alışıp bir düzen oturttuktan sonra bir bebek sahibi olup tam anlamıyla bir aile haline gelmek isterler. Kimi kadın bu konuda şanslıdır ve hemen gebe kalabilir. Ancak kimi de bunun için uzun ve engebeli bir yolda uğraş vermesi gerekebilir. Gelişen teknolojiyle...

Sayfayı Paylaş