Emzirme döneminde nasıl beslenmeliyim?

  • Konbuyu başlatan Uzman SühaN
  • Başlangıç tarihi
Emzirme döneminde nasıl beslenmeliyim?
emzirme döneminde beslenme,emziren anneler nasıl beslenmeli,bebeğimi emzirirken nasıl beslenmeliyim,emzirme döneminde neler yemeliyim,emzirme döneminde beslenme hakkında bilgiler

e.jpg


Anne sütü, bebeklerin sağlığı ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için büyük önem taşıyor. Anne sütü ile beslenen çocuklarda başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın ve alerjilerin görülme sıklığı azalmakla birlikte beyin ve zeka gelişimi daha iyi oluyor. Bu nedenle emzirme sürecinde beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Nelere dikkat etmeli?
Dengeli beslenmek, günde 6 öğün beslenmek ve bu öğünleri atlamamak
Günde yaklaşık 4 litre sıvı almak. Çünkü sıvı tüketimi süt üretimi artırır.
Taze meyve suyu, süt gibi besleyici içecekler tüketmek
Hamilelik sırasında alınmış olan prenatal vitaminlere emzirme sürecinde de devam etmek
Bir emzirme rutini oluşturmaya çalışmamak gerekir. Çünkü bebekler zaten 6 veya 8 haftada kendi rutinlerini oluşturuyorlar.

Nasıl beslenmeli?
Bol miktarda meyve ve sebze (Günde en az beş porsiyon hedeflenebilir)
Enerji, süt üretimi için çok önemlidir. Bu nedenle enerji vermesi için bol miktarda ekmek, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler tüketilmesi gerekir.
Bazı kadınlarda bebeğin doğumundan sonra bağırsak ve kabızlık sorunları görülür. Lif bu gibi durumlarda çok gereklidir. Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat, meyve ve sebzelerde lif bulunduğunu hatırlatalım.
Yağsız et ve tavuk, balık (biri yağlı balık olmak üzere haftada en az iki kez balık), yumurta ve fasulye, mercimek türü bakliyat gibi protein kaynaklarını almak gerekir.
Süt, peynir ve yoğurt gibi kalsiyum içeren süt ürünleri çok önemlidir. Kalsiyum alımı, hızlı gelişen kemikleri beslediği için hamilelikte olduğu kadar emzirirken de çok önemli olduğunu unutmayın.

Hangi yiyeceklerden uzak durmalı?
Haftada iki orta boy teneke kutu ton balığından fazla yemek doğru değildir. Çünkü bu balıklarda bulunan cıvanın bir miktarı sütünüze karışır ve yüksek miktarda cıva bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebilir.
Emzirdiğiniz süre içinde başka her türlü yiyeceği normal miktarda yiyebilirsiniz. Ancak ailenizde alerji gibi sorunlar olmuşsa dikkat etmek gerekir.
Katkı maddeli ürünlerden kesinlikle uzak durulmalı.
Fazla baharat ve şarküteri bebeklerde gaz yaptığından sakınılması gereken besinlerdir.
Brokoli, soğan, lahana, yeşil biber gibi gaz yapan yiyeceklerden de sakınılması bebeğin gaz problemi açısından çok önemli.
Genel kuralı unutmayın: sizi etkileyen bir yiyecek, büyük olasılıkla bebeğinizi de etkiler
 
Üst