Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Emzirme Döneminde Sigara İçmek Zararlı Mıdır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Doğum yaptıktan sonra ve lohusalık süreçlerde sigara içmek, hamilelik dönemi ile ve bebekle ilgili çeşitli problemlere yol açabilmektedir.
  Sigarada bulunan zararlı maddeler süte geçer mi?

  Sigara kullanan annelerin bebeklerini emzirme hususunda pek başarılı olamadıkları, emzirme süresinin daha kısa olduğu, süt oranının daha az olduğu ve sütün kalitesinin daha kötü olduğu bilinmektedir. Sigara kullanan anneler , emzirmeyi daha erken keserler ve bu sebeple bebekle rhenüz 6 aylarını doldurmadan harici besinlere başlarlar.

  Bu olumsuzlukların dışında merak edilen bir konu da sigarada bulunan zararlı maddelerin ve nikotin oranının anne sütüne de aktarılıp aktarılmadığıdır.

  Yapılan çalışmalarda sigara kullanan, hatta sigara içmeyen ancak dumanına maruz kalan annelerin sütünde nikotin ve sigaranın içindeki diğer zararlı maddeler görülmüştür. Bundan dolayı da emzirme dönemindeki annelerin sigara içmesi bebek için de oldukça zararlı olabilmektedir. Sigaranınihtiva ettiği zararlı maddeler bebeğe de geçebilmektedir.

  Emzirme sürecinde sigara kullanan annelerin bebeklerinde:

  Huzursuzluk hali,
  Kusma,
  Gaz sancısı gibi sorunlar daha fazla görülür.
  Sigara içen annelerin sütünün tadı ve kokusu daha farklıdır. Bundan dolayı bebeklerden bazıları emmeyi reddedebilir.
  Emzirme döneminde sigara kullanan anneler, ‘’sigara içiyorum, bebeğimi emzirmemem daha sağlıklı, hazır mamaya geçeyim.’’ Şeklinde düşüncelere kapılmamalıdır. Anne sütünün faydalarından bebeği mahrum etmek, bebek için sigaradan daha zararlı olacaktır. Anne sütünün dışındaki mamalardan ise, sigara içerken emzirmek daha az zararlı, daha uygundur.
  < Konu Resmi..>


  Emzirirken sigara kullanan annelere tavsiyeler:

  Sigara kullanmanın üzerinde ne kadar çok zaman geçer ise, sütteki nikotin oranı da aynı şekilde azalır. Bundan dolayı sigara kullanıldıktan sonra bebeğin zaman geçmeden emzirilmesi yanlıştır. Yapılan bir çalışmada, anne sütündeki nikotin oranının 97 dakika sonra yarıya düştüğü ortaya koyulmuştur. Bu sebeple sigara içtikten 2 saat sonra bebeğinizi emzirmeye önem verin.

  Bebek ile aynı ortamda sigara içmek oldukça zararlıdır. Başka insanların da bebeğin yanında sigara içmesine müsaade etmeyin. Sigara dumanına maruz kalmak bebek açısından oldukça olumsuz bir durumdur. Solunum yolu hastalıkları gibi ve bundan daha ciddi problemler ile karşılaşmak an meselesidir.

  Olabildiğinde az sigara tüketmeye çalışırken, bu sigaraları yalnızca gerçekten gereksinim duyduğunuz anlarda için. Unutmayın, bebeğinizin sağlığı söz konusu!

  Emzirme eyleminde bir yandan kesinlikle sigara içilmemelidir. Bu durumda anne sütünden nikotin geçerken, hem de havadaki sigara dumanı sebebiyle bebek oldukça zarar görür.

  Sigara içilen ortam bebek girmeden havalandırılmalıdır.
  Sigarayı bırakma konusunda ciddi adımlar atmalısınız.
  Bebeğini emziren annenin sigara kullanması, bebek için en sakıncalı durumlardan biridir. Fakat her şeye karşın, anne kesinlikle bebeğini emzirmeyi kesmemelidir. Anne sigara içse dahi, bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Anne sütü, ne olursa olsun vazgeçilmeyecek kadar önemli ve değerlidir.


  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  Ancak dikkat edilmesi gereken çeşitli durumlar mevcuttur. Bu durumlardan biri: anne sütü ile bebeğe geçen nikotin oranıdır. İkincisi ise, annenin sigara kullanması sebebiyle bebeğin yaşadığı ortamda sigara dumanının olması, bebeğin bu sigara dumanına maruz kalması.

  Pasif içicilik bebek için oldukça zararlıdır. Şayet sigara dumanına maruz kalırsa ve pasif içici konumuna geçer ise:

  zatürre,
  bronşit,
  astım,
  ani bebek ölümü sendromu gibi sorunlarla karşılaşma riski artar.
  Bunun dışında sigara kullanan annelerin süt üretimleri daha az olur. Bu sebeple bebek yeterince beslenemeyebilir. Bunun yanında sütlerinin ihtiva ettiği C vitamini de aynı şekilde daha az olmaktadır.

  Ancak sigara bırakılamıyor ise dikkat edilmesi ve sigaranın zararlarını azaltıcı çeşitli noktalara önem verilmelidir:

  Emzirme esnasında ya da hemen öncesinde sigara kullanmayın.
  Düşük nikotinli olan sigaraları kullanın.
  Günlük olarak tüketilen sigara sayısını minimuma düşürün.
  Bebeğin bulunduğu ya da bulunacağı alanlarda sigara içmeyin.
  Sigara içilen alanı devamlı havalandırın.
  Şayet anne günlük olarak bir paketten fazla sigara içiyorsa bebeğe geçen nikotin oranı, büyük bir artış gösterir. Bu sebeple, bebeğin kanındaki nikotin oranını oldukça belirgin bir hal alır. BU sebeple bebek daha fazla riske girer.

  Aşırı sigara kullanımı sebebiyle anne sütünü daha az üretir. Bebeğin kusması, bulantısının olması, ishal olması gibi sorunlarla karşılaşılır. Sigara içine annelerin bebekleri daha yaygın olarak gaz problemi yaşamaktadır. Bunun dışında sigara kullanan annelerin bebekleri, daha fazla ağlamakta, daha uykusuz kalmakta ve daha fazla huysuz oldukları ortaya konmuştur

  Annenin bu noktada yapması gereken ise, içtiği sigara sayısının en aza düşmesini sağlamak.


  Yapılan bilimsel araştırmalarla ortaya konan verilere göre, annenin sigara kullanması sebebi ile erken sütten kesme, süt fışkırtma refleksinin baskılandığı görülmüştür ve bu sebeple de az süt üretimi olduğu ortaya konmuştur.

  Şayet anne sigara yerine nikotin sakızı kullanıyor ise, bebeklerini, nikotin sakızından en az 2-3 saat sonra emzirmeleri daha doğru olacaktır.


   
Emzirme Döneminde Sigara İçmek Zararlı Mıdır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Adet döneminde sigara içmek zararlı mıdır?

  Adet döneminde sigara içmek zararlı mıdır?

  adet döneminde sigara adetliyken sigara icmek dövmeleri Adet döneminde sigara içmek zararlı mıdır? Sigara içmek sağlığınızı olumsuz etkiler. Yapılan bilimsel çalışmalarda sigaranın üreme sağlığını da olumsuz etkilediği gösterilmiştir. Sigaranın içerdiği nikotin kan damarlarının büzüşmesine ve organların oksijen ihtiyacının karşılanamamasına yol açar. Sigara adet döngülerinin düzenini bozarak...
 2. Nescafe İçmek Sağlığa Zararlı mı ?

  Nescafe İçmek Sağlığa Zararlı mı ?

  Nescafe'nin Sağlığa Zararı Nescafe'nin Zararları Nelerdir Sevgili melekler, pek çok insan daha sabah kalkar kalkmaz ilk iş olarak ellerine bir fincan kahve alıverirler. Aç karnına yapılan bu hatalı davranışın yanında bir de sigara yakılır ve hata katmerli bir hale gelir. Biz bu yazımızda nescafenin sağlığa zararı var mıdır, varsa nedir sorularının cevaplarını vermeye çalışcağız sizlere.. :)...
 3. İftarda Çok Su İçmek zararlı mı ya da zayıflatır mı

  İftarda Çok Su İçmek zararlı mı ya da zayıflatır mı

  Selam arkadaşlar diyet yapmak isteyen biri olarak ramazan ayında İftarda Çok Su İçip zayıflamayı düşünüyorum ama İftarda Çok Su İçmek zararlı mı diye de merak ettim sizce zararlı olabilir mi?
 4. Gebeyken Soda İçmek Zararlı mı?

  Gebeyken Soda İçmek Zararlı mı?

  gebeyken soda içmek gebelikte soda içmek hamile soda içebilir mi Sevgili melekler, anne adayları bebeklerine bir zarar gelir korkusuyla a'dan z'ye herşeyi düşünmek ve dikkatli olmak zorundalar. Beslenmelerinin de son derece önemli olduğunu düşünürsek, bazen akıllarına soru takılması da normal. İşte biz de kafasına bu tür sorular takılan meleklerimiz için bu konuyu açmayı uygun gördük....
 5. Sigara içmek haram mı neden haram

  Sigara içmek haram mı neden haram

  sigara içmek harammı iddaya girdim lütfen yardımcı olun

Sayfayı Paylaş