Emzirme döneminin yararlari

A

ahueda

Aktif Üye
Üye
Emzirme döneminin yararlari
emzirme dönemi emzirmenin anneye faydalari emzirme dönemi emzirmenin bebege faydalari emzirmek. Sevgili arkadaslar anne sütü gibi faydali baska bir besin bebeklerimiz icin bulunmamaktadir, ne olursa olsun bebeklerimizi emzirmeye ugrasalim. Hem kendimize hem bebegimize faydali olan emzirmekten mahrum kalmayalim. :tik:Anne sütünün, bebeğin ilk 6 ayından 18 ayına kadar koruyucu etkisinden söz eden dr. Esen Yarar, anne sütü ile beslenen bebeklerde en az 6 aya kadar demir eksikliği görülmeyeceğine dikkat çekilerek, “Anne sütü koruyucu özelliklere sahiptir. Bu koruyucu özellikleri yeni doğanın sağlığını olumlu yönde etkiler. Anneden aldığı immünüglobülinler, bebeği, ilk 6 ayda daha etkili olmak üzere,18 aya kadar korumaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde antikor yapımı daha iyi düzeydedir.Anne sütü ile beslenen bebekler obeziteden korunmaktadırlar. Vitaminlerden A, C vitaminleri anne sütünde, inek sütünden daha fazladır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde en az 6 aya kadar demir eksikliği anemisi görülmez” dedi.

Emzirmenin anneye olan yararlarına de değinen Dr. Yarar, “Emzirmenin, uterus ve meme kanserlerine karşı koruyucu etkidedir. Emzirme sırasında salınan oksitosin, uterusun involusyon sürecini hızlandırmaktadır. Anne için zahmetsiz, zamandan tasarruf sağlayıcı ve ekonomiktir. Ana çocuk sağlığı ve aile planlaması açısından da önemlidir. Ayrıca; Emzirme ile anne ile bebek arasında yakın bir ilişki kurulur” diye konuştu.

İYİ EMZİRME KURALLARI

Emzirmede dikkat edilecek hususlar ve iyi emzirme yöntemleri hakkında da bilgiler veren Yarar, şunları söyledi: “Doğumdan sonraki ilk 1- 2 saatte bebek son derece uyanıktır, emmeye hazırdır ve mememizi kolaylıkla alabilir. Bu nedenle bebek doğumdan sonraki ilk yarım saatte memeye konulmalıdır. Gece ve gündüz bebeği istediğinde emzirin ve her emzirmede memeyi kendisinin bırakmasını bekleyin. İlk bir iki haftada bebek, daha sık emmek isteyebilir ve daha sonra bir emme düzenine girer. Anne, bebeğini emzirmeye istekli olmalı çünkü psikolojik durum süt salınımını etkiler. Anneye bebeğini emzirmeden önce acil işlerinin olmamasını söylenir. Emzirme işleminin mümkünse sessiz, sakin bir ortamda olması gerekir. Bebeğini emzirmeden önce altını temizlemesini, burnu tıkanık ise tıkanıklığını açmasını- temizlemesini, bebeği sıkan giysilerin gevşetilmesini söyleriz. Annenin önce ellerini yıkamasını sonra suya batırılmış temiz bir bezle meme başlarını hafifçe silmesi söylenir. Annenin en rahat şekilde mümkünse dik durumda oturmasını söyleriz. Bebeğin başı omuzlardan desteklenerek yüksekte olmasını sağlarız. Elin işaret parmağı ile göğüsün üzerinden hafif bastırarak hem sütün gelmesini hemde göğüsün bebeğin burnunu tıkamasını engelleriz. Orta parmak ile bebeğin çenesi alttan desteklenerek yorulması azaltılmaya çalışılır. Her emzirmede ilk verilen memeyi değiştirmek, her iki memenin yeterince boşalmasını ve tekrar dolmasını sağlamak gerekir. Bebek, memeye iyi yerleştirilmiş olmak koşuluyla, kendi isteği bir süre emzirilmeli. Bazı bebekler yeterli sütü 20- 30 dakikada emerken bazıları 10 dakikada hotlu 4 dakikada bile alabilirler. Böylece bebek kendi emme sıklığını ve süresini belirleyerek gereksinimi olan sütün yapılmasını ayarlar”
 
Üst