1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.130
  Beğenilen Mesajlar:
  1.157
  Ödül Puanları:
  113

  En çok kazanan ve okunan yazarlar

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  Sevgili meleklerim, türkiyenin en çok kazanan, okunan tercih edilen yazarları listesi belli olmuş. Haberin detayı şöyle devam etmekte.
  FORBES’un bu yıl dördüncüsünü yayınladığı “En Çok Kazanan Yazarlar” listesine Ergenekon davası ve davanın yarattığı kutuplaşmanın izleri damga vurdu. Listenin zirvesinde geçen yılın en çok tartışılan kitabı “Haliç’te Yaşayan Simonlar”ı yazan eski polis şefi Hanefi Avcı var. Kitap, 572 bin adet basıldı ve 14.3 milyon liralık satış hacmi yarattı. 20 yazarın yarattığı toplam cironun yaklaşık dörtte birini (yüzde 25.5) yaratan bu kitap sayesinde Avcı 1.4 milyon lira gelir elde etti.
  < Konu Resmi..>

  Aynı kulvarda kitapları bulunan ve Taraf Gazetesi’ndeki Ergenekon davası konulu haberleriyle tanınan Mehmet Baransu’nun 10’uncu; davanın ilk tutuklularından Ergün Poyraz’ın 13’üncü sıradan en çok kazanan yazarlar listesine girdi. Yine dava kapsamında tutuklu bulunan gazeteciler Mustafa Balbay ve Nedim Şener’in kitaplarının satış başarıları da eklenince FORBES’un 20 yazarlık sıralamasına politik kitaplarıyla öne çıkan beş isim yer almayı başardı.

  ERGENEKON KİTAPLARI KAZANDIRDI

  “En Çok Ciro Yapan Kitaplar” sıralamasında da yine Ergenekon kitaplarının ağırlığı var. 20 kitabın toplam cirosu 39, 1 milyon lira ve bu rakamın 18, 9 milyon lirası listede yer alan beş politik kitaba ait -yüzde 48, 2. En çok ciro yapan kitaplar sıralamasında 14.3 milyon lira ciro yapan “Haliç’te Yaşayan Simonlar” kitabını, 3 milyon liralık cirosuyla Ahmet Ümit’in “İstanbul Hatırası” ve 2.25 milyon liralık cirosuyla İskender Pala’nın “Şah Sultan” romanı takip ediyor.

  DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİ YAZARLARI GEÇTİ

  Geçen yıl ile karşılaştırıldığında bu yıl ilk 20 yazarın yarattığı ciro önceki yıla göre yüzde 40, 5 artarak 55, 9 milyon liraya yükseldi. Yazarların elde ettikleri telif geliri ise 1, 1 milyon lira artarak 8, 1 milyon lira oldu. Bu yılın en flaş isimi Sinan Yağmur. 46 yaşındaki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, Yağmur’un “Aşkın Gözyaşları / Tebrizli Şems” kitabı 2010’da 197 baskıyla 240 bin adetlik satış rakamına ulaşarak 2010’un en çok satan ikinci kitabı oldu. Yine Mevlana’yı konu alan “Tennure ve Ateş” kitabı da 35 bin adet basılan Sinan Yağmur, 3 milyon lira ciro ve 275 bin liralık telif geliriyle yılın en çok kazanan ilk 10 yazarı arasında yer aldı.

  EN ÇOK AVCI KAZANDI

  Özer Turan imzasıyla yayınlanan araştırmaya göre 2010’da en çok kazanan yazarlar listesinin ilk üç sırasında Hanefi Avcı, Ahmet Ümit ve Elif Şafak var. Son kitabı “İstanbul Hatırası” 150 bin adet basılan polisiye yazarı Ahmet Ümit’in bütün kitapları toplamda 318 bin adet basıldı. 5, 4 milyon liralık ciro yapan Ahmet Ümit, 1 milyon 83 bin liralık telif geliri elde ederek 2010’un en çok kazanan romancısı ve en çok kazanan ikinci yazarı oldu. Elif Şafak’ın toplamda 550 bin satış rakımına ulaşan “Aşk”ın ve “Firarperst”in 2010’da 100 biner basılması Şafak’ı 4.9 milyon liralık ciroyla üçüncülüğe taşısa da geçen yıl 2 milyon lirayı bulan telif geliri, bu yıl 1 milyon liranın altında kaldı. Hanefi Avcı, Ahmet Ümit ve Elif Şafak’ın kitaplarının toplam ciro içindeki payıysa yüzde 44, 6 oldu -24, 7 milyon lira. Aynı şekilde 20 yazarın elde ettiği 8, 1 milyon liralık telif gelirinin yüzde 43, 7’sini de (3, 5 milyon lira) bu üç yazar paylaştı.

  Kitap piyasası ise büyümeye devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ISBN Ajansı’nın yayınladığı istatistikler üzerinden FORBES’un yaptığı incelemeye göre 2010’da geçen yıla göre yüzde 11, 4’lük artışla 34 bin 863 farklı kitap yayınlandı. Bu rakam 2009’da 31 bin 286’ydı. 2000’deyse sadece 13 bin farklı kitap yayınlanmıştı. Buna göre sektör 10 yıl içinde yüzde 165 oranında büyüdü. 2010’da yayımlanan 570 romanın 300’ünün ilk kitap olması da yazarlığı para kazandıran bir meslek olarak algılanmaya başladığını gösteriyor.

  Posta.Com.Tr


   
  Young bride bunu beğendi.
En çok kazanan ve okunan yazarlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En Çok Kazanan Kulüplerde Fenerbahçe

  En Çok Kazanan Kulüplerde Fenerbahçe

  Fenerbahçe dünyanın en çok kazanan futbol kulüpleri arasına girme yolunda ilerliyor. Uluslararası danışmanlık şirketi Deloitte’un Spor Sektörü Grubu’nun her yıl gerçekleştirdiği ’Futbol Para Ligi’ araştırmasına göre, dünyanın en büyük 20 kulübünün elde ettiği toplam gelir bir önceki yıla göre yüzde 11 oranında artarak 3 milyar 700 milyon Euro’ya ulaştı. Real Madrid ise 351 milyon Euro ile...
 2. mayıs ayının en çok okunan kitapları

  mayıs ayının en çok okunan kitapları

  en çok okunan romanlar cok okunan romanlar en çok roman okunması gereken cok dini kitaplar Geçtiğimiz ay NE OKUDUK Geçtiğimiz ay Türkiye hangi kitapları okudu? Sizin için Mayıs ayında kitapçılar, dağıtım firmaları ve internet’ten en çok satılan kitaplar listesini hazırladık.Geride bıraktığımız Mayıs ayında Yaşar Nuri Öztürk’ün “Allah İle Aldatmak” kitabı en çok satanlar listesinde ilk...
 3. Aşk'tan en çok para kazanan kadın!

  Aşk'tan en çok para kazanan kadın!

  Elif Şafak, Aşk romanıyla rekor kırdı ve bu yılın en çok kazanan yazarı oldu. Şafak'ın 5 ay gibi kısa bir sürede kitaptan kazandığı para edebiyat çevrelerini bile şaşırttı... Mevlana, Şems ve 'ilahi aşk'ı anlattığı son romanı 'Aşk' 5 ayda 300 bin satış rakamına ulaşan Elif Şafak, bu yıl Türkiye'nin en çok kazanan yazarı oldu. Forbes'in araştırmasına göre 19.90 liradan...
 4. en çok satan yazarlar!

  en çok satan yazarlar!

  en çok satan yazarlar En çok satan yazarlar ! 2009 yılında en çok onların kitapları sattı. Forbes dergisi,Türkiye'nin en çok kazanan yazarları ve kitaplarını gündeme taşıdı. En çok satan 20 eserin toplam satışı 2 milyon adet. Forbes ekonomi dergisi, bugün piyasaya çıkan yeni sayısında Türkiye'nin En Çok Kazanan Yazarları konusunu kapağına taşıdı. Özer Turan'ın Forbes için hazırladığı özel...
 5. En çok okunan yabancı romanlar hangileri acaba ?

  En çok okunan yabancı romanlar hangileri acaba ?

  En çok okunan yabancı romanlar acaba hangileri ? Benim tahminim klasikler :D

Sayfayı Paylaş