1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  En Faydalı Şifalı Bitkiler hangileridir

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Son günlerde biraz değişik bir alışkanlığım oldu şifalı bitkilere merak sardım insan araştırınca bitkilerin ne kadar da çok şifası olduğunu görüyor. Sizden bu sayfadan benim için En Faydalı Şifalı Bitkiler hangileridir diye yazmanızı rica ediyorum arkadaşlar.

   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  En Faydalı Şifalı Bitkiler Nelerdir

  Vücuda En Yararlı Şifalı Bitkiler


  1.Aloe Vera: Toplum arasında en çok bilinen ve kullanımına en çok rastlanılan bitki olan aloe vera, güneş veya kazalar sonucu oluşan yanıkların tedavisinde tercih ediliyor.

  2.Ebegümeci: (Malva Vulgaris) Anadolu'da 8 Malva türü yetişmekte olup, bunların çiçek ve yaprakları bir ayrım yapılmaksızın "Ebegümeci" olarak kullanılmaktadır. Özellikle mukoza iltihaplarında, gastrit, mesane iltihabı, mide ve bağırsak mukoza iltihabında ve ağız boşluğu iltihabında olduğu kadar, mide ve bağırsak ülserinde de etkili.

  3.Kızılcık Suyu: Kızılcık suyunun en çok bilinen yararı boşaltım sistemi sorunlarını çözmekteki etkisidir. Bakteriyel enfeksiyonu tedavi ederek sorunların çözülmesini sağlar.

  4.Ceviz Yaprağı: Ceviz yapragı çayı, sindirim bozukluklarında, kabızlıkta, istahsızlıklarda ve kan temizliginde etkilidir. Basarıyla kullanıldıgı öteki hastalıklar ise, seker hastalıgı ve sarılıktır. Istah açıcı , kan sekerini düsürücü ve kuvvet verici etkileri vardır . Deri hastalıklarında antiseptik olarak haricen kullanılır . Ceviz yapragı kaynatılarak , tüm sıraca ve rasitik hastalıklarda , kemik çürümesinde , kemik deformasyonunda ve ayrıca , iltihaplı el ve ayak tırnaklarında kullanılabilen çok etkili bir banyo katkısı elde edilir . Favus ve uyuz hastalıklarında , hasta bölgeler , taze ceviz yapragının kaynama suyu ile yıkandıgında , kısa sürede düzelme görülecektir .

  5.Ekinezya: Ekinezyanın içinde bulunan maddeler grip ve nezle virüslerine karşı etkili olduğu için özellikle grip mevsimlerinde tercih edilmektedir.

  6.Hayıt: (Beşparmak ağacı):1992'de yapılan arışmalar sonucu sinirlilik, migren, içe kapanma, göğüs ağrıları olan hastaların uzun süre kullandıklarında yüzde 90 olarak iyileştiği görülmüş. Yine, Prof. Dr. Walfgang Wattke Götingen Üniversitesinde 76 kadın üzerinde bir araştırma yapılmış. Hayıt kullananların prolektin salgısının azaldığı görülmüş ve göğüs ağrısı gibi ağrıların iyileştirdiği tesbit edilmiş. Aynı zamanda kısırlığı önleyici özelliği sahip.

  7.Günlük: Anadolu Sığla ağacı olarak da bilinen günlük ağacının gövdesinden elde edilen sakız, özellikle eklem iltihabı ve bursitin tedavisinde kullanılır.

  8.Kekik: Kekik yalnız lezzet ve koku vermek için değil sağlık verici olarak da kullanılan bir bitkidir. Mide rahatsızlıklarında ve solunum yolu hastalıklarında, yatıştırıcı ve antiseptik olarak kullanılır. Sıcak kekik lapası romatizma ağrılarında etkili olmaktadır.

  9.Isırgan: Isırgan, bütün yeşil sebzeler gibi bağırsak temizleyici ve idrar çözücüdür. Isırgan şurubu romatizmalılar için bir ağrı gidericidir. Kan içinde, pıhtılaştırıcı niteliği ile çok yararlıdır. Eczacılıkta da sarılığı iyileştirici bir etkisi vardır. Tohumundan elde edilen yağ ise eczacılıkta kullanılır.

  10.Madımak: Hafif ekşi lezzetiyle bu ot, böbrek kumlarının dökülmesi, şeker hastalığı ve cilt rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla kullanılıyor.
   
En Faydalı Şifalı Bitkiler hangileridir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mide Kanseri İçin Şifalı Bitkiler hangileridir

  Mide Kanseri İçin Şifalı Bitkiler hangileridir

  mide kanseri alternatif tıp alternatif tıp mide kanseri için şifalı bitkiler kanserinde Bitki karışımı: Mide kanserinde günde 6-8 bardak ısırganotu-aynısafa eşit karışımının çayı içilmelidir. İnce kıyılmış bu bitki karışımından yarım tatlı kaşığı, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve yarım dakika demlendikten sonra süzülür. Önerilen çay miktarı gün boyuna...
 2. Öksürüge hangi bitkiler faydalı öğrenelim

  Öksürüge hangi bitkiler faydalı öğrenelim

  Öksürüge hangi bitkiler faydalı Öksürük İçin Bitkisel Çözümler Benim son zamanlarda şikayetçi olduğum bir sağlık sorunu öksürük. Bu konuda benim gibi oaln arkadaşlarım için de küçük çaplı bir araştırma yaptım ve öksürük için etkili olan bitkisel tedavi yöntemlerini burada topladım Melek'ler:) Uzun süren öksürük sorunu çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Fakat herhangi bir...
 3. A Vitamini İhtiva Eden Şifalı Bitkiler Hangileridir?

  A Vitamini İhtiva Eden Şifalı Bitkiler Hangileridir?

  a vitamini nelerde bulunur a vitamini hangi besinlerde bulunur A Vitamini İçeren Besinler nelerdir Sağlıklı bir vücut için gerekli olan vitaminlerden A vitamini içeren besinler ile ilgili bilgilerimiz şöyle melekler :) A vitamini içeren besinler, hayvansal ve bitkisel besinler olmak üzere iki gruptadır. A vitamini içeren hayvansal besinler : Balık yağı, yumurta, süt, karaciğer,...
 4. En Faydalı Kuruyemişler hangileri

  En Faydalı Kuruyemişler hangileri

  Kızlar kuruyemişler hayatımızın keyif dolu anlarını süsler sinema filmi izlerken en sevdiğimiz diziyi seyrederken kaselerde ellerimizde kuruyemişler çatır çutur yeriz peki En Faydalı Kuruyemişler hangileri biliyor muyuz? Bilen varsa yazsın En Faydalı Kuruyemişler nedir diye.
 5. Kur'an'da hangi şifalı bitkilerin adları geçiyor ?

  Kur'an'da hangi şifalı bitkilerin adları geçiyor ?

  Merhaba arkadaşlar, biliyoruz ki Kur'an'da her konuda bilgi var.Mesela şifalı bitkiler. Zeytini çok iyi biliyorum peki ya diğer bitkiler neler ?

Sayfayı Paylaş