1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.213
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  En kolay nasıl hamile kalınır?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bebek sahibi olmak isteyen çiftler hayatın diğer alanlarında olduğu gibi bu konuda da plan yapmak zorunda kalmaktadırlar. Çocuk sahibi olmayı sürekli erteleyen çiftler hamilelik kararı verildiğinde ise geç kalınmışlığın telaşıyla daha kolay hamile kalmanın yollarını arıyor. Gebelik ancak belli şartlar yerine getirildiğinde oluşabilir. Ayrıca 12 ay düzenli ilişkiye rağmen hamilelik oluşmaması (35 yaş üzerinde 6 ayda hamilelik oluşmaması) durumunda kısırlık yani infertilite denir ve bu durumlarda sadece burada bahsedilen önerileri uygulamak yeterli değildir.
  Sağlıklı çiftlerde bile aylık, yani bir adet dönemi boyunca gebelik elde edilebilme ihtimali oranı %15 civarındadır. Yani kadının yumurtlama döneminde, spermle yumurtayı bir araya getirmek çok da kolay bir iş değildir.


  < Konu Resmi..>


  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  Ancak hamile kalmayı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler de yok değil. İşte hızlı gebe kalmayı kolaylaştırabilmek için dikkat edilmesi gerekenler ve yapılması önerilen uygulamalar aşağıda sıralanmıştır.

  1- Korunmayı bırakmalısınız.

  Öncelikle korunmayı bırakmalısınız. Uygulanan yönteme bağlı olarak üreme yeteneğinin geri dönmesi belli bir zaman alabilir. Bu süre doğum kontrol hapının bırakılması veya spiralin çıkartılmasını takiben bir ay iken, uzun süre etki gösteren korunma iğneleri kullananlarda 3–4 ay kadar uzayabilir.

  2- Düzenli bir cinsel yaşam sürdürmelisiniz.

  Haftada en az 2–3 kez cinsel ilişki olmalıdır. Ayrıca bu ilişkilerin belli aralıklarla olması yumurtlama zamanını yakalama şansını artırır. Bu şekildeki çiftlerin %70′i 6 ay içinde gebelik elde eder. Hiçbir doğurganlık problemine sahip olmayan ve korunmayan bir çiftin ortalama hamile kalma şansı, her adet döneminde %25 civarındadır.

  Her gün ilişki olması şansı daha fazla arttırmaz çünkü sperm 3 gün yaşayabilmektedir. Hatta her gün ilişki olması özellikle sperm sayısı az olan erkeklerde spermlerin yeterince birikmeden erkeğin boşalmasını sağlar, bunun yerine 2-3 gün spermlerin birikerek çok sayıda ve hareketli spermlerle ilişkiye girilmesi daha faydalıdır.

  İlişkiye girilen pozisyon önemli değildir, önemli olan erkeğin içeriye boşalması ve kadının ilişki sonrası 15 dakika sırt üstü yatmasıdır. Gebelik şansını arttıran **** pozisyonları yoktur. Hemen ayağa kalkmak veya tuvalete gitmek spermlerin dışarı akmasına neden olabilir ve bu da gebelik şansını azaltır. Kadın sırt üstü yatarken de dışarıya bir miktar sperm akabilir, bu normaldir ve hiçbir önemi yoktur, bu sırada içeride kalan spermler gebelik için fazlasıyla yeterlidir.

  İlişki sırasında kayganlaştırıcı ve buna benzer kremleri kullanmayın. Kayganlaştırıcı olarak tükürük veya diğer krem vs. gibi maddelerin kullanılması spermlere zarar vererek hamileliği zorlaştırabilir. Mecburen kullanılacaksa da özellikle bu amaçla üretilmiş olan su bazlı kayganlaştırıcıları kullanmak gerekir.

  3-Yumurtlama günlerinize dikkate alarak ilişkiye giriniz.

  Gebe kalmak için en uygun dönem 28 günde bir adet gören kadında kanamanın başlangıcından itibaren 12-15. günlerdir. Çünkü bu dönemlerde sağlıklı bir kadının yumurtlaması olacaktır. Çiftlerin %15'inde 1 yılın sonunda gebelik olmaz. Bu çiftlerin infertilite araştırılması açısından hekime müracaatı gerekir.

  Daha detaylı bilgi için Yumurtlama zamanı isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

  Yumurtlama gününüzü Yumurtlama günü hesaplayıcısını kullanarak öğrenebilirsiniz.

  4- Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi maddelerden uzak durmalısınız.

  Bu maddeler hamile kalma potansiyelini kötü etkileyen faktörlerdir.

  5-Aşırı kilolu olmak gebe kalmayı zorlaştırır.

  Ayrıca gebelik döneminde de bir çok probleme neden olur. Suni tatlandırıcılar ve kafein gibi pek çok maddenin kullanımı azaltılmalıdır. Dengeli beslenmek ve uygun diyetler ile ideal kilonuza gebelik öncesi ulaşmak en doğrusudur. Hamile kalmadan önce günlük folik asit takviyesi faydalıdır. Beslenmenize zengin İlaveler yapın .Bol çinko, selenyum, E vitamini ve C Vitamini alın.

  6-Stresten uzak durmalısınız. Düzenli spor yapmalı ve uyku düzenine dikkat etmelisiniz.

  7-Doktorunuzdan habersiz ilaç veya vitamin kullanmayın.

  Başka bir nedenle kullandığınız ilacın gebe kalmayı engelleyici bir etkisinin olabileceğini unutmayın.


  Not: Hamile kalmayı kolaylaştıran herhangi bir yiyecek veya içecek, bitkisel çay v.b yoktur. Bu tür bitkisel suların, (soğan suyu, soğan kürü) hamilelik açısından bir faydası yoktur. Hamile kalmayı kolaylaştırmak için çiftlerin evde kendi kendilerine kullanabilecekleri ilaçlar veya vitamin de yoktur. Ancak vitamin ekliği durumlarında gerekli vitaminler mutlaka alınmalıdır.

  Gebe kalmayı zorlaştıran faktörler nelerdir?
  - Kadının 35 yaşından büyük olması
  - Düzensiz adetler
  - Endometriyozis hastalığı
  - Cinsel ilişki ile geçen hastalık hikayesi
  - Genital organlarda geçirilmiş ağır iltihabi hastalık öyküsü
  - Aşırı kilolu veya aşırı zayıf olmak
  - Devamlı değişik nitelikte ilaç kullanımı, sigara ve bağımlılık yapan alışkanlıklar
  - Kronik hastalıkların varlığı (kalp, karaciğer şeker ve guatr hastalığından herhangi birinin olması)
  - Epilepsi ve psikolojik rahatsızlıklar
  - Erkeğin testislerinden kaza geçirmiş veya Ameliyat olmuş olması
  - Gebe kalmayı arzulayan kadınların yumurtlama hesaplaması yapmayı bilmemeleri gebelik şansını azaltır.

   
En kolay nasıl hamile kalınır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nasıl hamile kalınır?

  Nasıl hamile kalınır?

  nasıl hamile kalınır nasıl hamile kalınır video videolu anlatım resimli anlatım Eğer herşey yolundaysa sizin ve eşinizin de bir problemi yoksa hamile kalma sürecinizi bir takım yöntemlerle hızlandırabilirsiniz.Hamile kalmaya karar verdikten sonra bir an önce gebe kalmak adına neler yapılabilir işte tüm merak ettikleriniz Çiftler bebek istediklerine karar verdiğinde ilişkide yeni bir süreç...
 2. Hangi günler kolay hamile kalabilirim?

  Hangi günler kolay hamile kalabilirim?

  Planlı hamilelik özellikle kariyer yapma çabasındaki çalışan çiftler için büyük önem taşıyor. Günümüz koşulları hemen hemen her alanda olduğu gibi bebek sahibi olma konusunda da plan yapmayı gerektiriyor. Ama kararı verince bebek de hemen gelmiyor. Aylarca çaba! sarf edildiği halde ve klinik olarak hiçbir sorun bulunmamasına rağmen, bazen istenilen hamilelik bir türlü gerçekleşmiyor. Çünkü ya...
 3. Hamile nasıl kalınır ?

  Hamile nasıl kalınır ?

  Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları %20-25 arasındadır. Çiftler bilgi eksikliği nedeni ile yaptıkları bazı davranışlar yoluyla bu olasılığı azaltabilirler. Kısır olduklarını düşünen bazı çiftlerde alınacak basit tedbirler ve uygulanacak çok kolay yöntemler ile hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edilebilir. Uygun zaman Gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması...
 4. Kolay Hamile Kalmanın Püf Noktaları

  Kolay Hamile Kalmanın Püf Noktaları

  Hamile kalma sürecini hızlandırmak isteyenler en hızlı hamile kalma yöntemleri yazımızda.İşinizi şansa bırakmadan, hamile kalmanın en kısa yolları nelerdir, sizde öğrenebilir ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz.Kolay hamile kalabilmek için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, hamile kalmanın püf noktaları nı sizlerle paylaşıyoruz.. Hamile kalmak isteyen kadının, dengeli ve düzenli bir...
 5. Hızlı ve Kolay Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalıyım?

  Hızlı ve Kolay Hamile Kalmak İçin Neler Yapmalıyım?

  Hamile kalmak istiyorum , nasıl hamile kalırım , hamile kalmam için nelere dikkat etmeliyim ? Bu tür soruları sıklıkla aldığımız dan ötürü , bu makaleyi hazırlama gereği duyduk.. Herşeyin şartı şurtu olduğu gibi gebe kalmak için de bazı şartların uygun olması gerekmektedir. Gebe kalmak için , 1 adet yumurta ve 1 adet sperme ihtiyaç vardır. Her ikisinin de kalitesi önemlidir. Kadınlar har...

Sayfayı Paylaş