En Sık Karşılaşılan Gebelik Belirtileri

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
En Sık Karşılaşılan Gebelik Belirtileri
Bu konu hamilelikte belirtiler hakkında bilgilere yer vermektedir.

Belki de uzun bir süre beklediğiniz bebeğinizin geleceği haberini aldınız ve artık siz de bir anne adayı hamişsiniz. Gebe olduğunuz kesinleştikten bir süre sonra hamilelikle ilgili belirtiler ve değişimleri artık yaşamaya başlarsınız. Peki sizi hangi hamilelik belirtileri bekliyor. Anne adaylarının hamilelikte en sık karşılaşılan gebelik belirtileri sizlerle...

gebelikte_mide_yanmasi-2f0.jpgSık İdrara Çıkma: Büyümekte olan uterus yakın komşuluğunda bulunan mesaneye bası yaparak bu organın dolma kapasitesini azaltır. Böylece mesanede az miktarda idrar biriktiğinde bile idrar yapma ihtiyacı uyanır. Özellikle ilk trimesterde ve son trimesterde sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Kabızlık: Gebelikte en sık rastlanan belirtilerdendir. Gebelik hormonları tüm düz kaslarda olduğu gibi sindirim sisteminin düz kaslarında da gevşemeye neden olurlar.

Bulantı: Gebeliğin erken dönemlerinde gebelik hormonlarının etkisiyle özellikle sabahları bulantı şikayetleri sıklıkla meydana gelir.

Akıntı: Gebelikte östrojen salgısı önemli ölçüde artar. Bu nedenle daha önceden hiç akıntı şikayetiniz olmasa bile gebelikte günlük ped kullanacak şiddette koyu kıvamlı ve açık renkli vajinal akıntı ortaya çıkabilir.

Aşerme: "Aşerme" erken gebeliğin normal bir belirtisi olarak kabul edilir. Ancak ileri durumlarda normal gıda maddeleri dışındaki maddelerin de aşerilmesi sözkonusu olabilir.

Mide Yanması: Mide asidinin mideden yemek borusuna geçmesi ve burayı tahriş etmesiyle meydana gelir.

Yorgunluk: Özellikle gebeliğin ilk dört aylık döneminde anne adayları kendilerini aşırı yorgun ve uykusuz hissedebilirler. Bu konuda yapılabilecek ve yapılması gereken birşey yoktur.

Göğüslerden Süt Gelmesi: Özellikle gebeliğin ikinci yarısından sonra göğüslerinizden süte benzeyen bir sıvı gelebilir. Prolaktin hormonu salgısına bağlı olarak üretilen ve kolostrum adı verilen bu sıvı esas süt yapımına hazırlık aşamasında üretilen bir sıvıdır.
 
Üst