En zeki hayvanlar hangileri?

Uzman SühaN

Administrator
En zeki hayvanlar hangileri?
Şahinler: Avcılık konusunda uzman olan şahinler, geçmişten bu yana güvercinler gibi mesajları iletmek ve keşif yapmak için kullanılmışlardır. Şahinlerin komutları takip etme yeteneği ve görsel hafızaları oldukça gelişmiştir. Bu yüzden en kolay eğitilebilen canlılar arasındadır.


Karıncalar: Karıncalar iş birliği yapabilen hayvanlardır. Büyük toplulukları halinde yaşarlar ve koordinasyon yetenekleri gelişmiştir. Aynı zamanda yön bulma kabiliyetleri de oldukça ileridir.


Fareler: Yapılan araştırmalar, farelerin oldukça akıllı hayvanlar olduğunu gösteriyor. Hafızaları oldukça gelişmiş olan fareler, hızlı değişen durumlara adaptasyonları üst düzeydedir.


2.jpgzeki hayvanlarGüvercinler: Eski zamanlarda insanlar, güvercinleri, iletişim aracı olarak kullanmışlardır. Güvercinlerin tarih boyunca mesajlaşma işi için kullanılmasının haklı nedeni, bulunduğu coğrafyaya aşırı hakim olmaları ve mükemmel bir yön bulma yeteneğine sahip olmalarıdır.


Maymunlar: Ustalıkla araç-gereç kullanmayı bilen maymun türleri arasında orangutanları, şempanzeleri ve gorilleri sayabiliriz. Bu hayvanlar çoğu yönleriyle insanlar gibi düşünme ve hareket etme kapasitesine sahiptir. Bir gruba dahil olma ve bu grupta iş birliği, çeşitli yönlendirme ve araç gereç kullanımında insanlara çok yakın yetenekler sergileyebilirler. Bu yeteneklerinden dolayı zeki hayvanlar kategorisine girmektedirler.


Ahtapotlar: Ahtapotlar, gözlem yoluyla öğrenebilen hayvanlar arasındadır. Omurgasız olan ahtapotlar, bu özellikleriyle araştırmacıları şaşırtmıştır. Ahtapotlar farklı nesnelerin şekillerini, büyüklüklerini ve parlaklıklarını ayırt edebilecek bir zeka seviyesine sahipler. Geçmiş zamanlarda, bir ahtapotun konserve kapaklarını açmayı öğrenmesi haber olmuştu.


Rakun: Oldukça sevimli olan bu hayvanlar son derece zekidir. Kendi yiyeceklerini bulmak için çok farklı yollar geliştirmişlerdir. Araştırmacılar, o küçücük beyinleri içinde en önemsiz detayları bile uzunca bir süre hafızasında saklayabildiklerini belirtiyorlar. Çok hızlı şekilde öğrenme yeteneğine sahip olan rakunlar, öğretilen 300 farklı komutu hiç zorlanmadan hatırlayabilirler.


Balinalar: Araştırmacılar, balinaların oldukça duygusal olduğunu belirtiyorlar. Acı, üzüntü, neşe ve anne-baba sevgisi gibi duyguları deneyimleyebiliyorlar. Araştırmacılar, 90’larda ölüp karaya vuran yaşlı bir balinanın yavruları olduğu tahmin edilen iki balinanın civarda dolaşıp durduklarını gözlemlediler. Bir kaç gün boyunca o bölgede yüzen iki balinanın, annelerine saygılarını bu şekilde gösterdikleri tahmin ediliyor. Kimi zaman haberlerde balinaların toplu intihar ettiklerini duyarız. Bu intihar gibi görünen durum aslında çok farklı. Karaya vuran bir balinanın yardım çağrılarını duyan diğer balinaların yardıma gitmesi ve onların da karaya oturması durumudur.


zeki hayvanlarYunus: Yunuslar zeki hayvanlar arasında en bilinenidir. Bazı bilim insanlarına göre insandan sonra dünyadaki ikinci zeki canlı olarak kabul ediliyor. Vücut kitlesine göre beyin oranını düşününce, hayvanlar aleminde en büyük beyine sahip hayvanlar iri burunlu yunuslardır. Bu türün gelişmiş iletişim becerileri bulunmaktadır, karakteristik özellikler sergilemektedirler ve aynada kendilerini ayırt edebilmektedirler.Domuzlar: 1990 yılında bazı araştırmacılar bu hayvanların zeka seviyesini ölçmeye çalıştılar. Bir video ekranındaki imleci hareket ettirmek için eğitilmeye başlayan domuzların, aynı maymunlar gibi hızlı öğrendikleri ortaya çıktı. Ayrıca domuzlar rüya görür ve kendilerine verilen isimleri tanırlar. Diğer domuzlar üzerinde deney yapan araştırmacılar da domuzlara halterin üzerinden atlamayı ve frizbi yakalamayı öğretmeyi başardılar.


Filler: Fillerin beyni ortalama 5 kg ağırlığındadır. Araştırmalara bakıldığında, filler çeşitli objeleri farklı farklı amaçlar için kullanmayı kendi kendilerine öğrenebiliyorlar. Fillerin palmiye yapraklarını yelpaze olarak kullandıkları, sopayla sırtlarını kaşıdıkları, havlayan köpekleri dallarla kovaladıkları da biliniyor. Cambridge Üniversitesi araştırmacılarının bulgularına göre filler, hangi durumda olursa olsun her zaman takım çalışmasına inanıyorlar. Aynı zamanda oldukça duygusal olan filler, ölülerinin ardından yas tutarlar.


zeki hayvanlarKargalar: Kargaların zeka seviyesi, bilinen tüm kuşların zeka seviyesinden üstündür. Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir deneyde, kargaların araç-gereç kullanabilme kabiliyetleri test edilmiştir. İnce uzun bir tüpün içine yiyecek koyarak karganın yiyeceği nasıl alacağı gözlenmiştir. Ortama konulan düz bir teli tespit eden karga, telin ucunu çengel şekline getirmiş, yiyeceği kolaylıkla almıştır. Kargalar 6 – 7 aşamalı testleri rahatlıkla geçip hedefine ulaşabilir. Hafızaları da oldukça gelişmiştir ve onlara kötülük yapan bir insanın yüzünü unutmazlar.


Keçiler: Keçiler inanılmaz bir uzun vadeli hafızaya sahiptir ve neredeyse hiçbir şeyi unutmazlar. Keçiler üzerinde araştırma yapan bilim adamları, onları bir takım mekanik bulmacalar ile test etmişlerdir. Önlerine konulan çeşitli görevler zincirini adım adım başarılı bir şekilde tamamladıklarında, içi meyve dolu bir kutunun açılmasını sağlayan keçilerin her biri, bu uzun süreci hiç hata yapmadan tamamlamıştır.


Deniz aslanları: Yapılan çalışmalar deniz aslanlarının mantıklı düşünme yeteneğine sahip olduklarını göstermiştir. Deniz biyologları, deniz aslanlarına kendi oluşturdukları yapay işaret dilini öğretirken komut ve hareketleri çok kolay bir şekilde öğrendiklerini keşfettiler. Ayrıca bu hayvanlar mantıklarını kullanarak karar verme yeteneklerine sahipler.
 
Üst