Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Endometriosis doğurganlığı nasıl etkiler?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  endometriosis nedir,endometriosis belirtileri nelerdir,endometriosis kısırlık yaparmı,endometriosisin tedavisi varmı,endometriosis hakkında bilgiler
  Endometriosis hastalığı kadınların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen aslında oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Endometriosis, normal olarak rahim iç boşluğunda olması gereken dokuların vücudun başka yerlerine taşınarak oralarda yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Bu doku karın içindeki organlarda (yumurtalık, rahim kanalı , karın iç zarı, bağırsaklar, idrar kesesi) bulunabildiği gibi karın dışında da bulunabilir.
  < Konu Resmi..>  Adet zamanında rahim içzarında meydana gelen kanama ile beraber bu endometriosis odaklarının bulunduğu bölgelerde de kanama benzeri belirtiler olur ve birçok şikayetlere neden olur. En sık rastlanan şikayet ağrılı adet görmedir.Endometriosis en yaygın olarak karın boşluğunda oluşmaktadırtadır.
  Rahim dışında biriken dokular, ileri dönemlerde sürekli kasık ağrısı ve kısırlık gibi bazı problemlere neden olabilir.

  Endometriosisin kesin nedeni halen bilinmemektedir. Bu konuda en yaygın kabulgören teori, adet kanamaları sırasında rahim içindeki dokuların kadının tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada gelişimini sürdürmesidir.Bağışıklık sisteminin de buna izin verecek şekilde normalden farklılık gösterdiği düşünülmektedir.

  Endometriosiste kalıtsal yatkınlığın önemli bir faktör olduğu düşünüldüğünden, annede ya da başka bir akrabada endometriozis olması endometriosis olasılığını artıracaktır.

  Kadının yumurtalıklarında endometriosis oluşması durumunda bazen kistler (çukulata kistleri) oluşabilir ve bunlar eğer çok büyürlerse ciddi problemlere yol açabilirler. Çukulata kistleri her zaman kesin olmamakla birlikte ultrasonografi ile görülebilir. Kesin tanı ise yalnızca laparoskopi işlemi ya da açık ameliyatla konulabilir.

  Laparoskopi, hastalığa tanı konulmasında yararlı bir işlem olup, ayrıca hastalığın ciddiyetine ilişkin fikir de vermektedir. Bu işlem ayrıca, doktorun sizin için en iyi tedavi planını hazırlamasında da yardımcı olacaktır. Tanı konulurken eş zamanlı olarak endometriosis odaklarının cerrahi tedavisi de uygulanabilir.
  Ağrılı adet
  Ağrılı cinsel ilişki
  Adet öncesinde karın ağrısı
  Sırt ağrısı
  Büyük tuvalette ağrı olması
  Bu belirtilerin tümünün başka nedenleri olabilir. Hastalığın başka belirtileri görülmemesine karşın, hamile kalmakta güçlük çeken bazı kadınlarda endometriosis sıkça rastlanmaktadır.

  Endometriosis
  More Sharing ServicesBu Sayfayı Paylaşın|Share on facebookShare on emailShare on favoritesShare on print


  Hamile kalmakta güçlük çeken kadınlarda endometriosis hastalığı görülme olasılığı artmaktadır. Bu kadınların bir kısmında, özellikle de ileri evre endometriosis hastalığı olanlarda, endometriosisin neden olduğu tahribat Fallop tüplerinde (rahim kanalları) tıkanıklığa yol açmaktadır.

  Ancak, çoğu kadında endometriosisin doğurganlığı etkileme nedenleri henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu konudaki diğer teoriler şunlardır. Endometriosis:

  Yumurtalıklar içinde oluşarak yumurtlama gelişimini etkilemekte ve yumurtlama düzenini bozmaktadır
  Spermleri öldüren toksinler üretmektedir
  Embriyonun rahim içersine tutunmasını engellemektedir
  Embriyo üzerine toksik etkilidir
  Endometriosisin sebep olduğu kanal tıkanıklığı bazen tam bir tıkanıklık olmayıp sperm geçişine izin verebilir.. ancak kısmen tahrip olan kanallarda embriyolar takılarak dış gebelik de ortaya çıkabilir.


   
Endometriosis doğurganlığı nasıl etkiler? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ayrılık Erkekleri Nasıl Etkiler?

  Ayrılık Erkekleri Nasıl Etkiler?

  sevgili nasıl etkilenir ayrılık erkeği nasıl etkiler aşk acısı, ayrılığın erkekleri etkisi, ayrılık, biten ilişkiden sonra, biten ilişkinin ardından, erkekler terk edilince ne yapar, terk edilen erkekler. ben hep merak ederdim sevgilimden ayrılınca acaba üzülmüşmüdür nasıldır faalan die işte araştırıp buldum sadece 45 günlük üzülürler :D:D oysa biz yıllarca acı çekeriz ruhsuzlar ne...
 2. Bir Erkeği Nasıl Etkilersin ?

  Bir Erkeği Nasıl Etkilersin ?

  bir erkeği nasıl etkilersin bir erkegi nasil etkilersin kocanızı nasıl etkilersiniz kadın ve erkek, ilişkileri, erkeği etkilemenin yolları, nasıl etkilenir, ne yapmalıyız gibi sorularınıza cevaplar burada hanımlar Biraz da biz kadınlar onların nasıl etkileneceği ve tavlanacağı konusunda bilgiler edinelim değil mi melek’lerim Erkekler kadınların gözlerini çok sever. Bunun yanında doğal...
 3. Doğurganlığı Artırmak Mümkünmü Doğurganlık Nasıl Arttırılabilir....

  Doğurganlığı Artırmak Mümkünmü Doğurganlık Nasıl Arttırılabilir....

  Doğurganlığı Artırmanın Yöntemleri Doğurganlık Nasıl Artar Hamile kalmak günümüzde epey azaldı görünüyor..Doğurganlık sıklığı azaldı hatta kısırlık daha da arttı...Peki doğurganlığı nasıl artırabiliriz..Neler yapılabilir...İşte bu sorulara yanıtlar... Doğurganlığı Nasıl Arttırabiliriz Cinsel ilişki sırasında salgılanan bir sıvının kadın beyninde hormonal bir işaret olarak...
 4. Doğurganlık nasıl artırılır?

  Doğurganlık nasıl artırılır?

  bu konu;doğurganlık nasıl artırılır,doğurganlık potansiyelini yükseltme hakkında bilgiler vermektedir Gebelik oluşmaması çiftlerde öfke ile birlikte doğal yollarla gebelik konusunda gerçekdışı birçok doğal tedavi yöntemine başvurmasına neden olur.Ayrıca çocuk sahibi olamama süresi uzadıkça cinsel ilişki sadece gebelik elde etmeye endekslenir ve sonuç olarak cinselliğin sadece çocuk sahibi...
 5. şişman olmak doğurganlığı etkiler mi ?

  şişman olmak doğurganlığı etkiler mi ?

  Ben biraz kiloluyum.Daha doğrusunu söylemek gerekirse fazlam çok.Ne yapsam veremedim.Evlenirken de topluydum.Şimdi bebek sahibi olmaya klarar verdik ama şişman olmam gebe kalmamı engeller mi diye düşünmüyorum da değil.Acaba engeller mi ?

Sayfayı Paylaş