1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Endonezya Mutfağı Nasıldır ?

  Konu, 'Dünya Mutfakları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  endonezya yemek kültürü endonezya mutfağı endonezya yemekleri ile ilgili bilgiler burada melekler. Muhteşem doğası, nefis iklimi , öte yandan deprem ve tsunamileri ile ünlü Endonezya bugün kü yazımızın konusu melekler. :) Senenin her günü ılıman olan havasıyla turist akınına uğrayan Endonezya , dünyanın en kalabalık müslüman nüfusuna sahip ülkesidir. Pirinç, et ve deniz ürünlerine bağlı mutfağıyla Endonezya yemekleri Hint, Portekiz, Arap, Hollanda ve İngiliz mutfaklarından esinlenmiştir. Şimdi Endonezya yemek kültürü hakkında yazılan makalemize geçiyor, Endonezya mutfağı hakkında bilgiler ediniyoruz..
  [​IMG]


  Endonezya mutfağı 17.000'den fazla adadan oluşan Endonezya üzerinde yaşayan binlerce kültürün çeşitliliğinden meydana gelir. Bu nedenle tek bir çeşit Endonezya mutfağı yoktur fakat bölgesel yemek çeşitleri vardır. Endonezya mutfağı Endonezya kültürünün bir yansımasıdır. Yemek pişirme tarzı ve stili bölgeden bölgeye farklılıklar gösterir.

  Endonezya'nın hemen hemen her bölgesinde bulunan nasi goreng, gado-gado, sate, ve soto ülkenin ulusal yemekleri olarak kabul edilir.

  Örneğin baharatlı et ve sebze yemeklerinden müteşekkil Sumatra mutfağında Ortadoğu ve Hint mutfağının etkileri görülür, bunun yanısıra Cava mutfağında daha çok yerel baharatlar vardır. Doğu Endonezya mutfağı daha çok Polinezya ve Melanezya mutfağına benzerlik gösterir. Ayrıca Çin mutfağının da Endonezya mutfağı üzerinde etkileri vardır: bakmi (bir tür makarna), bakso (köfte), ve lumpiya gibi.

  Satay, rendang ve sambal gibi Endonezya orijinli yemeklerin çoğu günümüzde Malezya ve Singapur gibi diğer Güneydoğuasya ülkelerinde de yaygındır. Tofu (tahu) ve tempe gibi soyalı yemekler de bölgede çok popülerdir. Tempe Cava icadı olarak da bilinir. Tempeye benzeyen diğer bir soyalı yiyecek olan oncom ise özellikle Batı Cava'da yaygındır.

  Endonezya'da yemekler kaşık ve çatalla birlikte yenilmesine rağmen Batı Cava ve Batı Sumatra gibi bölgelerde elle yemek çok yaygındır. Evlerde ve lokantalarda da yerel yiyecekler genelde elle yenir. Bundan dolayı lokantalarda ve evlerde yemeklerle birlikte bir kap içerisinde temiz su da ikram edilir. İçinde limon parçaları bulunan bu su el yıkamak için kullanılır.

  Pekçok şehirde sokaklarda küçük arabalarda bakmie (makarna) ve bakso (köfte) satan sokak satıcılarına rastlamak mümkündür. Diğer belli başlı Endonezya sokak yemekleri siomay ve batagor (kızarmış köfte ve tofu), kızarmış balık cipsi pempek , bubur ayam (tavuk çorbası), satay, nasi goreng ve mie goreng (kızarmış pilav ve kızarmış makarna)'dır.

  Ayrıca sokak satıcıları buzlu içecekler de satarlar.


  Endonezya mutfağının en bilinen ve yaygın içecekleri teh (çay) ve kopi (kahve)'dir. Evlerde genelde misafirlere teh manis (şekerli çay) veya kopi tubruk (bir tür Endonez kahvesi) ikram edilir. Endonezya dünyanın en büyük kahve, çay ve şeker üreticilerinden biridir. Bu yüzden kahve ve çay çok tüketilir. Yasemin çayı ve yeşil çay da çok yaygın olarak tüketilir. Kahve ve çay genelde ılık veya soğuk servis edilir. Kopi susu sütlü kahve olup sık tüketilen kahve çeşitlerindendir.

  Meyve suları da (jus) oldukça popülerdir. Portakal suyu (jus jeruk), guava suyu (jus jambu), mango suyu (jus mangga), soursop suyu (just sirsak) ve avokado suyu (jus alpokat) sık tüketilen meyve sularıdır.

  Pekçok içecek içinde buz (es) barındırır ve bunlar tatlı olarak da sınıflandırılırlar. Mesela buzlu hindistan cevizi suyu (es kelapa muda) ve chendol buna örnektir.

  Halkın çoğunluğu müslüman olmasından ötürü Endonezya'da alkollü içkiler yasaktır. Fakat ülkenin pekçok yerinde marketlerde veya küçük dükkânlarda alkollü içki bulmak mümkündür. Eski çağlardan beri Cavalılar tarafından palmiyeden yapılan ve tuak adı verilen bir palmiye şarabı vardır. Bugün tuak daha çok Kuzey Sumatra'da yaşayan ve çoğunluğu hıristiyan olan topluluklar tarafından tüketilir. Orta Cava'da ciu adı verilen bir şarap türü de vardır. Brem bali yani bir tür pirinç şarabı da Bali'de yaygındır. Ayrıca Bintang Beer ve Anker Beer olmak üzere birkaç Endonez bira markası vardır.

   
Endonezya Mutfağı Nasıldır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Endonezya

  Endonezya

  endonezya rupisi kaç tl Endonezya Coğrafi Verileri Konum: Güneydoğu Asya'da, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu arasında yer alan takımadalar. Coğrafi konumu: 5 00 Güney enlemi, 120 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Güneydoğu Asya Yüzölçümü: 1,919,440 km² Sınırları: toplam: 2,602 km sınır komşuları: Malezya 1,782 km, Papua Yeni Gine 820 km Sahil şeridi: 54,716 km İklimi: tropikal; sıcak...
 2. Endonezyada deprem

  Endonezyada deprem

  Endonezya'da meteoroloji ajansından yapılan açıklamada, depremin başkent Cakarta'nın 250 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Sunda Boğazı'nda yerin yaklaşık 20 kilometre altında meydana geldiği belirtildi. ABD Jeolojik İnceleme kurumu ise depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 5.6 şiddetinde açıkladı. internethaber.com
 3. Mutfakta tasarruf nasıl yapabilirim?

  Mutfakta tasarruf nasıl yapabilirim?

  mutfakta tasarruf tasarruf nasıl yapılmalı ailede nelerden yapabiliriz mutfakta nasıl yapılır Yemek yaparak mutfakta uzun saatler kalıyorsanız, haliyle elektrik, doğal gaz, su faturaları normalden biraz daha kabarık gelebilir. İşte bu faturaları düşürmenin sırları... Özellikle ev hanımları mutfakta daha çok zaman geçiriyor. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ikindi çayı, akşam yemeği vs… derken...
 4. Eski Mutfağınızı Nasıl Yenileyebilirsiniz?

  Eski Mutfağınızı Nasıl Yenileyebilirsiniz?

  Bu konu; Eski Mutfağınızı Nasıl Yenileyebilirsiniz hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, özellikle biz kadınlar bulunduğumuz ortamları yenilemekten hayli keyif alırız. Ancak zaman zaman buna bütçe ayırmakta zorlanabiliriz. Oysa yapacağımız az bütçeli ufak tefek değişiklikler de mekanlarımıza hoş görüntüler verebilir. Bilhassa vaktimizin büyük bir kısmını geçirdiğimiz...
 5. Mutfağımı Nasıl Dekore Edebilirim?

  Mutfağımı Nasıl Dekore Edebilirim?

  mutfak dekorasyonu, mutfak dekore etmek, mutfak dekorasyonu hakkında Sevgili melekler, biz bayanların evde en çok vakit geçirdikleri yerlerin başında mutfak geliyor. Hele bir de boğazımıza düşkünsek ve de elimiz maharetliyse çeşit çeşit tarifler kesinlikle bizden kaçmaz. Durum böyle olunca hem kullanışlı ama aynı zamanda da şık bir mutfak ister gönlümüz. Dekorasyon dünyasında kısır olarak...

Sayfayı Paylaş