Enerji içeçeklerine dikkat!!! zehirlenmeyin;

mislinay

mislinay

Yeni Üye
Üye
Enerji içeçeklerine dikkat!!! zehirlenmeyin;

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta enerji içeceklerinin kafein zehirlenmesini artırdığını açıkladı. Usta “Kafein zehirlenmesi ciddi bir tablo. Kalp ve yüksek tansiyon krizlerine yol açabiliyor”dedi.

İşte Prof. Küçükusta’nın kaleminden kafein gerçeği!İlk olarak 1987' de Avusturya' da ve 1997' de Amerika' da satılmaya başlanan enerji içecekleri gençler arasında çok popüler. Bazıları bunları kahvaltıda, öğle akşam yemeklerinde adeta su veya soda gibi içiyor.

Oysa, 'Drug and Alcohol Dependence' Dergisi’nin son sayısında yayınlanan araştırma enerji içeceklerinin bilinçsiz kullanımlarına bağlı olarak gençler arasında kafein zehirlenmesinin her geçen gün hızla arttığını ortaya koyuyor. Ayrıca, enerji içeceklerinin madde bağımlılığına yol açmasından ve alkolle beraber alınmasının yaratacağı zararlardan ciddi endişe duyuluyor. Kafein bağımlılığı ve kafein yoksunluğu da gençleri bekleyen diğer tehlikeler.

GÖRÜLEMEYECEK KADAR KÜÇÜK

Enerji içecekleri ilgili yönetmelikler yetersiz. İçeceklerin üzerinde muhtevalarının bildirilmesi ve sağlıkla ilgili uyarılar konması gerekiyor, ama buna fazla uyulmuyor. Bazılarında çok küçük harflerle 'günde bir kutudan fazla içmeyin' yazıyor görebilenler için. Enerji içecekleri ne besin ne de ilaç sınıfına giriyor; bunlar 'besin desteği' olarak değerlendiriliyor ve bundan dolayı da besinler ve ilaçlar için geçerli yasalar bunlara işlemiyor. Üreticiler bunlara 'kafalarına göre' kafein koyabiliyorlar.

Enerji içeceklerinin bazılarının bir şişesinde ancak 14 kutu kola içmekle alınacak miktarda yani 505 miligram kafein mevcut. Kafein zehirlenmesi ciddi bir tablo. Sinirlilik, huzursuzluk, baş ağrısı, çarpıntı, ritim bozukluğu, uykusuzluk, terleme, ajitasyon, ellerde titreme gibi sinir sistemi ve mide ağrısı, göğüste yanma, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi belirtilerine sebep oluyor. Fazla miktarda kafein özellikle de hipertansiyon, kalp yetersizliği, ritim bozukluğu gibi hastalıkları olanlarda kalp ve yüksek tansiyon krizlerine yol açabiliyor.

BAĞIMLILIK YAPIYOR

Kafein bağımlılık yapan bir madde. Belirli bir süre kafein içeren yiyecek ve içecekleri tüketenlerde zamanla kafein bağımlılığı gelişiyor ve bu kişiler kafein almadıklarında huzursuzluk, sinirlilik, çarpıntı, yorgunluk, baş ağrısı gibi kafein yoksunluk belirtileri de gösterebiliyorlar. Bir de bazı antibiyotik ve teofilin gibi nefes açıcı ilaçların kafeinle birlikte alındıklarında tehlikeli yan etkilere yol açabileceklerini de unutmamak lazım!
alıntı
Bugün
 

Benzer İçerikler

Üst