1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Enflasyon çift hanede kaldı

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  İSTANBUL - Enflasyon Aralık ayında da beklentilerin altında geldi ve düşüşünü sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0.41, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 3.54 geriledi. CNBC-e anketinde, TÜFE’de yüzde 0.20 artış, ÜFE’de ise yüzde 0.39 düşüş bekleniyordu.

  Yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 10.06, ÜFE yüzde 8.11 düzeyine geriledi. Enflasyon böylece yıl sonunda yüzde 4’lük hedefin 2.5 katı olarak gerçekleşti. Merkez Bankası enflasyonun yıl sonunda yüzde 11.1 olmasını öngörüyordu.

  < Konu Resmi..>


  TÜFE’de ana harcama grupları itibariyle bir ay önceye göre en yüksek artış yüzde 1.49 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda gerçekleşti. Aralık ayında endekste yer alan gruplardan ev eşyasında yüzde 0.59, eğlence ve kültürde yüzde 0.59, haberleşmede yüzde 0.51, gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.48, lokanta ve otellerde yüzde 0.23 artış yaşandı.


  Önceki aylarda enflasyonu artırıcı etki yapan giyim ve ayakkabıda yüzde 3.92’lik düşüş oldu. Eğitimde yüzde 0.08, sağlıkta yüzde 0.31, konutta yüzde 0.53, ulaştırmada yüzde 2.51’lik düşüş gerçekleşti.
  Yıllık bazda TÜFE’de en yüksek artış yüzde 22.88 ile konut grubunda oldu. Onu yüzde 13.44’le lokanta ve oteller, yüzde 11.90’la gıda ve alkolsüz içecekler izledi.

  TARIM VE SANAYİDE DÜŞÜŞ
  Sektörel bazda bakıldığında tarımda yüzde 2.87, sanayide yüzde 3.69 düşüş gerçekleşti. ÜFE sonuçları sanayinin alt sektörleri bazında değerlendirildiğinde en yüksek aylık artış yüzde 4.96 ile maden kömürü ve linyit alt sektöründe oldu.

  Sanayinin üç sektöründen elektrik, gaz, su sektöründe yüzde 2.67, madencilik ve taşocakçılığında yüzde 3.05, imalat sanayinde yüzde 3.81 düşüş görüldü.

  ZAM ŞAMPİYONU SALATALIK
  Aralık ayının zam şampiyonu yüzde 37.98’lik fiyat artışıyla salatalık oldu. Onu yüzde 22.50 ile dolmalık biber, yüzde 16.22 ile patlıcan, yüzde 9.21 ile yumurta, yüzde 6.88’le hazır kahve, yüzde 6.27 ile gazete takip etti. Fiyatı en çok düşen ürün yüzde 23.28’le karnıbahar oldu.

  MEMURA ENFLASYON ZAMMI YOK
  Aralık ayı enflasyon rakamları sonrasında, devlet memurları, sözleşmeliler ve emeklileri, yılın ikinci yarısı için enflasyon farkı alamayacak.

  Temmuz-Aralık dönemi 6 aylık enflasyon oranı, yüzde 3.84 olarak belirlendi. Yılın ikinci 6 aylık dönemindeki fiyat artış oranının, enflasyon farkında baz alınan yüzde 4’ün altında kalması nedeniyle, memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklilerine, 2008’in ikinci yarısı için enflasyon farkı verilmeyecek.

  Kamu görevlileri ile emekliler, 2008 yılının Ocak-Haziran döneminde enflasyonun yüzde 6 olarak gerçekleşmesi nedeniyle, 1 Temmuz’da yüzde 1.92 oranında enflasyon zammı almıştı


  Ntvmsnbc


   
Enflasyon çift hanede kaldı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ibadet hane

  ibadet hane

  Rüyada ibadet edilen cami, mescit, kilise, havra gibi bir yeri görmek, gönül ferahligina delalet eder .Ayni za-manda, günahlardan arinmak için yaptiginiz dualarin da kabul edilecegine isarettir. Bir baska rivayete görede: Rüyada ibadet maksadiyle bir ibadethaneye girdigini görmek manevi kirlerden temizlenecegine isaret eder. Rüyada bir ibadethane yaptirdigini görmek, yardim görmeye ve...
 2. Enflasyon

  Enflasyon

  Enflasyon: Fiyatlar genel seviyesindeki değişimdir. Bugün için, parasal bir olgu olduğu ve uzun dönemde parasal bir büyüme olmadığı sürece enflasyonun artmayacağı genel olarak kabul görmektedir. Toptan Eşya Fiyat Endeksleri, Tüketici Fiyat Endeksleri ve İmalat Sanayii Fiyat Endeksleri gibi çeşitli endeksler aracılığı ile ölçülmektedir
 3. Enflasyon Hedeflemesi (Inflation Targeting)

  Enflasyon Hedeflemesi (Inflation Targeting)

  Enflasyon Hedeflemesi (Inflation Targeting): Merkez bankalarının genellikle hükümetlerle birlikte, para politikası amacı olarak belli bir enflasyon rakamını hedeflemeleridir. Bu tür bir uygulamada hedeflenen enflasyonun, beklentileri etkileyebildiği ölçüde, nominal çapa görevini üstlenmesi öngörülür. Diğer politikalardan farkı, enflasyon hedefinin net bir şekilde kamuoyuna duyurulması ve bu...
 4. Üç Hanedan: Ejderin Dirilişi

  Üç Hanedan: Ejderin Dirilişi

  Çin’in dört büyük klasik romanından biri olan “Romance of the Three Kingdoms”dan uyarlanan ve iç savaş yüzünden ülke karşıt güçlerce parçalanıp sonunda üç rakip krallık arasında bölüştürülen Çin tarihinin en karanlık dönemi M.S. 190 – 280 yılları arasında geçen “Three Kingdoms – Resurruction of the Dragon”, ülkesinin birliği ve barış için savaşan ve yiğitliği ve savaştaki üstün yeteneğiyle...
 5. Enflasyon tek haneye indi

  Enflasyon tek haneye indi

  TÜİK'e göre, Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 9,50, ÜFE'de yüzde 7,90 oldu. Türkiye'de Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 9,50, üretici fiyatlarında (ÜFE) yüzde 7,90 arttı. Geçen yılın aynı ayında yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 8,17, ÜFE'de yüzde 6,44 olmuştu. Böylece, Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayının, TÜFE'de...

Sayfayı Paylaş