1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Enflasyon Hedeflerinin Maliyeti VAr

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, enflasyonla mücadele sürecinin üreticiye maliyeti olduğunun altını çizerek, "Enflasyon hedeflerinin kendine has bir maliyeti var. Enflasyonla mücadele politikamızdan taviz vermemek üzere, şu ana kadar dezenflasyon sürecinden etkilenen kesimlerin yüklendiği maliyetleri tespit etmek ve bu maliyetleri bertaraf etmek üzere bir değerlendirme yapacağız" dedi.
  Maliyeti tartışmak lazım

  Ziraat Bankası’nın Gostivar ve Tetova şubelerinin açılışı için Makedonya’da bulunan Ekren, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ekren, cari açıkla mücadele kapsamında kur sisteminin yeniden ele alınıp alınmayacağına ilişkin, şöyle konuştu: "Cari açığın tartışılması demek ekonominin tüm mimarisinin tartışılması demek. Yaşanan sorun sadece kurdan ortaya çıkmıyor. Bu nedenle enflasyon hedeflemesinin getirdiği maliyetleri de tartışmak lazım. Cari açık tüketim, yatırım ve tasarrufun bir fonksiyonudur. Türkiye de bu süreci yaşıyor olabilir. Cari açık sorununa tekrar bakmak lazım. Cari açık tüketim, yatırım ve tasarrufun bir fonksiyonudur. Herhangi dönemde alınmış ekonomik bir kararın, o dönemde mutlaka bir yan etkisi olacaktır."

  Hedeflemeden vazgeçmiyoruz

  Ekren, enflasyon hedeflemesinden vazgeçilmediğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Enflasyonu düşürme, azaltma, enflasyonla mücadele konusunda herhangi bir değişiklik yok. Aynı politika, aynı kararlılıkla sürüyor. Etkilenme sürecini, bunun yönetilme sürecini, maliyetleri, yan etkilerini, özel sektörle, kamu sektörüyle eskiden de olduğu gibi şimdi tekrar oturup bunu birlikte yönetme ve yeniden süreci dizayn etmeye çalışıyoruz."

  Ziraat, 145 yıl önce doğduğu topraklarda güçleniyor

  BAŞBAKAN Yardımcısı Nazım Ekren, Ziraat Bankası’nın Gostivar ve Tetova şubelerinin açılışında, "İki ülke arasinda 300 milyon dolar ticaret hacmi var. Artık Ziraat Bankası bir Makedon Bankası olarak her şehrinde faaliyet gösterecek hale gelecektir" dedi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar da, 145 yıl önce bu coğrafyada doğduklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: "Bugün bu coğrafyaya özel önem vermek için buradayız. Türk işadamının gittiği her yerde olma sloganımızı devam ettiriyoruz. İki ülke arasındaki ticaretin artırılması için buradayız."

  hurriyet.com


   
Enflasyon Hedeflerinin Maliyeti VAr konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tıbbın hedefinde 12 gen var

  Tıbbın hedefinde 12 gen var

  İngilizler, kalp, şeker gibi yaygın bazı hastalıklara yol açan 12 genin varlığını saptadıklarını ve kişiye özel ilaç tedavisi ile hastalıkların önleyeceklerini savunuyorlar. İngiltere'de bugüne kadar genlerle ilgili yürütülen en geniş çaplı araştırmada, yaygın hastalıklara neden olan 12 gen tespit edildi. 2 yıl süren ve 9 milyon sterlin harcanarak gerçekleştirilen araştırmada amaç, kalp,...
 2. Hedefin Ötesi Var mı?

  Hedefin Ötesi Var mı?

  HEDEFİN ÖTESİ VAR MI? Yazan: Patricia Muradi Herkesin hayatta kendisine belirlediği bir hedef vardır. Kimi zaman büyük, kimi küçük ama yaşama sıkıca sarılmak ve yaşadıklarımızı daha anlamlı kılabilmek adına hedeflerimiz daima olacaktır. Ulaşmak için koşar, yorulur, uykusuz kalıp uğraşır, maddi manevi fedakarlık yaparız. Bazen hiç beklenmedik zamanlarda rüyalar gerçekleşebilir ve...
 3. hedef

  hedef

  Rüyasında belli bir hedefe isabet ettiren kişi, başkalarının başarısız olduğu konuda büyük başarıya ulaşacak demektir.Rüyanizda hedef görmeniz veya o hedefe atis yapmaniz, sizle rekabet edecek olan kimselere karsi onlarin oynadigi ayni taktigi uyguladiginiza ve onlarin planlarini çürüterek basarinizi sagladiginiza isarettir.
 4. Enflasyon

  Enflasyon

  Enflasyon: Fiyatlar genel seviyesindeki değişimdir. Bugün için, parasal bir olgu olduğu ve uzun dönemde parasal bir büyüme olmadığı sürece enflasyonun artmayacağı genel olarak kabul görmektedir. Toptan Eşya Fiyat Endeksleri, Tüketici Fiyat Endeksleri ve İmalat Sanayii Fiyat Endeksleri gibi çeşitli endeksler aracılığı ile ölçülmektedir
 5. Hedefiniz ne?

  Hedefiniz ne?

  Hedef i olmayan yoktur yada şöyle söyliyim hedefi olmayan kimse olmaması gerekiyo yani benim sahsi düşüncem bu. Kimimiz doktor olmayı hedefler kimimiz bronşında uzmanlık yapmayı hedefler....vb vb Benim hedefim pdr (psikolojik ve rehberlik danışman) okumayı ve bu alanda ilerlemeyi hedefliyorum... Peki ya sizin hedefleriniz ne melekler...:)

Sayfayı Paylaş