1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Enflasyon tek haneye indi

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  TÜİK'e göre, Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 9,50, ÜFE'de yüzde 7,90 oldu. Türkiye'de Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 9,50, üretici fiyatlarında (ÜFE) yüzde 7,90 arttı. Geçen yılın aynı ayında yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 8,17, ÜFE'de yüzde 6,44 olmuştu. Böylece, Ocak ayı itibariyle yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayının, TÜFE'de 1,33 puan, ÜFE'de 1,46 puan üstünde gerçekleşti.

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayı itibarıyla aylık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 0,29, ÜFE'de yüzde 0,23 arttı. 2008 yılı Ocak ayında ise TÜFE yüzde 0,80, ÜFE yüzde 0,42 olmuştu. Buna göre aylık bazda enflasyon, geçen yıl Ocak ayına göre TÜFE'de 0,51 puan, ÜFE'de ise 0,19 puan düşüş gösterdi.

  Öte yandan TÜFE'de Ocak ayında endekste yer alan 449 maddeden 64 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 235 maddenin ortalama fiyatında artış, 150 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.

  ÜFE'de ise Ocak ayında endekste bulunan toplam 768 maddeden 188 maddenin ortalama fiyatında değişim meydana gelmedi, 311 maddenin ortalama fiyatında artış oldu, 269 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.


  ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGELERİ
  Ocak ayına ilişkin özel kapsamlı tüketici fiyatları endeksi göstergelerine bakıldığında, ''çekirdek enflasyon'' yerine açıklanan TÜFE göstergeleri geçen ay, mevsimlik ürünler hariç yüzde 0,59 artarken, işlenmemiş gıda ürünleri hariç ise 0,18 geriledi.

  Fiyatlar, enerji hariç yüzde 0,23 artarken, işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji hariç yüzde 0,35 azaldı. Enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç yüzde 0,35 azaldı. Ayrıca, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç yüzde 0,24, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç ve fiyatları yönetilen/yönlendirilen diğer ürünler, dolaylı vergiler hariç enflasyonda da yüzde 0,19 arttı.

  Enerji hariç ve alkollü içkiler ve tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri hariç yüzde 0,50, işlenmemiş gıda ürünleri, enerji ve alkollü içkiler,tütün ürünleri ile altın hariç yüzde 0,46, enerji hariç, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç fiyatlarda yüzde 0,54 azalış meydana geldi.


   
Enflasyon tek haneye indi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Atamızın cevap veremediği tek insan!

  Atamızın cevap veremediği tek insan!

  Tarihimiz sayısız savaşlarla doludur. Biz bu savaşlardan baş kaldırıp ne memleketi imar edebilmiş, ne de kendimiz refaha kavuşmuşuzdur. Bunun sebebi, bizim suçumuz olduğu kadar düşmanlarımızın da suçudur. Çünkü başta Ruslar olmak üzere düşmanlarımız hep şöyle düşünürlerdi: -Türklere rahat vermemeli ki, başka sahalarda ilerleyemesinler. .. Bunun için de sık sık başımıza belalar çıkarırlar,...
 2. Enflasyon

  Enflasyon

  Enflasyon: Fiyatlar genel seviyesindeki değişimdir. Bugün için, parasal bir olgu olduğu ve uzun dönemde parasal bir büyüme olmadığı sürece enflasyonun artmayacağı genel olarak kabul görmektedir. Toptan Eşya Fiyat Endeksleri, Tüketici Fiyat Endeksleri ve İmalat Sanayii Fiyat Endeksleri gibi çeşitli endeksler aracılığı ile ölçülmektedir
 3. Enflasyon çift hanede kaldı

  Enflasyon çift hanede kaldı

  İSTANBUL - Enflasyon Aralık ayında da beklentilerin altında geldi ve düşüşünü sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 0.41, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 3.54 geriledi. CNBC-e anketinde, TÜFE’de yüzde 0.20 artış, ÜFE’de ise yüzde 0.39 düşüş bekleniyordu. Yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 10.06, ÜFE yüzde 8.11 düzeyine...
 4. Pek cok insan Tek ayrilik

  Pek cok insan Tek ayrilik

  Pek Çok İnsan Tek Bir Ayrılık Bir acıyı; mutluluk değil de, yeni bir acı unutturduğunda, gerçek ağrı asıl o zaman başlıyor... insan soruyor kendisine, “nereden başlasam kanamaya? ” sondan başa mı? baştan sona mı? Ben baştan sona gidiyorum, öyle yüzleşiyorum kendimle...ve anlıyorum; daha sonraki yanılgıları doğuran, hep o ilk acı! O ilk kaybediş... O ilk gözyaşı... O İlk kez yıkılması bir...

Sayfayı Paylaş