1. KeLeBeK's

  KeLeBeK's Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.184
  Beğenilen Mesajlar:
  184
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  Ҝє£єβєҜ'£єЯ Ď¡¥àЯı

  Engelleri Aşmak İçin

  Konu, 'Evim ve BEn & Ev Genel Bilgiler' kısmında KeLeBeK's tarafından paylaşıldı.

  Allah'ım kimseyi sağlığından mahrum etmesin... Engelliler için yaşam zordur.Ülkemizde 8 milyon insan bu engelleri aşmak için çaba göstermektedir.Bunu evimizde daha kolay bir hale getirebiliriz.

  Engelliler için planlanmış tasarımlar yaşamlarını daha kolay kılacaktır.Hem engelliler için hem aileleri için pratik bilgiler sunuyorum.

  < Konu Resmi..>


  Mutfak:


  Tezgah ve mutfak mobilyası önünde manevra alanı 140x70 cm olmalıdır. Böylece kimseye ihtiyaç duymadan, tezgah önünde işlerini yapabilirler. Tezgah genişliği en az 55 cm olmalı ve tekerlekli sandalye ile altına girilebilecek yükseklikte olmalıdır.
  Kapılar:


  Kimsenin yardımı olmadan açılabilecek hafiflik ve kolaylıkta olmalıdır. Bedensel engellinin sık kullanacağı kapılar, duvarın ön yüzünden 20 cm geride olmalıdır.

  Halı ve zemin kaplamalar:

  Halı kullanılacaksa, fırça tüylü ve kalın olmamalıdır. Tekerleklerin rahatça hareket edebileceği halılar seçilmelidir. Ayrıca seramik ve fayans gibi yer kaplamaları, kaygan olmayan malzemelerden seçilmelidir.

  Merdivenler:


  Merdiven kolları düz olmalıdır. Merdivenin korkuluk olmayan tarafına, kavranması kolay, kaygan olmayan ve çapı 0.40 cm olan küpeşte koyulmalıdır.

  Aydınlatma:


  Özellikle merdiven ve rampalar, aydınlatmada dikkat edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Işık çok göz alıcı olmamalı ve gölgeler oluşturmamalıdır.

  Banyo:

  < Konu Resmi..>


  Ev içinde özürlü kişiye ait bir banyo olması en uygunudur. Ancak buna imkan yoksa, mevcut tuvaleti özürlü kişinin kullanabileceği şekilde düzenlemek gerekir.

  Tekerlekli sandalye ile klozet cepheden veya yandan ulaşılabilecek alana sahip olmalıdır. Ayaklı klozet yerine duvara monte edilen klozet tercih edilmelidir. Klozetin yanındaki duvara, sabit 3-4 cm çapında yuvarlak borudan yapılmış bir kol monte edilmelidir.

  Diğer detaylar:

  Anahtar, sigorta, elektrik prizi gibi aparatlar, zeminden en az 90 cm ve en fazla 140 cm yükseklikte olmalıdır. Bunlar için ideal yükseklik 1 metredir. Yeterli sayıda ve uygun yükseklikte olmaları, kullanıcı açısından önemlidir.
   
Engelleri Aşmak İçin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Engel Türleri....

  Engel Türleri....

  engel türleri seyirme nedenleri kas seyirmesi nedenleri engel türleri nelerdir çeşitleri Fiziksel Engelliler ALS Nedir? ALS yani amiyotrofik lateral skleroz, ilerleyici bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalık motor...
 2. Engel

  Engel

  Duvar, kapı, set, uçurum veya yüksek bir yer gibi aşılması, oldukça güç olan engelleri görmek; onun en büyük emel ve maksadına erişmesi demektir ki bir çok zorluklara uğrayıp en sonunda başarı kazanacağına işarettir. Rüyada bir engelin aşılması, kişinin en büyük amacına muradına ermesi demektir. Tüm sorunlara karşı en sonunda başarılı olacağına yorumlanır. Rüyada görülen engellerin gerçek...
 3. Dört Engel

  Dört Engel

  Dört Engel Kalbi temizlerken dört engel çıkar: 1- Mal sevgisi: Malın kendisi değil, sevgisidir. Kalbi temizlemek, ahireti kazanmak için malın önemi büyüktür. Fakat mal sevgisi engeldir. Mal sevgisini kalbden çıkarmalıdır! 2- Makam sevgisi: Ahiret nimetlerini elde etmek için makam ve mevki elbette iyidir. Mal gibi makamın da kendisi değil sevgisi engeldir. Hizmet için bir makama talip olmak...
 4. Yolumuzdaki Engeller...

  Yolumuzdaki Engeller...

  Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuştu. Bakalım neler olacak?. Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer geldiler, sabahtan öğlene kadar. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girdiler. Pek çoğu kralı yüksek sesle eleştirdi. Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları...
 5. Çocukların Yalan Söylemesine Engel Olmak İçin!..

  Çocukların Yalan Söylemesine Engel Olmak İçin!..

  çocuğun yalan söylemesi, nasıl engel olunur, ne yapmalı, önlemler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Yalan söylemek,çocuklarda sık karşılaşılan bir sorundur.Bu davranışa dikkat etmek ve ''çocuktur,geçer'' dememek ,çare bulmak gerekir.Bu konuda yapmamız gerekenler için, Uzman Pedagog Elif Koca'ya kulak verelim: Yaşa göre farklılık gösteriyor...

Sayfayı Paylaş