Engelli ÖTV indirimi Kanunu

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Engelli ÖTV indirimi Kanunu
engelli ötv indirimi nedir,kimler engelli ötv indiriminden faydalanabilir,ötvli engelli indirimi nasıl hesaplanır,engelli ötv indirimi yüzde kaç,özürlü ötv indirimi nasıl hesaplanır,engelli ötv indirimi hesaplama,akulusandalye.gifAraç alırken olsun engellilere tanınan başka haklardan yararlanmak isterken olsun bilgisiz ve deneyimsiz memurlar nedeniyle bazen yasa, yönetmelik ve kanunlar ile bize tanınan hakları anlatmakta zorluk çekiyoruz. Bu nedenle bize tanınan yasal hakların kanun numarası, kanun sayısı vs hepsini iyi bilip gerektiğinde kanun önünde bize tanınan hakkı vermek istemeyen memura işte şu kanunda diyebilmeliyiz.
Engelli kişi adına alınan, alınacak otomobiller için en fazla merak edilen konulardan biride araç indirim oranları, tutarlarıdır. Bilindiği üzere sakatlık (özürlü) oranı %90 üzeri olanlar ve aracı hareket ettirmek için özel donanıma ihtiyaç duyan engelliler adınan alınan arabalardan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) alınmıyor. Yani bu kişiler ÖTV den muaf tutulup ÖTV indirimine tabi tutuluyor. Sosyal devlet olma kapsamında engellilere destek amaçlı uygulanan ÖTV, MTV ( motorlu taşıtlar vergisi) indirimi gelir derecesi düşük olan engelli bireylerin oto satın alımlarında ciddi anlamda indirimler sunmaktadır. Peki sıfır kilometre araçlarda ÖTV indirimi nasıl hesaplanıyor?

%90 Engelli Adına Araçta ÖTV indirimi

Sakatlık oranı yüzde 90 ve üzeri olan kişilerin ÖTV den yararlanabilmeleri için şu şartlar aranır
  • 1: Aracı kendi kullanacaksa “h sınıfı ehliyet alır” belgesi raporu, aracı kullanmak için özel donanıma ihtiyaç duyuyorsa, “h sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” sağlık raporu...
  • 2: Aracı kendi kullanmayacaksa sadece rapor oranının yüzde 90 ve üzeri olması


2014 Yılı itibariyle engelli kişi adına araçta ÖTV indirimi %45 olarak kabul edildi. Daha önce (2013) bu oran yüzde 40 olarak uygulanıyordu.

Buna göre örnek bir ÖTV indirimi hesaplaması yapalım:

  • Aracın Satış Fiyatı: 40000 TL (KIRKBİN TL)
  • ÖTV Oranı: %45 (yüzde 45)
  • KDV Oranı %18 (yüzde 18)
  • Bulunduğunuz ildeki Sigorta Fiyatı:
  • Araca tertibat takılacaksa onun fiyatı:
  • 40.000 TL lik bu aracın size maliyeti 27.586 TL dir.
 
Üst