Engelli ve Malul çocuğu olan anneye erken emeklilik hakkı!!

handanca

handanca

Daimi Üye
Üye
Engelli ve Malul çocuğu olan anneye erken emeklilik hakkı!!
engelli hakları 2010 özürlü çocuğu olan annelerin hakları özürlü çocuğu olan annelere erken emeklilik engelli annelere erken emeklilik babalara


Yeni yasa bir çok düzenlemeler getirdi.. İşte engelli yada malul çocuğu olan annlerimizde bu yasada unutulmamış..

Sosyal Güvenlik Yasası ile annelere sağlanan ve çok da anlamlı olan bir diğer hak malul çocuğu bulunan annelerin daha erken yaşta emekli olabilmeleridir. Yasa hükmüne göre; Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu olan annelere, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının 4’te 1’i (%25) , prim ödeme gün sayıları toplamına eklenmekte ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de ayrıca indirilmektedir.

Yasa hükmüne göre, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olarak çalışan ve aynı zamanda engelli veya malul çocuğu bulunan kadınlar daha az süre prim ödeyerek daha erken emekli olabilecektir. Malul çocuğu bulunan anneler, ister 4/a sigortalısı olarak hizmet akdi ile çalışsın, ister 4/b sigortalısı olarak bağımsız çalışsın, isterse 4/c sigortalısı olarak devlet memuru olarak çalışsın erken emekli olma hakkına sahiptir. Belirtelim ki; bu haktan 4/b sigortalısı sayılan İsteğe Bağlı sigorta primi ödeyen anneler de yararlanabilir.

Bu hak, diğer bir ifade ile sigorta prim gün sayısına ilave edilecek süre, malul çocuğun ölmesi, maluliyet halinin ortadan kalkması, kadın boşanmış ise velayetin babaya verilmesi, malul çocuğun 828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre koruma altına alınması ya da çocuğun bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz sürekli ve yatılı olarak faydalanması halinde sona erer.

muhasebenet'ten alıntıdır.

 
çatlak

çatlak

Yeni Üye
Üye
benim haberim vardı abim rahatsız ondan dolayı bu yaşananların yanında kıymık kadar ama durumu olmayana çok iyi bişeydir heralde yinede saolsunlar
 
Üst