1. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  Engelli ve yaşlılara evlerinde bakım ..

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında beklenenbebis tarafından paylaşıldı.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 65 yaş üstü, muhtaç aylığı alan, 85 yaşına gelmiş vatandaşlar ile özürlülük oranı yüzde 70'in üzerinde olan 240 bin vatandaşa 3 ayda bir aldıkları maaşlarını evlerinde teslim etme çalışmalarının bugün itibarıyla başlatıldığını bildirdi.
  Bakan Çelik, uygulamanın başlaması dolayısıyla yaşlılık aylığı alan ve 85 yaşını doldurmuş olan Gülsüm Alan ile vücut fonksiyon kaybı yüzde 70'in üzerinde olan Y. Nuri Kartal'ı evlerinde ziyaret etti.

  Çelik, Türkiye'de 65 yaş üstü, muhtaç aylığı ve özürlü aylığı alanların sayısının, 1 milyon 203 bin olduğunu belirterek, "65 yaş üstü muhtaç aylığı alan 85 yaşına gelen vatandaşlarımız ile özürlülük oranı yüzde 70'in üzerinde olan 240 bin vatandaşımıza 3 ayda bir aldıkları maaşlarını evlerinde teslim etme çalışmalarını bugün başlatmış oluyoruz" dedi.

  Gülsüm Alan ve onun durumundaki vatandaşların ya da yakınlarının, artık maaşlarını banka kuyruklarında beklemeden evlerinde alabileceklerini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

  "Bu şekilde 240 bin vatandaşımız var. 240 bin vatandaşımızdan, biz bu duyuruyu yaptıktan sonra özürlü ve 85 yaşını aşmış 27 bin vatandaşımız evde aylık alma talebinde bulundular. Bu her gün artmaktadır. Bu ayın 4'ü ile 9'u arasında 3 ayda bir bu aylıkları biz ödeyeceğiz. Şu anda 27 bin kişi, önümüzdeki çok kısa bir süre içerisinde bunun 240 bine ulaşmasını bekliyoruz. Böylece hem yaşlılarımız hem de özür oranı yüzde 70'in üzerinde olan vatandaşlarımızın, devletimizin kendilerine uzattığı sıcak eliyle yorulmalarını ve sıkıntıya girmelerini önlemiş oluyoruz. Ben hayırlı olmasını diliyorum. Bunlar devletimize milletimize yıllarını vermişler, devletimiz de bugün kendilerini, onları rahatsız etmeden evlerinde memnun etme çabası içinde."

  Bakan Çelik, bu kapsama giren kişilerin ilgili kurum tarafından belirlendiğini, ancak vatandaşların kendi rızaları ile maaşlarını nerede almak istediklerini beyan etmeleri gerektiğini ifade ederek, "Öyleleri var ki torunu gidip alıyor ve böyle bir şeye ihtiyaç duymayabiliyor. Oğlu, kızı alıyordur, bu ayrı bir olay, ama şu an itibariyle, biz bu açıklamayı temmuz ayında yaptık, temmuz ayından eylül ayına gelirken 2 ay içinde 27 bin vatandaşımız evde almak istediklerini beyan ettiler. O beyana dayalı olarak biz de bu hizmeti başlatmış bulunuyoruz" diye konuştu.

  PTT ile yapılan anlaşma çerçevesinde, vatandaşların maaşlarını sadece Ziraat Bankası şubelerinden değil, PTT Bank'lardan da alabilme imkanı getirdiklerini anımsatan Çelik, "Şimdi bir ileri uygulamayı getirdik, 85 yaş üstü ve özürlülük oranı yüzde 70 ve üzerindeki vatandaşlarımıza maaşlarını evlerinde teslim ediyoruz" dedi.

  Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlara her dönemin 5. günü, 1 ve 6 olanlara her dönemin 6. günü, 2 ve 7 olanlara her dönemin 7. günü, 3 ve 8 olanlara her dönemin 8. günü, 4 ve 9 olanlara ise her dönemin 9. günü maaş ödemesi yapılacağı bildirildi.
  [​IMG]

   
Engelli ve yaşlılara evlerinde bakım .. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yaşlılar için ev güvenliği

  Yaşlılar için ev güvenliği

  Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan işitsel ve görsel algılamadaki bozukluklar, koordinasyon ve dengedeki bozukluklar ve kuvvet azalması; yaşlıların çevresel tehlikelerle karşı karşıya kalmalarını kolaylaştırmaktadır. Ev güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken konular şunlardır: I.Banyo-Tuvalet Havalandırma yeterli olmalıdır. Baca çekişi yeterli değilse, zehirlenme riski doğar....
 2. Evde Bakım ve Özel Eğitim

  Evde Bakım ve Özel Eğitim

  Bakıma en çok gereksinim duyan grup çocuklardır. Diğer gruplar ise, yaşlılar ve her yaştan engelli, süreğen hastalığı olan bireylerdir. Özel gereksinimli olarak adlandırılan engelli bireylerin bakımları, engel veya yetersizlik düzeyine göre farklılık gösterse de bakıma gereksinimi olan diğer bireylere göre bir hayli güçtür. Bu da birçok aile içi ağır bir yük olabilir. Dolayısıyla aileler,...
 3. Yaşlı Köpeğinizin Bakımı

  Yaşlı Köpeğinizin Bakımı

  En uzun yaşayan köpek 29 yaşında ölmüştür. 20 yaşına kadar yaşayanlara rastlamak da artık çok nadir değildir. Ancak, yaşlanma sürecinin hızı kalıtsal olmasına rağmen küçük ırklar uzun yaşarken büyük ırklar kısa ömürleriyle ünlüdür. Irkı ne olursa olsun beslenmesine ve olası problemlerin hemen tedavisine dikkat edildiğinde her köpeğin yaşam kalitesi ve ömrü artacaktır. Köpeğiniz Yediğinin...
 4. Yaşlı Adam ve Oğlu

  Yaşlı Adam ve Oğlu

  Hayattan hikayeler, anlamlı öyküler, yaşlılık, mahkumluk aradığınız herşey burda melekler... hayat insana neleri yaptırmıyo ki kimine kader diyoruz kimine yalnızlık.çaresizlik diye birşey yoktur bence anlatıcam öyküde bununla ilgili.umarım seversiniz. Nebraska'da yaşlı bir adam yaşardı.. Patates ekini için bahçeyi bellemesi gerekiyordu, lakin bu çok zor bir işti.. Tek oğlu olan David ona...
 5. Yaşlı bakım sigortası geliyor yaşlılara müjde !

  Yaşlı bakım sigortası geliyor yaşlılara müjde !

  Yaşlılara bakım sigortası ne zaman çıkıyor çıkacak başlayacak bakım sigortası haberleri son durum 2012 Hükümet gittikçe yaşlanan Türkiye nüfusu için planlamalara başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da 2023 hedeflerinde yaşlılara özel bir yer ayırdı. Buna göre, bakıma muhtaç ve yoksul yaşlıların bakım sigortası kapsamına alınması amaçlanıyor. Sigortanın tutarının da en az asgari ücret...

Sayfayı Paylaş