Engellilere egzersiz önerisi

tuqqce

Daimi Üye
Üye
Engellilere egzersiz önerisi
Fırat Üniversitesi (FÜ) Beden Eğitim Spor Yüksekokulu (BESYO) Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Cengiz Aslan ve Yrd. Doç. Dr. Yüksel Savucu, zihinsel engelli bireylerde egzersizin etkilerini araştırıyor.

Yrd. Doç. Dr. Savucu,İstanbulhttp://www.hurriyet.com.tr/index/istanbul/'da zihinsel engelli çocuklarla ilgili doktora çalışması yaptığını, Elazığ'a döndükten sonra bu konuyu kendi yöresinde zihinsel engelli bireyler üzerinde araştırıp, genişletmeye karar verdiğini söyledi.

Zihinsel engelli insanların fiziksel yetersizlikleri nedeniyle birtakım rahatsızlıkları bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Savucu, şöyle devam etti:

“Bu insanlar, hem solunum hem de kalp problemleriyle karşı karşıyalar. Bu amaçla Elazığ'da özel eğitim veren okullar ile iş birliği yaparak zihinsel engelli çocuklarımızdan özellikle 'down' sendromlu çocuklarımıza nasıl faydalı olabilir, nasıl egzersizle sağlık problemlerini en aza indiririz düşüncesiyle çalışma başlattık.”

Yrd. Doç. Dr. Savucu, araştırma başlangıcında yaklaşık 25 çocuğun solunum, kan parametrelerini aldıklarını, Eylül ayında sona erecek araştırma sonucunda tekrar bu parametreleri karşılaştıracaklarını bildirdi.

Çalışmada, fiziksel aktivitelerin 'down' sendromlu çocuklar üzerindeki etkilerini araştıracaklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Savucu, şunları söyledi:

“Ölçümlerden sonra 3 aylık bir egzersiz programı uygulamaya başlayacağız. Egzersizler içinde tempolu koşu ve yürüyüş bulunuyor.
Çalışmanın eğlenceli olması için bilimsel kaynaklardan toplu oyunlar belirledik. Biz inanıyoruz ki yapmış olduğumuz bu çalışmalar sonucunda hareketliliğin insan bedeni üzerinde çok daha pozitif sonuçları ortaya çıkacak. Süreç sonucunda da inşallah olumlu birtakım etkiler bulmayı amaçlıyoruz.”

kaynak:hürriyet sağlık

Geri