1. almira

  almira Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  624
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  istanbul

  Engellİlİk Hareketİ Nasil Olmali?

  Konu, 'Melekler Yardımlaşma' kısmında almira tarafından paylaşıldı.

  Kıymetli dostlar, muhterem adminimiz musabenin mizah başlığında sorduğu, okuyan ve düşünen engelliye ne denir sualine verdiği o müthiş "engellektüel" tabirini hakeden biri olurmuyum düşüncesiyle ülkemizde engelliler hareketi nasıl olmalı sorusuna cevaplar aradım. Sizlerde aklınıza gelenleri yazarsanız çok memnun olurum.
  Türkiyede engelliler hareketi engel grupları arasındaki keskin ayrışma, bununla birlikte ideolojik kamplaşmayla oluştuğundan dolayı engellilikle ilgili mesela bütün engellileri kapsayan bir istek veya talep oluşmamıştır. Ben bu sorunun cevabını işte bu ölçüden hareketle aramaya çalışacağım.

  * Engelliler hareketi özür ve engel kavramlarını birbirinden ayrıştırarak içinde varolduğu toplumun ve ülkenin realitelerini gözeterek politikalar üretmelidir.

  * Hareketin ilk düsturu konuyla ilgili talebi oluşturacak kitleyi, yani bizzat özürlü bireyi böylesi bir talepte bulunduracak bir bilgi ve istekle donatmak olmalıdır. Aksi takdirde hizmet üretilmek isteyen kitleyle onu temsil eden öncüler arasında kopukluk meydana gelmektedir.

  * Engelliler hareketi fakirlik, acizlik, yenilmişlik edebiyatına düşülmeden konunun psikolojik ve sosyolojik yönü ele alınarak, batının konuyla ilgili tecrübelerini ülkemizin imkanları ve kurumsal işleyişine adapte ederek konuyla ilgili kuşatıcı çözümler üretebilmelidir.

  * Sosyal hareketlerin doğası gereği bu hareketi temsil edenler siyaseten bağımsız olmalı ve bir yandan karar merciinde olup, öte yandan da stk temsilciliği gibi dünyada olmayan bir tuhaflık içinde olmamalılar.

  * Engelliler hareketinin çözüm arayışının temel prensipleri şunlar olmalıdır; işlevsellik, ulaşılabilirlik, maddi ve sosyal uyum ve özgünlükr.

  * Engellilik hareketi konuyla ilgili edebi, fikri, kişisel tecrübeler anlamında yazılı, sesli ve görüntülü argümanlarla konuyu toplumsallaştırmanın yollarını aramalıdır.

  * Hareket konuyla ilgili devletin yapmış olduğu düzenleme ve uygulamalarda ayrıntılardan önce mantıksal çerçevesinin özürlü bireylerin talep ve isteklerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmelidir.

  * Engelliler hareketi insani bir çalışma olması ve sorunların büyüklüğü, aciliyeti nedeniyle ideolojik yaklaşımlardan mümkün olduğunca uzak durmalı ve bu sosyal konuyla ilgili bir "üst" bakış getirebilmelidir.

  * Sosyal devletin oluşmasındaki en önemli etkenin sosyal toplumdan geçtiği gerçeğinden hareketle özürlü bireyin sosyalliğini kazandırmaya çalışılmalıdır.

   
Engellİlİk Hareketİ Nasil Olmali? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yasada, Hayasizca Hareketler Nasil Tanimlanmaktadir?

  Yasada, Hayasizca Hareketler Nasil Tanimlanmaktadir?

  alenen hayasızca hareket hayasızca hareketler hareketlerde bulunma SORU: YASADA, HAYASIZCA HAREKETLER NASIL TANIMLANMAKTADIR? YANIT: TCK, ‘Alenen cinsel ilişkide bulunan ve teşhircilik yapan kişileri’ cezalandırıyor. Bu cezalandırmanın gerekçesinde ‘toplumun sahip olduğu ortak edep (ar ve haya) duygularının, edep törelerinin ihlali, incitilmesi ve hangi şekilde olursa olsun, edep ve ahlak...
 2. Zihinsel engellilik

  Zihinsel engellilik

  Tarih Penceresinden Bakış * Zihinsel Engellilik Nedir? * Zihinsel Engelliliğin Teşhis ve Derecelendirilmesi * Zihinsel Engelliliğin Nedenleri * Görülme Sıklığı * Zihinsel Engellilik Önlenebilir mi? * Ne yapılabilir? TARİH PENCERESİNDEN BAKIŞ Zihinsel engellilik, birçok aileyi şaşırtan ve sıkıntılara sokan bir durumdur....
 3. Gelin makyaji nasil olmali?

  Gelin makyaji nasil olmali?

  gelin makyaji gelinler icin makyaj cesitleri makyaj ornekleri makyaj nasil olmali sade makyaj dogal makyaj konulari burada melekler Merhaba Melekler, Dugun hazirligi yapan meleklerimiz icin suphesiz her detay cok onemli...Dugun icin yapilmasi gerekenler arasinda Gelinlik nasil olmali, gelin cicekleri, gelin saci, gelin ayakkabisi hepsi ayri birer detay...Tatli bir yorgunluk olan dugun...
 4. Okula yeni baslayacak cocuklar icin aile egitimi nasil olmali ?

  Okula yeni baslayacak cocuklar icin aile egitimi nasil olmali ?

  okullar aciliyor okula yeni baslayacak cocuklar egitimi neler yapmaliyiz aile egitimi cocuklar icin neler yapmaliyiz konulari burada meleklerim Sevgili melekler, Bilindigi uzere bu pazartesi okullar aciliyor meleklerim, ozellikle okula yeni baslayacak cocuklar icin aile egitimi nasil olmali konusuna deginmek istedik.Okul oncesi egitim cocuk icin ne kadar onemli ise,bu konuda bir o kadar...
 5. engellilik neleri kapsar

  engellilik neleri kapsar

  TaM OlaRaK engelli neleri kapsar? GüZeL YaZıN lütfen arkadaşlarım.

Sayfayı Paylaş