Enginar çayı nelere iyi geliyor?

Uzman SühaN

Administrator
Enginar çayı nelere iyi geliyor?
enginar çayı nedir,enginar çayı nasıl hazırlanır,enginar çayının faydaları,enginar çayıyla hastalıkların tedavisi hakkında bilgiler

Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerde doğal olarak yetişen enginar genellikle yemeklerde kullanılır. Ancak tadının yanı sıra kurutulmuş yaprakları farklı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca düşük kalori oranıyla pek çok diyet listesinde kendine yer bulan enginar papatya familyasındandır. Enginarın en çok kullanıldığı rahatsızlıklar arasında sindirim sistemi sorunları ilk sırada gelmektedir.


e.jpgDevedikeni bitkisine benzeyen enginar, don olmayan ve yaz aylarında serin olan sisli bölgelerde yetişir. Olgunlaşan enginar parlak mor renkte çiçek açar. Ancak yemeklik enginar olgunlaşmadan toplanır.
Kötü kolesterolü (LDL) düşürür iyi kolesterolü (HDL) yükseltir
Trigliseridi azaltır
Böbrek hastalıklarının tedavisinde faydalı diüretik özellikleri vardır
Safra akşını arttırır
Siroz tedavisinde yardımcı olarak kullanılır
Karın ağrısını hafifletir
Mide ekşimesini azaltır
Şişkinliği alır
Kabızlığa iyi gelir
İshale iyi gelir
Kusmayı hafifletir
Cilde parlaklık verir
Kan dolaşımını arttırır
Kan şekerini düşürür
Karaciğer fonksiyonlarını arttırır
İdrar söktürücüdür
Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır?
Büyükçe bir enginarı bütün olarak iyice yıkadıktan sonra sapının tamamını kesin. Bu bölge acılık verebilir. Daha sonra kaynayan iyi suya yine bütün olarak atın ve 1 saat kaynatın. Bu süre sonunda suyun rengi açık kahverengine dönecektir. Ocağı kıstıktan sonra bir yarım saat daha bekletin ve ateşin üzerinden alın. Bu suyu çay olarak içebilir dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz. Soğuk veya sıcak tüketebilirsiniz.
Kurutulmuş enginar yapraklarını kullanacaksanız günde yaklaşık 6 gram kurutulmuş enginar yaprağını 3’er eşit parçaya bölerek öğünlerden önce çayını içebilirsiniz.
Enginarın Sağlığa Faydaları
Kötü kolesterolü düşürmedeki etkisiyle damar sağlığının korunmasında etkili bir çözüm olarak kullanılabilir. Ancak kolesterol ilacı kullanıyorsanız enginar çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.
Mide ekşimesi, kusma, mide bulantısı ve gibi sindirim sorunlarına karşı kullanılabilir. Antioksidan içeriği ile cildinizin daha görünmesini ve kırışıklıkların oluşumunun gecikmesini olmasını sağlar.
Sık alkol kullananlarda daha ciddi sorunlar meydana gelmeden karaciğer fonksiyonlarını arttırır ve koruma sağlar.
İdrar söktürücü özelliği vücuttan fazla suyun atılmasını sağlar. Bu özelliğinin yanı sıra düşük kalorili olduğu için zayıflamak için diyet yapanlara tavsiye edilir.
Enginar çayı içerek vücudunuz için gerekli folik asit, A, B1 ve C vitaminleri ve magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, çinko ve diyet lifi gibi mineralleri alabilirsiniz.
Enginarın Tarihi
Binlerce yıldır ekilen ve gıda olarak tüketilen enginar M.S. 1. yüzyılda vücutta meydana gelen kötü kokuları bastırmak için kullanılırmış. Eski Mısır, Yunan ve Roma dönemlerinde yemeklerde ve hastalıkların tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Avrupa kıtasına ise 15. yüzyılda gelen enginar karaciğer hastalıkları, sarılık, dispepsi ve kronik albüminüri de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaya başlanmış.
Enginar Çayının Yan Etkileri
Papatya, ekinezya ya da karahindiba alerjisi olanların enginara alerjisi olma olasılığı yüksektir. Safra taşınız varsa böbrek hastalığınız bulunuyorsa enginar çayı içmemelisiniz. Gebelik veya emzirme dönemindeki yan etkileri hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu dönemlerde enginar çayı kullanmak için doktorunuza danışabilirsiniz.
 
Üst