1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Epidural anestezi ve Sezaryen

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  epidural anestezi nedir,epidural anesteziyle sezeryan olanlar,epidural anestezinin yan etkileri varmı,epidural anestezi zararlımıdır,epidural anestezi hakkında bilgiler


  < Konu Resmi..>


  Doğum sancısından korkan bu durumu yaşamak istemeyen bebeğini ağrısız doğumla dünyaya getirmek isteyen her kadın mutlaka epidural anestezi yöntemini araştırmalıdır.
  Zira bebeğinizin doğduğu anı görmek ve bunu acı çekmeden yaşayabilecek olmak gerçekten büyük bir keyiftir. Tıp dünyasının gelişme gösterdiği günümüz dünyasında modern doğumun temelleri epidural anestezi ile atılmıştır.
  Bir çeşit lokal anestezi olan bu yöntem anne adayına omuriliklerden verilen lokal anestezi sıvısının omurilikteki sinirlere etki ederek doğum sancısı iletisini kısa süreliğine beyne iletmemelerini sağlar. Bu sayede anne adayı bilincini kaybetmeden.


  Etrafında olan biteni fark ederek bebeğini dünyaya getirmiş olacaktır. Bu tür anestezinin hemen hemen hiçbir olumsuz etkisi olmamaktadır. Sadece bazen anne adayının fazla kilolu olması nedeniyle anestezinin etkisi çabuk geçmekte ve hasta erken uyanmaktadır.
  Bunun yanı sıra ağrısız doğumun en kolay yöntemi olması nedeniyle normal doğumun tüm avantajlarını içermekte dezavantajlarını ortadan kaldırmaktadır. Annenin sağlığına veya bebeğin sağlığına herhangi bir olumsuz etkide bulunmamaktadır. Bir diğer adı prenses doğum olan bu yöntemle sadece omurilikteki epidural bölgesi uyuşturulduğundan hiçbir şekilde genel anestezinin olumsuz etkilerine anne veya bebek maruz bırakılmamaktadır.


  Epidural anestezi aslında sadece normal doğuma sadece sezaryen yöntemiyle yapılan doğumlara ve her ikisine de uygulanabilen 3 alt türe ayrılmaktadır. İlaç uygulanmadan önce mutlaka denenmeli alerji veya diğer reaksiyonlara ilişkin tedbirler alınmalıdır.
  Olumsuz etkiler içermeyen bu yöntem acil durumlarda gerçekleşen gebeliklerde uygulanması tehlikeye giren bir uygulamadır. Zira anestezi doktoru ilacı omurgadaki belirli bölgeye uygulayıp belli süre bekler ve daha sonra diğer aşamalara geçer. Ancak başlamak üzere olan veya başlamış doğumlarda bu yöntemin uygulanması ve başarılı olunması pek sağlıklı bir uygulama olmayacaktır.
  Doğum için anestezi istemeyen bir anne aday için bu uygulama gerçek anlamda kurtarıcıdır. Doğar doğmaz bebeğinizi görmek emzirmek her annenin hayalidir. Bu nedenle mutlaka araştırılması ve düşünülmesi gereken bir doğum yöntemidir. Epidural anestezi ile sağlıklı halinizden hiçbir farkınız olmaksızın bebeğinizi kucağınıza alabilirsiniz.
  Doktorunuzun önerileri doğrultusunda mevcut sakıncaları giderilerek uygulanacak bu doğum yöntemi ile kısa zamanda ayağa kalkabilir bebeğinizin ihtiyaçlarıyla ilgilenebilirsiniz.
  Normal doğumun tüm avantajlarını sezaryen doğumun konforuyla bütünleştiren bu yöntem günümüzde oldukça yaygın şekilde uygulanmakta ve başarıya ulaşmaktadır. Tüm bu gelişmiş yöntemlerin arasında sağlık açısından risk oluşturmayan bedeninize en uygun yöntemi seçmek bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından kuşkusuz en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.


   
  LaViNYaM bunu beğendi.
 2. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya
  bende epidural oldum tabii ki ilk tercih normal doğum ama benim gibi sıkıntılı durumu olanların da epiduralı tercih etmesini isterim. Bebeklerin doğum anına şahit olmak çok güzel bir duygu. Teşekkürler paylaşım için :oppucuk:
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
 3. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.636
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113
  Normal doğum anne ve bebek açısın dan risk olmadığı müddetçe mutlaka tercih edilmeli. Epidural doğum yapanlar durum dan hayli memnun .Bu konuda şikayet edeni hiç duymadım. Lavişim ikizlerini büyüt yeni bebişler bekliyoruz :D
   
  LaViNYaM bunu beğendi.
 4. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.355
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya
  uhuuuu ben mi valla Allah vermedikçe epey bir süre zor adminim :) kızlar beni fazlasıyla yoruyor şükür elhamdülillah olmayana versin inşallah rabbim
   
  BEYZA21 bunu beğendi.
Epidural anestezi ve Sezaryen konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Epİdural Anestezİ

  Epİdural Anestezİ

  EPİDURAL ANESTEZİ Epidural anestezi doğum ağrısını kontrol altına almanın en etkili yöntemlerinden birisi olduğu gibi vücudun belirli bir bölgesindeki ağrı iletimini durduran lokal bir anestezi türüdür. Sezaryen gibi bel seviyesi altında yapılan pek çok ana cerrahi girişim epidural anestezi altında bir anestezi uzmanı tarafından yapılabilir. Uygulamadaki prensip, omuriliği çevreleyen ve...
 2. Epidural anestezi

  Epidural anestezi

  aArkadaşlar epidural anestezi ile doğum yapan var mı,yazarsanız sevinirim.
 3. Epidural Anesteziyle Doğum :)

  Epidural Anesteziyle Doğum :)

  Doğum,korkutan bir kelimemi sizin için?Bakın bilim adamları ve tıp bizler için hep çalışıyor.Hamileler için doğumun çeşitleri artıyor ve doğum yaklaştıkça seçenekleri masaya yatırıp hangisi olsa diye düşünmeye başlıyorsunuz.Peki epiduralle doğum nasıl olur,kimler yapabilir ya da kimlere yasaktır öğrenmek ister misiniz? Epidural Anestezi Nedir? Epidural anestezi vücudun belirli bir...
 4. EPİDURAL VE SPİNAL ANESTEZİ İLE SEZARYEN

  EPİDURAL VE SPİNAL ANESTEZİ İLE SEZARYEN

  epidural anesteziyle sezeryan,spinal anesteziyle sezeryan ,sezeryana girerken hangi anesteziyi yaptırmalıyım,Spinal ve epidural anestezinin farkı nedir,Spinal ve epidural anestezi hakkında bilgiler Sezaryen ameliyatı genel anestezi ile hasta uyutularak veya belden aşağısı uyuşturularak iki şekilde yapılabilir. Belden aşağısını uyuşturma diye tabir edilen anestezi spinal anestezi veya...
 5. Epidural anestezi uygulamasının avantajları nelerdir?

  Epidural anestezi uygulamasının avantajları nelerdir?

  Epidural anestezi bölgesel anestezinin bir çeşididir. Bunun için ağrı tedavisinde uzmanlaşmış bir anestezist, bel hizasında omuriliği çevreleyen zarın dışındaki bölgeye lokal anestezi ilacını verir. Bu ilaç uygulaması ile vücudun alt yarısından ağrı sinyalini beyine götüren sinirlerde iletim durur ve ağrının kaynaklandığı bölgede ağrı duyulmaz. Doğum ağrısı ağrılı uyaranların başlangıç...

Sayfayı Paylaş