Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Epidural Doğumda Yan Etkiler

  Konu, 'Gebelik' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  epiduralin yan etkileri, epidural doğum, epidural doğumun zararları

  Sevgili melekler, gebeliğin son dönemlerine gelindiğinde düşünülmesi gereken en önemli noktaların başında doğumun ne şekilde olacağı gelir. Gebelik sürecinin seyri yanında bazı nktalarda doğumla ilgili karar vermeniz gereken durumlar olabilir. Bunlardan biri epidural doğum seçeneğidir. Doğum yapmadan önce, mevcut bütün seçenekleri araştırmak her şeyin kontrolünüz altında olduğunu hissetmenizi sağlaması açısından çok önemlidir. Eğer doğumunuzu epidural alarak gerçekleştrmek istiyorsanız aşağıdaki yan etkiler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir....


  < Konu Resmi..>

  epidural doğumun yan etkileri nelerdir

  Başlangıçta epidural istemeseniz ve doğumun olabildiğince doğal olmasını arzu etseniz bile, doğum sırasında bir noktada doktorunuzun size bu seçeneği önermesi oldukça yüksek bir ihtimaldir.
  Epidural nedir?

  Epidural gerçekten güçlü ve etkili bir ağrı giderimi sağlar ve doğum sancıları sizde çok fazla stres yaratıyorsa sakinleşmenize yardımcı olabilir.

  Eskiden epidural anestezi olarak bilinen epidural, alt omurganızın omurları arasına enjekte edilerek ağrının giderilmesini sağlayan bir yöntemdir. Ancak, omurgadan yapılan bu enjeksiyon uzun zamandır tartışılan bir konudur ve epidural almanın hem artıları hem de eksileri olduğu ortaya çıkmıştır.

  Bazı kadınlar, doğum esnasında neler yaşadıklarını bilmeyi tercih ederler ve epidural ağrı giderimi sağlarken, ağrı sinyallerinin omuriliğinizdeki sinirleriniz aracılığıyla gönderilmesini engellediğinden, bedendeki tüm hisleri de ortadan kaldırabilir.

  Epidural almak, siz ve bebeğiniz için bir risk oluşturabilir, fakat aynı derecede de doğumunuza olumlu bir katkıda bulunabilir. Her kadının tecrübesi farklıdır. Ancak siz kendiniz ve doğumunuz için en doğru kararı vermelisiniz.

  Epiduralin olası çok çeşitli yan etkileri bulunur ve bu etkilerin bazıları diğerlerinden daha sık görülür. Daha ciddi olan yan etkiler nadiren görülse de, neler olabileceğini bilmek sizin için faydalı olabilir.


  Genel yan etkileri

  Epidural, kan basıncınızı düşürür ve kendi kanınıza ve dolayısıyla bebeğinizin kanına oksijen sağlamak için yeterli kan basıncınızın olması gerektiğinden, bu olumsuz bir etki yaratabilir.
  Üriner retansiyona (idrarınızı yapamamanıza) neden olabilir. Eğer doğum sırasında mesaneniz çok dolarsa bu rahim boynunun tamamen genişlemesini engelleyebilir. Bu yüzden epidural yapılacaksa anne adayına idrar sondası takılır.
  Doğum sonrası, rahat bir şekilde hareket edemeyebilirsiniz. His kaybı yüzünden anestezinin etkisi tamamen yok olana kadar epidural dolaşmanızı ve bacaklarınızı rahatça kullanmanızı zorlaştıracaktır.
  Bulantı ve kusma hissiniz olabilir. Kadınlar epidural aldıktan sonra genellikle midelerinin bulandığını hisseder, ancak bu his uzun sürmeden yok olur.
  Cildinizde kaşıntı olabilir. Epiduralde kullanılan ilaçlar cildinizde kaşıntıya neden olabilir.

  Ender görülen yan etkileri

  Spinal baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bazen omurilik sıvı sızdırır ve bu bir hafta ya da daha uzun süren şiddetli baş ağrısına sebep olabilir.
  Enfeksiyon riskiniz olabilir. Bazen epiduralin yapıldığı bölge enfeksiyon kapabilir.
  Paraliz (Felç olma) riski vardır. Çok düşük bir ihtimal de olsa felç olabilir, tam bir his kaybı yaşayabilir ve hareket etme kabiliyetinizi kaybedebilirsiniz.
  Epidural anesteziden sonra bazı kadınlar vücutlarının belli bölgelerinde hissizlik yaşayabilirler ve bu hissizlik 12 hafta sürebilir.
  Epidural almak doğum deneyiminizi değiştirecektir. Farklı kadınların epidural doğumla ilgili olumlu ve olumsuz tecrübeleri olmuştur. Ağrı kesmede çok etkili olsa da riskleri de yok değildir.

  Doğum sırasındaki yan etkileri

  Doğum sırasında kendinizi doğumdan uzak hissedebilirsiniz. Ne zaman ıkınmanız gerektiğini bilmemek kendinizi doğumdan uzak ve kontrolsüz hissetmenize neden olabilir.
  Doğum esnasında normal doğumda olduğundan daha fazla yardıma ihtiyacınız olabilir. Epidural doğum esnasında vakum ya da forseps yardımına ihtiyaç duyma ihtimaliniz daha yüksektir.
  Kasılmaları hissedemeyeceğiniz için doğumun gerçekleşmesi normalden daha uzun sürebilir. Ebeniz size ne zaman ıkınmanız gerektiğini söyleyecektir.

  Bu yöntem hakkında hala emin değilseniz, epidural doğum yapmış kadınlarla konuşup, fikir almak sizin için faydalı olabilir. Daha sonra bütün yan etkilerini araştırıp, inceleyip, en doğru kararı verebilirsiniz.


   
Epidural Doğumda Yan Etkiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. AĞrisiz DoĞum (epİdural Analjezİ)

  AĞrisiz DoĞum (epİdural Analjezİ)

  epidural normal doğum izle ağrısız normal doğum izle epidural aneljezi zararları ağrısız AĞRISIZ DOĞUM (EPİDURAL ANALJEZİ) Epidural analjezi anne adayının normal doğum öncesinde bel kısmından omurga aralığından bir katater yardımıyla anestezik madde verilerek belden aşağısında ağrının hissedilmesini engelleyen bir işlemdir. Doğum sancıları karında ve kasıklarda kasılma ve basınç...
 2. Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum)

  Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum)

  doğum sancısı başladığında ne yapmalıyım anestezi sonrası baş ağrısı nasıl geçer Doğumda Epidural (Ağrısız Doğum) Annelik duygusu gebeliğin ilk aylarında başlayıp doğum anında en yüksek düzeye ulaşır. Her anne adayının doyasıya yaşamak istediği bir süreç olan doğum, anne olanların tanımladığı olağanüstü bir duygudur. Bu süreci tam olarak yaşamak isteyen anne adayı çekeceği doğum sancılarının...
 3. Epidural Anesteziyle Doğum :)

  Epidural Anesteziyle Doğum :)

  Doğum,korkutan bir kelimemi sizin için?Bakın bilim adamları ve tıp bizler için hep çalışıyor.Hamileler için doğumun çeşitleri artıyor ve doğum yaklaştıkça seçenekleri masaya yatırıp hangisi olsa diye düşünmeye başlıyorsunuz.Peki epiduralle doğum nasıl olur,kimler yapabilir ya da kimlere yasaktır öğrenmek ister misiniz? Epidural Anestezi Nedir? Epidural anestezi vücudun belirli bir...
 4. Doğum kontrol hapının yan etkileri varmı?

  Doğum kontrol hapının yan etkileri varmı?

  Yan etkisi Doğum yöntemi Selam kızlar Bence her bünyeye göre değişiklik gösterir ama tıbben kanıtlanmış yan etkileri var tabiki Bulantı, kusma Başağrısı Memelerde hassasiyet Adetler arası lekelenmeler Akne Depresyon Kilo alımı Damar tıkanıklığı riskinin artması Migreni olanlarda ağrıları artırabilir Amenore (adet görmeme) gibi yan etkiler bazılarında görülebilir. bu durumlar görünüüldüğünde...
 5. Epidural Doğumun Yan Etkileri Hakkında Bilgiler

  Epidural Doğumun Yan Etkileri Hakkında Bilgiler

  epidural doğum epidural doğumun yan etkileri epidural doğum hakkında Sevgili melekler, insan bilmediği şeyden korkar. İlk kez gebelik yaşayan kadınların endişe ve korkularının sebei de budur. Ancak doğum öncesi yapılacak araştırmalar ve doktorunuzdan alacağınız bilgiler sizi rahatlatacak, doğuma daha sakin bir şekilde hazırlanmanızı sağlayacaktır. Doğum öncesi tercih edebileceğiniz epidural...

Sayfayı Paylaş