Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Epidural Doğumun Yan Etkileri Hakkında Bilgiler

  Konu, 'Doğum ve Doğum Çeşitleri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  epidural doğum epidural doğumun yan etkileri
  epidural doğum hakkında  Sevgili melekler, insan bilmediği şeyden korkar. İlk kez gebelik yaşayan kadınların endişe ve korkularının sebei de budur. Ancak doğum öncesi yapılacak araştırmalar ve doktorunuzdan alacağınız bilgiler sizi rahatlatacak, doğuma daha sakin bir şekilde hazırlanmanızı sağlayacaktır. Doğum öncesi tercih edebileceğiniz epidural doğum, sizi sakinleştirici ve doğum ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir. Başlangıçta epidural istemeseniz ve doğumun olabildiğince doğal olmasını arzu etseniz bile, doğum sırasında bir noktada doktorunuzun size bu seçeneği önermesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Ancak her operasyonda olduğu gibi epiduralin de bazı yan etkileri görülebilir..
  < Konu Resmi..>  Epidural nedir?

  Epidural gerçekten güçlü ve etkili bir ağrı giderimi sağlar ve doğum sancıları sizde çok fazla stres yaratıyorsa sakinleşmenize yardımcı olabilir.

  Eskiden epidural anestezi olarak bilinen epidural, alt omurganızın omurları arasına enjekte edilerek ağrının giderilmesini sağlayan bir yöntemdir. Ancak, omurgadan yapılan bu enjeksiyon uzun zamandır tartışılan bir konudur ve epidural almanın hem artıları hem de eksileri olduğu ortaya çıkmıştır.

  Bazı kadınlar, doğum esnasında neler yaşadıklarını bilmeyi tercih ederler ve epidural ağrı giderimi sağlarken, ağrı sinyallerinin omuriliğinizdeki sinirleriniz aracılığıyla gönderilmesini engellediğinden, bedendeki tüm hisleri de ortadan kaldırabilir.

  Epidural almak, siz ve bebeğiniz için bir risk oluşturabilir, fakat aynı derecede de doğumunuza olumlu bir katkıda bulunabilir. Her kadının tecrübesi farklıdır. Ancak siz kendiniz ve doğumunuz için en doğru kararı vermelisiniz.

  Epiduralin olası çok çeşitli yan etkileri bulunur ve bu etkilerin bazıları diğerlerinden daha sık görülür. Daha ciddi olan yan etkiler nadiren görülse de, neler olabileceğini bilmek sizin için faydalı olabilir.

  Genel yan etkileri

  Epidural, kan basıncınızı düşürür ve kendi kanınıza ve dolayısıyla bebeğinizin kanına oksijen sağlamak için yeterli kan basıncınızın olması gerektiğinden, bu olumsuz bir etki yaratabilir.
  Üriner retansiyona (idrarınızı yapamamanıza) neden olabilir. Eğer doğum sırasında mesaneniz çok dolarsa bu rahim boynunun tamamen genişlemesini engelleyebilir. Bu yüzden epidural yapılacaksa anne adayına idrar sondası takılır.
  Doğum sonrası, rahat bir şekilde hareket edemeyebilirsiniz. His kaybı yüzünden anestezinin etkisi tamamen yok olana kadar epidural dolaşmanızı ve bacaklarınızı rahatça kullanmanızı zorlaştıracaktır.
  Bulantı ve kusma hissiniz olabilir. Kadınlar epidural aldıktan sonra genellikle midelerinin bulandığını hisseder, ancak bu his uzun sürmeden yok olur.
  Cildinizde kaşıntı olabilir. Epiduralde kullanılan ilaçlar cildinizde kaşıntıya neden olabilir.

  Ender görülen yan etkileri

  Spinal baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bazen omurilik sıvı sızdırır ve bu bir hafta ya da daha uzun süren şiddetli baş ağrısına sebep olabilir.
  Enfeksiyon riskiniz olabilir. Bazen epiduralin yapıldığı bölge enfeksiyon kapabilir.
  Paraliz (Felç olma) riski vardır. Çok düşük bir ihtimal de olsa felç olabilir, tam bir his kaybı yaşayabilir ve hareket etme kabiliyetinizi kaybedebilirsiniz.
  Epidural anesteziden sonra bazı kadınlar vücutlarının belli bölgelerinde hissizlik yaşayabilirler ve bu hissizlik 12 hafta sürebilir.
  Epidural almak doğum deneyiminizi değiştirecektir. Farklı kadınların epidural doğumla ilgili olumlu ve olumsuz tecrübeleri olmuştur. Ağrı kesmede çok etkili olsa da riskleri de yok değildir.

  Doğum sırasındaki yan etkileri

  Doğum sırasında kendinizi doğumdan uzak hissedebilirsiniz. Ne zaman ıkınmanız gerektiğini bilmemek kendinizi doğumdan uzak ve kontrolsüz hissetmenize neden olabilir.
  Doğum esnasında normal doğumda olduğundan daha fazla yardıma ihtiyacınız olabilir. Epidural doğum esnasında vakum ya da forseps yardımına ihtiyaç duyma ihtimaliniz daha yüksektir.
  Kasılmaları hissedemeyeceğiniz için doğumun gerçekleşmesi normalden daha uzun sürebilir. Ebeniz size ne zaman ıkınmanız gerektiğini söyleyecektir.

  Bu yöntem hakkında hala emin değilseniz, epidural doğum yapmış kadınlarla konuşup, fikir almak sizin için faydalı olabilir. Daha sonra bütün yan etkilerini araştırıp, inceleyip, en doğru kararı verebilirsiniz.


   
Epidural Doğumun Yan Etkileri Hakkında Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Epidural doğum hakkında tüm merak ettikleriniz

  Epidural doğum hakkında tüm merak ettikleriniz

  sezaryen doğum hakkında merak ettikleriniz belden uyuşturmanın yan etkileri belden aşağı uyuşturma uyuşturma sezeryan video uyuşturmalı sezeryan Son zamanlarda iyice yaygınlaşan doğum yöntemlerinden biri olan epidural ile doğum hakkında tüm merak ettiğiniz bilgileri sizler için paylaşıyorum Annelik duygusu gebeliğin ilk aylarında başlayıp doğum anında en yüksek düzeye ulaşır. Her anne...
 2. Kemoterapi ve Yan Etkileri Hakkında Bilgi

  Kemoterapi ve Yan Etkileri Hakkında Bilgi

  kemoterapinin yan etkileri nelerdir kemoterapinin yan etkileri Sevgili melekler, kanser hastalığı çeşitleri tedavilerinde uygulanan ilaç tedavisine kemoterapi denir. Bu yazımızda kemoterapinin yan etkileri hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.. Kemoterapi sırasında kemik iliğinin baskılanması ile kemik iliğinde üretilen akyuvarların (lökositlerin), alyuvarların...
 3. Doğum kontrol hapının yan etkileri varmı?

  Doğum kontrol hapının yan etkileri varmı?

  Yan etkisi Doğum yöntemi Selam kızlar Bence her bünyeye göre değişiklik gösterir ama tıbben kanıtlanmış yan etkileri var tabiki Bulantı, kusma Başağrısı Memelerde hassasiyet Adetler arası lekelenmeler Akne Depresyon Kilo alımı Damar tıkanıklığı riskinin artması Migreni olanlarda ağrıları artırabilir Amenore (adet görmeme) gibi yan etkiler bazılarında görülebilir. bu durumlar görünüüldüğünde...
 4. Epidural Doğumda Yan Etkiler

  Epidural Doğumda Yan Etkiler

  epiduralin yan etkileri, epidural doğum, epidural doğumun zararları Sevgili melekler, gebeliğin son dönemlerine gelindiğinde düşünülmesi gereken en önemli noktaların başında doğumun ne şekilde olacağı gelir. Gebelik sürecinin seyri yanında bazı nktalarda doğumla ilgili karar vermeniz gereken durumlar olabilir. Bunlardan biri epidural doğum seçeneğidir. Doğum yapmadan önce, mevcut bütün...
 5. Bebeğinizin doğumuna şahit olmak istermisiniz?

  Bebeğinizin doğumuna şahit olmak istermisiniz?

  Epidural ve spinal anestezi bölgesel anestezi yöntemleri içinde en sık uygulanan yöntemlerdir. Epidural anestezide omuriliği ve omurilikten çıkan sinirleri saran ve “dura” adı verilen zarın etrafına lokal anestezik ilaçlar verilerek ağrının beyine iletilmesi engellenir. Spinal anestezide ise lokal anestezik ilaçlar dura zarının altında yer alan beyin-omurilik sıvısına verilir. Spinal...

Sayfayı Paylaş