Etiketler:
 1. GREY

  GREY Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2010
  Mesajlar:
  796
  Beğenilen Mesajlar:
  349
  Ödül Puanları:
  63

  Epilasyonda Ağrının Azaltılması

  Konu, 'Lazer Epilasyon' kısmında GREY tarafından paylaşıldı.

  Epilasyon, ağrı, ağrı geçirme yolları, nasıl ağrı önlenir konuları hakkında detaylı bilgi alalım arkadaşlar.


  [​IMG]


  Epilasyon sırasında ağrının en aza indirilmesi nasıl oluyor yazımızda öğrenelim hanımlar.


  Mutlak ağrısız epilasyon,olanca teknik ilerlemeye karşın hala hayal olmaktan öteye geçememiştir.Ağrı algılama düzeyinin kişiden kişiye önemli oranda değişim göstermesi nedeniyle,günümüzde en ağrısız yöntem olarak kabul edilen lazer epilasyon bile bazı kişilerin tahammül sınırlarını aşabilmektedir.Öyle ki sırf bu nedenle lazer epilasyonu yarıda bırakan vakalar bulunmaktadır.Bu nedenle ağrı yönetimi ve ağrının en aza indirilmesi önemli bir amaç halini almıştır.

  Ağrıya etki eden faktörler,

  Kişisel ağrı eşiği ;Ağrı üzerinde en belirleyici faktördür.Tamamen yapısal özelliklere bağlı olmak üzere aynı şiddette ağrılı uyaran her bireyde farklı düzeyde algılanabilmektedir.

  Kullanılan epilasyon yöntemi:Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın her epilasyon yönteminin az veya çok ağrı verici etkisi bulunmaktadır.Her yöntemde hastalar ağrıyı farklı düzey ve şeklide algılamaktadırlar.Lazer epilasyon cilde paket lastiği çarpması şeklinde bir his uyandırırken, en ağrılı yöntem olarak kabul edilen iğneli epilasyon arı sokması şeklinde bir hisse neden olmaktadır.

  Epilasyon yapan kişinin hüner ve tecrübesi:Epilasyon süreci ciddi oranda uygulayacının tecrübe ve yeteneği ile ilişkilidir.Aynı yöntem iki farklı elde çok farklı ağrı duyumsamasıyla sonuçlanabilir.

  Stres ve endişe :Stress ve kaygı vucutta adrenalin düzeyini yükselterek ağrı eşiğini düşürür.Bu nedenle epilasyon sirasında sakin ve rahat olmaya çalışmalıdır.

  Uygulanan enerji dozu:
  Gerek lazer epilasyonda gerekse elektroliz epilasyon sırasında uygulanan enerji dozu artırıldıkça ağrı duyumsama artacaktır,bu nedenle ağrı eşiği düşük bireylerde düşük doz kullanılmalıdır. Ancak daha düşük dozlu enerji uygulamaları epilasyon basarısına olumsuz etki yapacaktır.

  Kullanılan lazer epilasyon tipine göre farklılıklar:Ruby ve alexandrite tipi lazerler derin cilt tabakalarına daha az penetre olduğundan lazer epilasyon sırasında daha az ağrı duyumsanmasına neden olurlar.IPL foto epilasyon ve diod lazer daha ağrılı uygulamalara neden olabilir.

  Ağrı kesiciler:Uygulama öncesi kullanılan topikal anestetik kremler ve sistemik ağrı kesiciler oldukça işe yarayabilir.Topikal anestetik kremlerden EMLA en çok tercih edilen ajandır. Epilasyon uygulamadan 1 saat kadar önce uygulama alanına sürülüp streç folyo ile üzeri örtülerek yapılan hazırlığı takiben sağlanan anestezi epilasyon için cok faydalıdır.Hatta EMLA ile sağlanan anestezi ile küçük cerrahi girişimler bile yapılabilmektedir.

  Sistemik yani ağız yolundan kullanılacak parasetamol yada ibuprofen türevi ağrı kesiciler de, epilasyon işleminden bir kaç saat önce alındığında ağrı hissini oldukça azaltacaktır.Lokal yada sistemik ağrı kesicilerin kullanımı epilasyon işlemini daha konforlu hale getirirken, yan etki riskini de artırmaktadır.Ağrı bir savunma mekanizmasıdır,güçlü ağrı kesiciler yada lokal anestetiklerle sağlanan his kaybı epilasyon sırasında,uygulayacının vereceği enerji dozunu ayarlamasında soruna yol acarak daha yüksek dozlara çıkma eğilimi yaratır bu ise deride yanık gibi komplikasyonların görülmesi riskini artırır. Bu nedenle gerek elektroliz epilasyon gerekse lazer epilasyon sırasında özellikle ilk seanslarda çok güçlü ağrı kesiciler ile tam bir his kaybı oluşturmamak ,optimal enerji dozunun belirlenmesi açısından faydalı olur.
   
Epilasyonda Ağrının Azaltılması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ağrı

  Ağrı

  Bir Efsanedir Ağrı Dağı*** Doğubayazıt ovasının kuzeydoğusunda yükselen ve 5165 metreyle sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek zirvesi olan Ağrı dağı, ülkemizin dağ turizmi bakımından en yüksek potansiyeline sahip volkanik dağlarından biridir. Ağrı dağı, dağcılık sporuyla ilgilenenlerin aradığı bütün özelliklere sahiptir. Amatör dağcıların rahatlıkla çıkabileceği...
 2. Çocukta Çabuk Sinirlenmenin Azaltılması İçin

  Çocukta Çabuk Sinirlenmenin Azaltılması İçin

  Pozitif mesaj Olumlu yaklaşım İyi özelliklerine vurgu yapma Destekleyici yaklaşım Ona özel zaman ayırma Olumlu ve bilinçli ödüllendirme Sevildiğini ve değer verildiğini hissettirme Adaletli yaklaşım Zor anlarda yanında olma Başarılarının farkında olma Onun yanında olduğunuzu hissettirme Sık sık söz hakkı tanıma Kendini ifade etmesi için teşvik etme Aile içi...
 3. ağrılar

  ağrılar

  slm kızlar ben yenı katılşdım benım 2.5 yasında bır kızım var ve 2 cıyı de ıstıyoruz ben 15 gun once sogan kurunu yaptım bır hafta ve sımdı 2 gundur kasıklarımda agrı var ayakta olunca belıme vuruyor göğüslerımdede arav sıra ani sızı hıssedıyorum adetıme de 8 gun var acaba nedendır bır bılgınız varmı :melek:
 4. İndirimli Lazer Epilasyon

  İndirimli Lazer Epilasyon

  Merhaba arkadaşlar, yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşıcam sizlerle. Medifema Hastanesinde lazer epilasyonda indirim varmış. 1750 TL yerine 1250 TL. Yaza girdiğimiz şu günlerde kaçırılmamalı diye düşünüyorum. Ayrıntılı bilgi almak için http://www.medifema.com.tr adresine tıklayınız
 5. Buz Lazer Epilasyon

  Buz Lazer Epilasyon

  Buz lazer, epilasyon ve lazer epilasyon uygulamalarındaki son teknolojidir. Lazer epilasyon, ütüleme epilasyon ile acısız hale gelmişti. Bu ütüleme epilasyon teknolojisinin üreticisi Alma Lasers en son teknoloji olarak buz lazer teknololojisini üretti. Peki nedir bu buz lazer teknolojisi? Buz lazer teknolojisi, epilasyon ve lazer epilasyon uygulamalarının en acısız olanı, en hızlısıdır ve en...

Sayfayı Paylaş