Epizyotomi(Dikişli Doğum)

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Epizyotomi(Dikişli Doğum)
epizyotomi ağrısı normal doğum dikiş video normal doğumda dikiş video doğum sonrası videosu videoları
Normal doğumlarda rahmin açılmadığı durumlarda doğumun kolaylaşması adına yapıyan epizyotomi yani dikişli doğum hakkında merak ettiğiniz bilgileri paylaşıyorum
dogum1-5150.jpg

Normal doğum sırasında bebeğin daha kolay çıkmasını sağlamak ve perine bölgesinin yırtılmasını önlemek için vajen alt ucundan başlayarak yapılan kesidir. Resimde görüldüğü gibi orta hat üzerinde (median) veya yana doğru (mediolateral) olarak yapılabilir. Her doğumda uygulanmaz, sadece gerek duyulan doğumlarda uygulanır. İlk doğumlarda bile herzaman uygulanması gerekmez. Doğumdan sonra plesenta ayrıldıktan sonra epizyotomi kesisi dikişle onarılır. Kesi yapılırken ve dikilirken bu bölge lokal anestezi ile uyuşturulduğu için ağrı duyulmaz. Epizyotomi dikişleri 7 – 10 gün içinde iyileşir. Dikişleri almak gerekmez kendiliğinden eriyen iplikler kullanılır. Bazı kadınlarda çok az bazılarında ise daha fazla iz bırakabilir, bu genellikle sorun yaratmayacak düzeydedir.

Doğum sırasında kendiliğinden oluşacak bir yırtığa göre epizyotomi komplikasyonlarının daha az olması ve tamirinin daha kolay olması en önemli avantajıdır.

Nadir de olsa epizyotomi bölgesinde enfeksiyon oluşabilir. Bunun dışında morluklar, şişme, kanama görülebilir. En sık görülen şikayet ağrıdır. Ağrı kesicilerle ağrı kontrol altına alınabilir. Epizyotomi bölgesine soğuk uygulama yapılması fayda sağlayabilir.

Kesilirken acı hissetmenize olanak yok hiç hissetmiyorsunuz bile yoksa can bu nasıl dayanabilir ki insan:)

Heyyyyttt uleynnn..Dogurdugum gun geldi aklima ebe elinde bicak kesicem dediginde bayilicaktim:) sonra 5 dikis atti:)) ama oglum saglikla dogdu ya yeter acisi gecti gitti.

bende bu kesmeden cok korkuyorum yaaaaaaaa....... kitablarda yitilmasi daha iyi yaziyor...
ebelerme bi konusmam lazim.... beni ikna etsinler :)

Geri