1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Epizyotomi Tipleri ve Bakımı Nasıl Olmalı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  epizyotomi nedir,epizyotomi bakımı nasıl yapılır,epizyotomi bakımı nasıl olmalı,epizyotomi komplikasyonları nelerdir,epizyotomi hakkında bilgiler
  Epizyotomi, doğum sırasında vajinal açıklığı genişleterek doğumu kolaylaştırmak, istenmedik yırtıkları önlemek, fetüs başının kolay, hızlı ve tehlikesiz doğumunu sağlamak amacı ile perineye yapılan bir kesidir.

  İlk doğumunu yapan kadınlarda vajina daha az elastik ve yırtılmaya müsait olduğu için epizyotomi uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir.


  < Konu Resmi..>

  TEKNİK
  Epizyotomi orta hat üzerinde (median) veya yana doğru (mediolateral) olarak yapılabilir. Orta hat epizyotomide daha az kanama, daha az ağrı ve daha hızlı iyileşme sağlanırken ; ortadan yana doğru olan epizyotominin de kadının anal kaslarını yırtılmalardan daha iyi koruduğuna inanılmaktadır.

  Pelvik bölge lokal anestezi ile uyuşturulur böylece hem kesilme hemde dikilme esnasında acı hissetmesiniz. Epizyotomi kesisi yaklaşık 3-4 cm kadardır.

  Epizyotomiyi sütüre etmek için kendiliğinden yok olan dikiş materyali kullanıldığından dikişlerinizi aldırmanıza gerek yoktur.
  Bu işlem sonrasında az ya da fazla iz bırakabilir. Fakat bu izler rahatsız edici izler olmaz. Zaman içerisinde belli belirsiz bir hal alır. KOMPLİKASYONLAR
  Doğum sırasında kendiliğinden oluşacak bir yırtığa göre epizyotomi tedavisi daha kolaydır.

  Enfeksiyon riski çok azdır. Bunun dışında morluk, şişme veya kanama görülebilir.

  En sık görülen şikayet ağrıdır . Bu durumda size doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesicileri alabilirsiniz. Bu bölgeye uygulanan buz kalıpları" ödem veya küçük şişkinliklere bağlı ağrıları azaltabilir. Buz kalıpları hazırlamak için bir eldivenin içine su konulup buz dolabının buzluk kısmında dondurulur. Daha sonra oluşan bu kalıplar yumuşak bir bezle sarılır ve perine bölgesine 15-20 dakika süresince tatbik edilir.

  EPİZYOTOMİ BAKIMI
  İyileşme 7-10 gün sürmektedir. Bu sürede insizyon yerinin kuru ve temiz tutulması ve verilen reçetenin kullanılması gerekmektedir.

  Hyjenik pedler 4-6 saat de bir değiştirilmelidir.

  Tuvalet sonrası temizliğe dikkat edilmelidir. Temizliğin ılık su ile yapılması yeterlidir. Bu bölgeye gaita bulaşmamasına özen gösterilmelidir.

  Uzun süre ayakta kalmak yada oturmaktan kaçınılmalı, mümkün olduğunca epizyotomi kesisinin olmadığı taraf üzerine oturulmalıdır.

  Normal doğum sonrası ıkınma ile dikişlerin açılacağı korkusu tuvalet alışkanlığını da değiştirebilir. Bol sıvı alımı, meyve tüketimi ve ev içi yürüyüşler bu sorunun çözülmesinde yardımcı olur.

  Cinsel ilişki için önerilen 6 hafta yasağına uyulmalıdır.

  DİKKAT DİLMESİ GEREKEN DURUMLAR
  Vajinal akıntınızı, kanamanızı ve dikiş olan bölgenizi arada bir kontrol ediniz.

  Aşırı ağrı veya gerginlik hissediyorsanız ,

  Kanamanızın miktarı fazlalaşıyorsa , (örneğin 2 saatte 1 pedden fazla )
  Kanamanız açık kırmızı renk alıyorsa,
  Akıntınız da kötü bir koku oluşursa
  Ateşiniz yükselirse,
  Karında ağrı ortaya çıkarsa HEMEN HASTANEYE BAŞVURUNUZ.


   
Epizyotomi Tipleri ve Bakımı Nasıl Olmalı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kedinizin Bakımı Nasıl Olmalı?

  Kedinizin Bakımı Nasıl Olmalı?

  hasta kedi bakımı vitaminsizliğin belirtileri vitaminsizlik belirtileri chihuahua Kedinizin Bakımı Kedinizin Bakımı Kedinin vucudu, burnundan kuyruğuna kadar temiz ve bakımlı olmalıdır Kediler kendilerini dillerini kullanarak temizlerler Bu temizlik sırasında yutulan kıllar ya dışkı ile atılır ya da parçalar halinde öğürülür Bunlar normal davranışlardır Böylece kedi kendi bakımını kendi...
 2. Sera Bakımı Nasıl Olmalı?

  Sera Bakımı Nasıl Olmalı?

  sera bakımı sera bakımı, nedir, nasıl olur, nasıl yapılır, nasıl olmalı, resimleri ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bitki bakımı bir hobidir.Bu hobiyle ilgilenmek için ilgi ve sabır gereklidir.Evlerimizde bu hobiyle uğraşmamızın yanı sıra işi büyütüp seracılıkla da ilgilenebiliriz.Aşağıda ki yazıda sera bakımı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.. Sera...
 3. Ördek Bakımı nasıl olmalı?

  Ördek Bakımı nasıl olmalı?

  Ördek Bakımı nasıl oluyor ben ördekleri küçüklüğümden beri çok sever çok şirin bulurum evimiz müstakil ve tavuklarımız var aklıma ördek beslemek geldi ama kolay mı ördek beslemek acaba Ördek Bakımı nasıl bilen var mı aranızda?
 4. Epizyotomi Sezaryen Kesisi Bakımı

  Epizyotomi Sezaryen Kesisi Bakımı

  sezeryan dikiş izi,sezeryan dikişinde kaşıntı,sezeryan dikişi bakımı,sezeryan dikişinde açılma,sezeryan dikişi hakkında bilgiler Epizyotomi doğum sırasında düzensiz yırtıklar oluşumunu engellemek ve bebeğin başının daha rahat çıkmasını sağlayacak olan ve doktorunuz tarafından yapılan kesidir. Hastanede bulunduğunuz sürece doktorunuz tarafından takip edilecek bu kesinin bakımı için taburcu...
 5. Dudak bakımı nasıl olmalı

  Dudak bakımı nasıl olmalı

  dudak bakımı nasıl yapılır,dolgun dudaklar için ne yapmalı,göz alıcı dudaklar için ne yapmalı,dudaklar için makyaj önerileri,dudak bakımı hakkında bilgiler Dudaklarınız ince ve gösterişsiz mi ? Çatlayan dudaklarınıza çözüm mü arıyorsunuz ? İşte bizden size birkaç dudak bakım önerisi. Artık seksi ve dolgun dudaklara sahip olmak elinizde... Ayrıca ucuz, pratik ve aynı sonucu veren yöntemler…...

Sayfayı Paylaş