1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Ergenlik Psikolojisi

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  ergen psikolojisi ergenlikle ilgili makaleler ergenlikle ilgili makale
  Hepimiz geçtik bu dönemden ve halende geçiyoruz.Ergenlik çağında denildiği zaman kızarız kimi zaman ama aslında kötü birşey değil tam tersine bizim için iyi ama büyüklerimizin dışardan bakışı öyle.Ergenlikten boşverrr derler hep:DBence bizi anlamıyorlar diyorsunuz işte o zaman.Büyüklerime sesleniyorum lütfen biraz daha anlayış va ilgi gösterelim.Ergenlik çağı öyle küçümsenecek bir durum değil.Önlemlerini almazsak sonra çokkk ağlarız:D
  < Konu Resmi..>

  ERGENLİK:
  Ergenlik; çocukla yetişkinlik arasına kalan bir ara dönemdir.Ergenlik dönemi duygusal oluşumların, zihinsel değişimlerin, fiziksel olgunluğun bir biçimidir.
  Ergen Gençler Bu dönemde “BEN KİMİM?” , “NEYE İNANIP DEĞER VERİYORUM?” gibi soruların cevabı aranır.
  Ergenlik, çocukluktan çıktıktan sonra yetişkin bir insan olmadan önce bir kimlik kazanma dönemidir.
  Ergenlik; çocukluk ve gençlik arasında kalan 12–24 yaşları arasındaki gruptur.
  Ergenliğin yaş sınırları oldukça geniş tutulmaya çalışılmıştır.

  Bunun sebebi bireysel ayrılıklardır. Sağlık ve bedensel yönden koşullar iyileştikçe ergenlik dönemi daha küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Ergenin somut yapısı ile ilgili olarak en önemli gelişmeler boy ve ağırlık artışı, iskelet ve kas gelişimi, iç salgı sistemindeki gelişme ve çeşitli organlarda görülen büyümelerdir.

  ERİNLİK DÖNEMİNİN ÖZELLİKLERİ

   Erinlik çakışan bir dönemdir: Erinlik çocukluğun sonlarına doğru başlar ve ergenlik yıllarında devam eder. Erinlik bir yandan çocukluk, diğer yandan ergenlikle çakışan bir dönemdir.
   Erinlik kısa bir dönemdir: 2 yıldan 4 yıla kadar uzayabilir. Erkeklerde 4, kızlarda 3 yıla kadar sürmektedir.
   Erinlik hızlı bir değişme dönemidir: Erinlik, gerek fiziksel gerekse psikolojik değişikliklerin çok hızlı olduğu bir dönemdir. Bu hızlı değişme karmaşa, yetersizlik ve güvensizlik duygularına ve bir çok çocukta istenmeyen davranışlara yol açar.
   Erinlik bir olumsuzluk evresidir: Olumsuzluk, bireyin karşıt bir tutum içine girmesini yada daha önce geliştirdiği bazı iyi niteliklerin olumsuzlaşmasını açıklar.
   Erinlik yaşı değişiktir: Erinlik yaşı ortalama olarak kızlarda 13, erkeklerde 14 yaş olarak saptanmıştır.


  ZİHİNSEL GELİŞİM

   Ergenlik döneminde zeka, gelişmesini sürdürse de boy uzaması gibi birden sıçrama göstermez.
   Zekanın ergenlik çağına kadar dik bir eğri boyunca hızla geliştiği, 15-16 yaşlarında doruğa ulaştığı, ondan sonra daha yatık bir eğri izleyerek 20 yaşına kadar yavaş bir gelişme gösterdiği kabul edilmektedir.
   12 yaşlarından başlayarak ergenlerde soyut düşünme yeteneği hızlı bir gelişme gösterir.
   Yani bu dönemde kavramları kullanarak yeni kavramlar ve düşünceler üretebilme yeteneği,yaratıcı ve üretici düşünme biçimi gelişir.


  DUYGUSAL GELİŞİM

  Ergenliğin başlarındaki büyümenin hızlı oluşu, ergenin hem duygularında, hem de davranış ve tutumlarında belirgin farklılıklar sergilemesine neden olur.Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
   Duyguların Yoğunluğunda Artış
   Aşık Olma
   Mahcubiyet ve Çekingenlik
   Aşırı Hayal Kurma
   Yalnız Kalma İsteği
   Çalışmaya Karşı İsteksizlik
   Çabuk Heyecanlanma
   Tedirgin ve Huzursuz Olma
  ERGENLİK DÖNEMİNDE EN SIK RASTLANAN HEYECAN BİÇİMLERİ
   KORKU
   ENDİŞE
   DUYGUSAL KIRGINLIKLAR
   ÖFKE
   RUHSAL ZORLANMALAR
  ERGENLİĞİN İLK YILLARINDA ANNE-BABALAR ÇOCUKLARI HAKKINDA SIKÇA ŞUNLARI SÖYLERLER:
   Asi ve Hırçın
   Evde Huysuz
   Alıngan, Karamsar, Ters
   Dışarıda Sıkılgan, Durgun ve Dalgın
   Kendi Başına Buyruk ve Sorumsuz
   Banyoya Girmiyor
   Olur Olmaz Her Şeye Ağlıyor
   Ders Çalışmıyor
   Süse Düşkün
   Çok Geziyor
   Bazen Yalan Söylüyor


  BEDENSEL GELİŞİM

  Büyüme ve gelişme, döllemeden başlayarak ergenlik dönemi sonuna kadar devam eder.
  Ergenlikte; eller, ayaklar, kollar ve bacakların daha önce geliştiğini görmekteyiz. Büyüme ve gelişmenin hızı, miktarı ve zamanı bakımından normal çocuklar arasında önemli farklar bulunmaktadır. Bazı çocuklar daha çabuk büyüyerek ergenliğe akranlarından önce girebilir ve bedence gelişmelerini önce tamamlayabilirler.

  BÜYÜME VE GELİŞMEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER:

   Kalıtım
   Hormonlar
   Beslenme Düzeni
   Sağlık Durumu
   Coğrafi Koşullar
   İklim
  Ergenlik döneminde:
   Bireylerin iştah artışı sonucu kilo almaları normaldir.
   Ergenliğin başlarına gelindiğinde, ergenin boyu, yetişkinken alacağı boyun %80´ine ulaşır.
   Sivilce ve aknelerin; yüzde, vücutta ortaya çıkması normaldir.
   El -kol hareketlerini düzenleyememe, sakarlık yapma gibi sonuçlar gelişme sürecinde görülen ve ergenin beden imajını etkileyen davranış biçimlerindendir.
   Çabuk büyümenin sonucunda beden imajının yerleşebilmesi için, ergenin zamana ihtiyacı vardır.


  ERGENLİKTE BESLENME

   Ergenlikte büyümenin hızlanmasıyla vücudun temel besin maddelerine olan ihtiyacı artar.
   Temel besin maddeleri; proteinler, karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve mineraller olarak sıralanabilir.
   Proteinler; hayatı düzenleyen bileşiklerdir. Büyümeyi ve hücrelerin onarımını sağlarlar. Et, süt, yumurta ve baklagiller protein kaynağıdır.
   Karbonhidratlar; vücuda enerji sağlar ve beynin enerji kaynağıdır. Şekerde, balda, nişastada ve meyvelerde bulunur.
   Yağlar; hem vücuda enerji sağlar, hem de dokuların bütünlüğünü korumada rol oynarlar. Hayvanlardan ve bitkilerden elde edilirler.
   Vitaminler; vücutta düzenleyici rol oynarlar. Süratli büyümenin görüldüğü ergenlik yıllarında D vitamini ile güneş ışığına ihtiyaç vardır.
   Mineraller; bakımından vücudumuzun büyüme çağında kalsiyum, fosfor ve demir gibi elementlere özellikle ihtiyaç vardır. Bunlar sütte bol miktarda bulunmaktadır.

  CİNSEL GELİŞİM

  BİRİNCİL CİNSEL DEĞİŞMELER: Üreme organlarındaki değişmeleri içerir.

  İKİNCİL CİNSEL DEĞİŞMELER: Kız ve erkeklerde beden yapısındaki değişiklikler, sesteki değişme, sivilcelerin artması, bıyık ve sakal çıkması, vücuttaki kıllanma, ter bezlerinin çalışmasındaki artış vb. gibi cinsel değişikliklerdir.

  CİNSİYETLER ARASINDAKİ BENZERLİK VE FARKLILIKLAR


   Her iki cinsiyette araştırmalara ve gözlemlere dayalı olarak belirtilen farklar sadece ortalamalara dayalı farklardır.  Erkek ve kadınlar arasındaki bu farklar fizyolojik-biyolojik ve sosyal-kültürel etmenlere bağlıdır.
   Kadınlar, erkeklere göre bedensel-zihinsel bozukluklara daha az yakalanmaktadır.
   Östrojen hormonunun kadınların bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve onları mikrobik hastalıklara karşı daha dirençli kıldığı bildirilmektedir.
   Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski erkeklerde, kadınlardan iki misli fazladır. Çünkü kadınlık hormonları, kolesterol üretimini azaltmakta ve kadınların damarlarının daha esnek olmasını sağlamaktadır.   
Ergenlik Psikolojisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğrenme Psikolojisi

  Öğrenme Psikolojisi

  İnsan davranışlarının büyük bir çoğunluğu öğrenme yoluyla kazanılmıştır. Bu davranışlar çevre ile etkileşim sonucu gelişir. Belli bir dilin öğrenilmesi, tutum kazanmak, kişilik özellikleri kazanmak vb. hepsi öğrenme ile kazanılır. TEMEL KAVRAMLAR Öğrenme: Bireyde kendi yaşantıları yoluyla, davranışında meydana gelen nispeten kalıcı izli davranış değişikliği olarak tanımlanmaktadır....
 2. Makyajın psikolojisi

  Makyajın psikolojisi

  Çevremizdeki insanları tanıyabilmek için makyaj yaparken hangi tonları kullandıklarını bilmek yeterli. Odanızın şeklini değiştiriyor, büfenin içindeki eşyaları kaldırıp yenilerini koyuyor, evinizde köklü değişiklikler yapıyorsunuz… Bunların hepsi monotonluktan sıkılmanızdan kaynaklanıyor. Sıkıntınızı yaptığınız değişikliklerle yansıtıyorsunuz çevrenize. Aynı şey makyaj için de geçerli. Makyaj...
 3. Eğitim Psikolojisi

  Eğitim Psikolojisi

  Eğitim psikoloğu insanların nasıl öğrendiğini ve etkili öğrenmenin gerçekleştirilmesi üzerine yoğunlaşırlar. Her yaştaki insanın eğitimi için gerekli araç, gereç ve yöntemleri geliştirirler. Becerileri değerlendirir ve eğitim programlarının düzenlenmesine ve uygulanmasına yardımcı olurlar. Ayrıca yüksek teknik becerilerin öğretimi, değerlendirilmesi ve düzenlenmesi konularında da eğitim...
 4. Gelişim Psikolojisi

  Gelişim Psikolojisi

  Gelişim psikologları doğum öncesinden başlayarak ölüme kadar uzanan yaşam süresinde insan gelişiminin evreleri üzerinde çalışırlar. Gelişim psikologları yaşa bağlı davranış değişikliklerinin tanımlanması, açıklanması ve ölçülmesiyle ilgilenirler. Gelişimdeki evrensel nitelikler, kültürel ve bireysel farklılıklar üzerinde çalışırlar. Doktora düzeyindeki gelişim psikologları, araştırma yapma ve...
 5. ergenlik

  ergenlik

  ergen olmaya aday kızın mı var derdin var:tasu:

Sayfayı Paylaş